Trenutak za istoriju: Rukovali se Tramp i Kim Džong Un

Rukovanjem u Singapuru, Donald Tramp i Kim Džong Un ispisali su novu stranicu istorije pošto su, uprkos oštrim međusobnim prijetnjama, ipak održali rundu razgovora.
Poslije sastanka iza zatvorenih vrata, Kim je ocijenio da Samit u Singapuru predstavlja “uvod u mir”, što je potvrdio i Tramp.
Američki i sjevernokorejski predsjednici, Donald Tramp i Kim Džong UN srdačno su razgovarali i osmjehivali se jedan drugom po izlasku sa zatvorenog sastanka dvojice lidera, prije nego što su im se, na ručku, pridružile diplomate, piše britanski Gardijan.
Do istorijskog susreta došlo je poslije nekoliko mjeseci diplomatskog nadmudrivanja SAD i Sjeverne Koreje, država čiji se lideri nikada ranije nisu sastajali.
Poslije rukovanja, lideri su se nakratko obratili medijima, a Tramp je rekao da očekuje “izvrstan odnos” sa sjevernokorejskim liderom.
“Put dovde nije bio lak… Bilo je prepreka ali smo ih savladali kako bi bili ovdje”, rekao je Kim. Poslije sastanka iza zatvorenih vrata, Kim je ocijenio da Samit u Singapuru predstavlja “uvod u mir”, što je potvrdio i Tramp.
ista amerika je potpisala primirje sa Srbijom, priznavsi da je Kosovo sastavni dio Srbije. cak je i garantovala suvernitet Srbije nad Kosovom UN rezolucijom 1244. dio sporazuma je podrazumijevao da ce se odredjeni broj srpskih vojnika i policajaca vratiti na Kosovu. americka rijec i potpis nemaju nikakve vrijednosti.
Svakom na svijetu treba poželjeti mir i prosperitet, zato je dobro da SAD pokušavaju uspostaviti trajni mir na dalekom istoku. No poznajući njihovu politiku ovo vjerovatno rade da bi zadovoljili Kinu kao velikog spoljnotrgovinskog partnera i tako faktički stavili ad akta otvaranje novog svjetskog žarišta.
Na drugoj strani za bojati se da će ovo značiti da se oštrica američke ratne politike može fokusirati na bliski istok, sredozemlje i evropski kontinent, što nikako nije dobro po nas.
Zato treba sa manje euforije pristupati ovakvim dilovima, jer za nas je najbolje ako već moraju, kao što moraju zbog svoje ogromne vojne industrije, da ta žarišta otvaraju što dalje od nas, pa makar to značilo i nove ratove ne dalekom istoku.