Републикански кандидат за предсједника САД Доналд Трамп покренуо је општи рат не само против своје ривалке Хилари Клинтон, већ и против медија, али и Републиканске партије.
Трамп је јуче на скупу у Флориди рекао да су се демократска кандидаткиња и медији уротили против њега, да је он, као и амерички народ, жртва “завјере” и да је и један од републиканских лидера дио “злог договора” против њега.
После прве предсједничке дебате, коју је по општој оцјени добила кандидаткиња демократа, Трампу је почела да пада подршка у анкетама, да би нови ударац доживео објављивањем 11 година старог снимка на којем се хвали како може некажњено да дира жене за интимна мјеста против њихове воље само зато што је звијезда.
Републикански лидери су почели полакао да се дистанцирају од свог предсједничког кандидата на шта је он осуо паљбу на њих назвавши предсједника Представничког дома Пола Рајана, републиканца с највишим положајем у САД, “слабим и неефикасним лидером”.
Нову фазу у дебати Трамп је најавио почетком ове недеље када је рекао да су “скинути окови с њега” пошто су се неки истакнути републиканци дистанцирали од његове предсједничке кампање.
Трамп, који је био под притиском Републиканске партије да буде одмеренији у наступима како би привукао шири слој гласача, изгледа као да је једва чекао да се ослободи стега конвенционалне политике, па је почео оштре нападе на све који се не слажу с њим, што ће тешко привући не само независне гласаче, већ и умјерене симпатизере Републиканске партије.
У међувремену су се појавили нови наводи о Трамповом сексуалном узнемиравању жена, што је Трамп окарактерисао као “зле тврдње” које су “тотално и апсолутно лажне” и производ завјере у коју су укључени медији попут Њујорк тајмса против којег је најавио и тужбу.
Позивајући се на имејлове које је објавио Викиликс, Трамп је рекао да су се “новинари удружили и уротили директно са штабом Хилари Клинтон да јој помогну да побједи на изборима”.
“Ово је завјера против тебе, амерички народе, и не можемо дозволити да се то деси или настави”, рекао је Трамп, додајући да ће он радо да прими сву ту паљбу на себе.
Трамп је у дио завјере укључио и Рајана, који је у понедјељак рекао да га више неће бранти и да ће се фокусирати на одбрану републиканске већине у Представнилчком дому. Трамп је изгледа посебно незадовољан што му Рајан није честитао на успјешној другој телевизијској дебати, коју је према анкетама, опет добила Клинтон.
“Зар не бисте помислили да ће Пол Рајан рећи ‘добар наступ’? Пред отприлке највећом публиком за другу предсједничку кампању у историји земље? Зар не мислите да ће рећи ‘добар наступ, Дон. ‘Ајмо. Побједимо ту варалицу. Она је варалица. ‘Ајде да је побједимо. Морамо да је зауставимо’. Не, он то није урадио. Има ту цио тај договор. Цио тај договор је ту и ми ћемо то средити. Ја увек то средим. Али је ту цио тај зао договор”, рекао је Трамп.
С оптужбама на рачун “корпоративних” медија, наводима да је “наша велика цивилизација” пред кобним судом и теоријама завјера о банкама, Трамп највише може да рачуна на следбеднике такозване алтернативне деснице (алт-ригхт), чији се гласови могу чути на порталу Брејтбарт њуз, чији је бивши диркор Стивен Бенон од летос шеф Трампове кампање.
“Видјели смо из прве руке у документима Викиликса, у којима се Хилари Клинтон тајно састаје с међународним банкарима да планира уништење суверенитета САД како би обогатио те глобалне финансијске силе, своје специјалне пријатеље и своје донаторе. Цијела истина”, рекао је Трамп.
Клинтон сада има предност у анкетама у просјеку од 6,5 до седам одсто, показују подаци портала Рилклирполитикс.
Посљедња анкета која је објављена, ЛА тајмс/УСЦ трекинг, каже да је трка изједначена, али то заправо није добра вијест за Трампа, пошто је током цијелог изборног циклуса ЛА тајмс давао предност Трампу по неколико одсто услед специфичне методологије.
Јучерашња анкета Фокс њуза даје предност Хилари Клинтон од седам до осам одсто. Ројтерс/Ипсос у среду даје сличну предност кандидаткињи демократа, а у анкети НБЦ њуз/Вол стрит џурнал у понедјељак чак 11 одсто.
С мање од мјесец дана до избора, Трампу су шансе за побједу мање од 15 одсто. У модерној историји предсједничких избора у САД нико није успио да надокнади заостатак какав сада има Трамп.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: