ИН4С

ИН4С портал

Трампова нова пријетња Европи: Тајни састанци у Вашингтону, ЕУ амбасадори у приправности

1 min read

ЕУ САД

Амерички предсједник Доналд Трамп запретио новим царинама на пољопривредне производе из ЕУ — од чоколаде до маслиновог уља.

Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп поново је уздрмао трговинске односе између САД и Европске уније, најавивши увођење царина у износу од 17 одсто на увоз европске хране и пољопривредних производа, пренио је британски Гардијан. Ова претња изнета је током разговора у Вашингтону почетком недеље, а већ изазива велику забринутост међу земљама чланицама ЕУ.

Према наводима Фајненшел тајмса, европски комесар за трговину Марош Шефчовић добио је званично упозорење о могућим царинама на састанку са високим званичницима америчке администрације — министром финансија Скотом Бесентом, трговинским представником Џејмсоном Гриром и министром трговине Хауардом Лутником.

Царине би, уколико буду уведене, погодиле читав низ производа који се успјешно извозе на америчко тржиште, укључујући белгијску чоколаду, ирски путер и маслиново уље из Италије, Шпаније и Француске. Управо ови производи спадају у најтраженију европску робу међу америчким потрошачима.

Амбасадори држава чланица ЕУ већ су информисани о овим намјерама Вашингтона, што свједочи о озбиљности ситуације.

Портпарол ЕУ за трговину, Олоф Гил, изјавио је да Унија и даље даје предност дипломатском рјешењу и договору. Према његовим ријечима, одређени напредак је већ постигнут током последње рунде преговора који су се одржали ове недеље, а разговори ће се наставити и током викенда, са фокусом на суштинска питања.

Иначе, САД су раније већ најавиле могућност увођења чак 50 одсто царина на робу из ЕУ, али је та мјера одложена у оквиру 90-дневне паузе која истиче у сриједу, 9. јула. Тај рок односи се на више од 60 земаља, укључујући и Европску унију, што појачава притисак на преговараче с обје стране Атлантика.

Док Брисел позива на конструктиван дијалог, остаје нејасно да ли је Трампова пријетња дио притиска у циљу постизања повољнијег договора или увод у нову фазу трговинског рата.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<