Трговина утицајем и политичком моћи: У име и на рачун
1 min read
фото: Експрес
Пише: Р. Јеринић
Хорхе Алберто Коста е Силва је уважени психијатар. У Србији није познат по својим научним достигнућима иако је предсједник Удружења психотерапеута Бразила. Ако га неко и зна овдје, зна га као предсједника једног другог тијела. Ради се о Надзорном одбору некада највеће фабрике љекова у бившој Југославији, “Галенике” а.д. Од новембра 2017. године ова фабрика је у власништву бразилског фармацеутског произвођача ЕМС-а, који је у власништву породице Санчез. Или се бар тако чини.
Ако је вјеровати тамошњој штампи, господин Силва јесте интимус Санчезових и инолвиран је у пословне активности њихових компанија. Често су у такве послове уплетене и разне офшор компаније па онда не чуди што се у оквиру једне такве компаније нашло и његово име. У јануару 2017. године, тачније 12. јануара, на Острву Ман регистрована је компанија “Ланд инвестмент лимитед”. Пошто се ради о офшор зони, подаци о крајњим власницима компаније нису доступни, али је као име заступника наведено име господина Силве. Али је занимљиво да је у регистрационој пријави “Ланд инвестмент лимитеда”, као адреса представника и адреса преко кога се обавља кореспонденција, наведена београдска адвокатска канцеларија “Веселиновић”, коју води Невена Веселиновић. Занимљиво је и то што као адреса за пријем поште није наведена званична адреса на којој канцеларија послује, већ сасвим друга адреса, Дубровачка 14.
Некретнина на поменутој адреси је у својини Републике Србије и налази се у закупу. Наравно да није неуобичајено да се код пословног општења са компанијама из офшор зона користе посебна средства и да генерално због пореских третмана истих није згорег бити додатно обазрив, па стога претјерано не чуди измијештање адресе, колико је зачуђујућа друга околност. Како су уопште могли доћи у контакт господин Силва и адвокатска канцеларија “Веселиновић”. Поменути господин није баш често прије приватизације “Галенике” свраћао у Србију, чак је много чешће био гост у Црној Гори него у Београду, а и тешко је поверовати да би се за потребе пословања Силве и Санчезових и без икакве везе са аквизицијом “Галенике” уопште и ангажовала београдска адвокатска кућа.
Можда би се одговор могао крити у једној другој чињеници, а то је да је само неколико мјесеци раније у Луксембургу основана компанија “Глобепхарм”, у којој се такође не виде јасно власнички односи, али се као имена заступника појављују два врло интересантна имена. Једно је наравно име господина Силве, а друго је Станко Суботић, на овим просторима познатији као Цане. Сад већ ствари постају јасније, јер адвокатска канцеларија “Веселиновић” и Невена Веселиновић и те како имају везе. Разноврсне и постојане, али задржаћемо се засад само на оним чијом природом доминира пословни карактер. Суботић и Невена Веселиновић постају познаници и пословни партнери прије свега због “природне” заинтересованости Суботића за приступе врховима политичког одлучивања у Србији. С обзиром на то да је Невена Веселиновић у том тренутку била удата за кума предсједника Србије и да се у пословним београдским круговима трудила да остави утисак о себи као особи уз коју се везује моћ која потиче из поменуте врсте блискости, Суботићу се таква врста сарадње сигурно учинила примамљивом. Корист је двострука.

С једне стране је кроз блискост са адвокатицом демонстрирао и да је посредно или непосредно близак са људима од највећег поверења предсједника и с друге стране имао је могућност приступа информацијама из поменутих кругова. То што су те информације могле бити ограничене и приватног карактера, за Суботића су заправо биле предност. Таквим баратањем информацијама он је заправо стварао привид да је дио некаквог замишљеног унутрашњег круга око врха политичке моћи у Србији.
Веселиновићева је за Суботића обављала неке правне послове, везане за његову имовину у Србији. Некретнине на родном Убу и у Београду, затим различите врсте пословно-правног консалтинга у односима између његових компанија у Србији и иностранству, али је истовремено, пошто је и правни заступник компаније “Делта” Мирослава Мишковића, покушавала да се наметне као особа која би замрзнути конфликт између Мишковића и Суботића, стар више од деценије, окончала на обострано задовољство. Наравно, уз одговарајућу новчану надокнаду.
Bravo IN4S.