Трампов нови дил за Космет због кога је Меркел смекшала став

Трамп, Меркел
Изјава њемачке канцеларке Ангеле Меркел да је са америчким предсједником Доналдом Трампом констатовала да подржавају све разговоре који воде ка рјешавању питања Косова и Метохије свакако представља ублажавање њеног ранијег става, оцјењују аналитичари, истичући да у томе, ипак, пресудну улогу игра Вашингтон.
Њемачка, примјећује Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност, свакако јесте кључни партнер Србије, али по питању Косова и Метохије нема инструменте гдје може да утиче на коначну одлуку и ту је много важније шта мисле Сједињене Државе.
Изјава Меркелове, према његовој оцјени, свакако представља „драстично смекшавање става“.
Он у изјави за Спутњик подсјећа да је послије састанака са премијером Црне Горе Душком Марковићем и предсједавајућим Савјета министара БиХ Денисом Звиздићем Меркелова врло резолутно изјављивала да је Берлин против промјене граница, да су оне повучене 2008. године и да је Косово* за њу затворена прича.
„Ово што сада каже да само треба бити опрезан има више карактер препоруке него што је чврст став. Дакле, она у принципу није за то, препоручује да се обрати пажња. Само фали да се допише: али уколико се ви договорите, ја ту не могу ништа“, констатује Рајић, што у његовом тумачењу значи да се Њемачка неће противити нити користити инструменте које има да би спријечила договор Срба и Албанаца.
Он додаје да с обзиром да је Меркелова осјетно смекшала након разговора с Трампом, то можда даје наду да је он тај који ју је смекшао, односно да је рекао да „има озбиљно разумијевања за креативно рјешење на КиМ и да се српски фактор и став некако морају узети у обзир“.
Сличну оцјену износи и др Слободан Зечевић из Института за европске студије, који такође сматра да у рјешавању косовског проблема одлучујућу улогу игра Вашингтон.
Đe je ljaga? Pogledaj se u ogledalo, pa ćeš je vidjeti.
Najnoviji događaji samo pokazuju koliko je odluka vlasti u Crnoj Gori da prizna Kosovo bila ljigava, plitkoumna i radi privatnih interesa. Ovo će imati jak uticaj za masovno potpisivanje peticije za povlačenje odluke o priznanju. Time bi se znatno poboljšao položaj Srbije u pregovorima, a sa Crne Gore sprala ljaga.
Đe je ta ljaga? Nema ljage! Samo ste vi ljaga na Crnu Goru!