Трик због ког ћете заборавити на кондензацију
1 min read
Модерни прозори имају многе предности: смањују уличну буку, задржавају топлину и још много тога. Али, како то често бива у животу, све има предности и мане.
Неколико дана након постављања на прозорима се ствара обилна кондензација. Зашто се то догађа и како то можемо спријечити?
Разлог је разлика између температуре ваздуха у просторији и температуре ваздуха напољу. Стакло је оно што раздваја ова два окружења. Када пара дође до њега, она се претвара у воду и таложи у облику кондензације, пише „Фиренеwс“.
У хладној и прилично влажној просторији, вјероватноћа кондензације је већа. У топлој и сувој просторији обично се не формира. По правилу, на дрвеним прозорима постоје врло мале пукотине, кроз које стално улази веома сув ваздух са улице, смањујући влажност у просторији.
Нажалост, знојни прозори нијесу само естетски проблем. Кондензација указује на нездраву микроклиму у стану. Висока влажност доводи до појаве разних врста гљивица и плијесни. Недовољна вентилација доприноси акумулацији угљен-диоксида и повец́ава концентрацију штетних материја у ваздуху. Као резултат тога, станари почињу да се осец́ају лоше, преноси Јутарњи.хр.
Како спријечити кондензацију?
Провјерите вентилацију. Можда је зачепљен или је потребна већа решетка. Осим тога, у кухињи можете уградити аспиратор.
Провјерите да ли постоје пукотине. Хладан ваздух и влага продиру кроз њих и хладе цијелу структуру.