Treba li Crnoj Gori nova Vlada izbornog povjerenja?
1 min read
Politički analitičari smatraju da predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i dalje negira političku krizu u zemlji, uz različite ocjene da li je potrebna nova prelazna vlada.
Đukanović je nedavno rekao da nema nijednog razloga za organizovanje prijevremenih parlamentarnih izbora, niti za formiranje vlade izbornog povjerenja. Analitičari ističu da eventualna nova prelazna vlada mora da ima širu podršku političkih aktera i precizan obuhvat, odnosno jasan cilj.
Politički analitičar Sergej Sekulović smatra da je Đukanović iznio maksimalistički stav iz pozicije interesa DPS-a.
–U ovom trenutku je nepoznanica na koji će način reagovati opozicione partije. Mislim da je prirodno da dogovor, koji mora biti praćen kompromisnim rješenjima, prati i određeni model pravo-političke garancije dogovorenog. Prethodna vlada izbornog povjerenja je imala svoje dobre i loše aspekte, a eventualna buduća bi trebalo da ima što širu podršku političkih aktera i precizan obuhvat, odnosno jasan cilj, kazao je Sekulović za „Dan“.
Politički analitičar Božidar Čolaković rekao je kazao je da je sasvim očekivano da predsjednik najveće vladajuće partije ne vidi nijedan razlog za prijevremene izbore.
-Nastup je bio sličan i 2016. godine, sa dodatkom ciničnih opaski da bi konstituisanje vlade izbornog povjerenja, što je opozicija u to vrijeme zahtijevala, bilo doprinos teoriji demokratije kojim bi se omogućilo partijama koje nijesu dobile dovoljan broj glasova, a neke imaju čak i vanparlamentarni status, da učestvuju u vlasti podsjetio je Čolaković.
On je ocijenio da se u međuvremenu ništa nije promijenilo u Đukanovićevom poimanju i nastupu, pa ni previđanje i(li) poricanje ozbiljne političke krize u produženom trajanju.
–Podsjetimo, izbori 2016. godine i poznata događanja tokom i poslije izbora, umjesto stvaranja preduslova za rješavanje krize, doveli su do njenog produbljivanja. Pobjede u zadnjim izbornim ciklusima možda pružaju iluziju stabilnosti sa mogućnostima minimiziranja i relativizovanja krize, ali suštinski ona postoji. Opšti trend smjenjivanja partijskom interesu nepodobnih iz nadzornih i kontrolnih tijela u poslednje vrijeme zorno svjedoči o tome, kazao je Čolaković.
Po njegovom mišljenju, stoga bi se Đukanovićeva izjava o nepostojanju potrebe za prijevremenim izborima mogla shvatiti kao slanje signala opozicionim inicijativama, kojim se i prije početka učvršćuje pregovaračka pozicija i, eventualno, kupuje vrijeme do postizanja nekog oblika kompromisa.
Generalni sekretar Prave Crne Gore Vladislav Dajković kazao je da opozicija treba zajednički da pritisne vlast.
–Iskustvo sa prethodnim projektom prelazne vlade bilo je loše. Naime, ni uz tadašnju, bez dileme, dobru volju opozicije, projekat prelazne vlade nije dao gotovo nikakav rezultat, jer se prave izborne manipulacije ne dešavaju u ministarstvima, niti na rukovodećim mjestima. Manipulacije se dešavaju po dubini, odnosno na najnižim stepenima javne uprave, u kojima, sasvim sigurno, lokalna preduzeća postaju mini izborni štabovi u kojima se ljudi zapošljavaju po partijskoj liniji, a nerijetko dijele i socijalne pomoći, rekao je Dajković.
Generalni sekretar Prave Crne Gore Vladislav Dajković kazao je da opozicija treba zajednički da pritisne vlast.
–Iskustvo sa prethodnim projektom prelazne vlade bilo je loše.
E slušaj ovu gnjidu, a on je zahvaljujući toj prošloj prelaznoj vladi dobio funkciju. Lažni Srbi, lažni rusofili, lažni opozicionari. Prevara.
Demokrate i URA jedva čekaju da uđu u DPS zagrljaj.