ИН4С

ИН4С портал

Тужилачки четверац на оф шор дестинацијама: Чудна путовања у „пореске рајеве“ са црне листе ЕУ

1 min read
Прегледом листинга о путовањима које ИН4С објављује, јасно се види да су одабрани тужиоци Миливоје Катнић, Саша Чађеновић, Лидија Вукчевић, Радовић Стојанка током 2017., 2018. и 2019. године више пута боравили на Кајманским острвима, Британским Дјевичанским острвима које је Европска Унија 2015. године ставила на црну листу пореских рајева у оквиру борбе против утајивача пореза.

Катнић, Чађеновић, Радовић и Вукчевић

Тужилачки прерогатив појединих носилаца тужилачке функције и њихова самовоља којом сувише често крше законе и кодексе све је видљивији, а неселективни и очигледно пристрасни приступ истих лица у процесуирању, све више наводи на закључак да дио треће гране власти поступа у спрези са политичким врхом државе.

Јавност се пита каквог су профила људи који су спремни да без доказа оптужују и брутално прогоне таргетиране политичаре, новинаре и политичке противнике актуелног режима, а криминал у Црној Гори све више буја. Једноставна анализа правилности да се исте личности појављују у свим политички обојеним процесима могле би пружити неке одговоре, попут мотива за бруталне злоупотребе тужилачких функција и поигравања законом и Уставом.

Енормне дневнице и путовања на оф шор дестинације

Недавно објављивање података о службеним путовањима  појединих тужилаца које је посланик ДФ-а Милан Кнежевић презентовао јавности покренула је питање енормног трошења буџетских средстава на дневнице, али  и резултата рада тужилаца које је министар правде Зоран Пажин оцијенио незадовољавајућим.

Кнежевић је тада на прес конференцији набројао износе дневница које су тужиоци примили на основу путовања, сликовито објашњавајући да још на Мјесецу нису били, имајући у виду да су обишли цио свијет.

Иако је цифра од 150 хиљада евра утрошеног новца грађана изазвала негодовање јавности и изостанак реакције надлежних органа, оно што ову тему поново чини поново актуелном јесу мјеста која су поједини тужиоци посјећивали, а које су у свијету познате као оф шор дестинације. Томе се додаје и кандидатура Лидије Вукчевић за мјесто ВДТ-а, познате по учешћу у монтираним процесима, а чија законитост конкурисања је чак довођена у питање о стране осталих кандидата.

Прегледом листинга о путовањима које ИН4С објављује, јасно се види да су одабрани тужиоци Миливоје Катнић, Саша Чађеновић, Лидија Вукчевић, Радовић Стојанка током 2017., 2018. и 2019. године више пута боравили на Кајманским острвима и Британским Дјевичанским острвима које је Европска Унија 2015. године ставила на црну листу пореских рајева у оквиру борбе против утајивача пореза.

Разлог путовања у свим случајевима је „студијска посјета“.

 

Имајући у виду разлике у правним системима држава и територијалној удаљености поставља се питање какве је послове тужилачки четверац из Црне Горе обављао на овим мјестима и то у трајању од преко 10 дана.

На Кајманским острвима има нешто преко 60 хиљада становника, али се налазе у свјетском врху по обиму банкарских послова. Имајући у виду аспирације врха режима и искуство са скривањем богатства привилегованих, поставља се питање да ли су наведена путовања у вези са тим?!

Подсјећамо, Црна Гора је почетком 2018. године стављена на сиву листу држава које нису испуниле све обавезе усклађивања пореског законодавства и које директно или посредно могу служити за избјегавање плаћања пуног пореза на добит.

Која је стварна сврха поновљених путовања тужилаца не егзотичне и удаљене дестинације нисмо успјели да добијемо одговор, али оно што „голица“ је чињеница да су сви наведени тужиоци ангажовани у звучним политичким процесима попут случаја за тзв. државни удар и прање новца који се воде против лидера и функционера ДФ-а, као и у случају против челника Атлас групе Душка Кнежевића. Њихов ангажман прате бројна кршења Устава, намјештања и злоупотребе службеног положаја, о чему свједоче бројне изјаве лица против којих се воде бројни процеси. Објављивање снимака разговора које је предсједник Атлас групе Кнежевић водио са секретаром ВДТ Ненадом Вујошевићем уздрмало је и црногорско тужилаштво и сам режим. И поред тога, ни бивши градоначелник Миго Стијеповић нити умијешани тужиоци и политичари из Кнежевићевих снимака нису процесуирани. Катнић је јуче, у свом стилу, изјавио да ће одлука о евентуалном подизању оптужнице против Стијеповића у случају Коверта бити позната „за дан, два, три или пет“.

Селективно поступање тужилаштва све више постаје евидентно, па су чудни одласци на егзотичне и оф шор дестинације само још једна потврда да постоје разлози за оправдану сумњу у законитост рада појединих тужилаца, што умногоме објашњава да гесло „криминалци имају душу“ (ови остали, ваљда немају) васпостављен још за вријеме мандата Ранке Чарапић, итекако утиче на то ко ће а ко не бити оптужен и свим расположивим (не)законитим средствима гоњен.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Тужилачки четверац на оф шор дестинацијама: Чудна путовања у „пореске рајеве“ са црне листе ЕУ

  1. Криминал је прогутао све институције.
    Нема више ништа здраво у Монтенегру.
    Кад се сруши кула од мафијашких карата каква ће све недјела, злоупотребе и крађе изаћи на видјело.
    Не би ме изненадило да Миливоје изјави да је био убијеђен да иде на Мамулу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *