Трамп и Рубио истјерали 100 кадрова „дубоке државе”: Реорганизују Савјет за националну безбједност
1 min read
У сјени повратка Доналда Трампа у Бијелу кућу, његова администрација спроводи оштру чистку унутар Савјета за националну безбједност (NSC), институције кључне за провођење вањске и безбједносне политике САД. На мети су се нашли кадрови за које се вјерује да припадају тзв. „дубокој држави“.
Имејлом до обавјештења: „Имате пола сата да ослободите столове”
Према тврдњама више извора, укључујући Axios, CNN и The Washington Post, више од 100 запослених у NSC-у Бијеле куће послато је на присилно „административно одсуство“.
Како је објавио CNN, шеф кабинета Савјета за националну безбједност, Брајан Мекормак, послао је масовни е-маил којим је обавијестио запослене да имају 30 минута да напусте своја радна мјеста и ослободе столове. Међу отпуштенима се налазе и каријерни званичници, као и они који су именовани током администрације Џоа Бајдена.
„Ово је најмасовнија интервенција у структуру националне безбједности у посљедњој деценији“, навео је неименовани извор из Бијеле куће за Axios.
Рубио и Трамп као ударна песница
Потез долази након именовања сенатора Марка Рубија за новог државног секретара и вршиоца дужности савјетника за националну безбједност. Како наводи Axios (23. мај 2025), њих двојица раде на реформи NSC-а који сматрају „осињаком дубоке државе“ и препреком за ефикасно вођење политике.
„NSC је прерастао у паралелну структуру моћи која често дјелује противно интересима предсједника“, преноси портал.
Дубока држава под ударом: преко 100 отпуштених
Према различитим изворима, број отпуштених и суспендованих износи између 60 и преко 100, што представља драстичан рез унутар институције која је традиционално била зона континуитета међу администрацијама.
Financial Times пише да је „циљ смањење величине NSC-а и пренос дијела надлежности на Стејт департмент и Пентагон, ради већег фокуса и мањег утицаја бирократије“.
Је ли ово чистка или реформа?
Док критичари ову акцију називају политички мотивисаном чистком, званичници из администрације истичу да је ријеч о неопходној реформи која има за циљ ефикасност и враћање лојалности унутар безбједносних структура.
„Савјет за националну безбједност мора бити продужена рука извршне власти, а не независна структура лојална претходним администрацијама“, изјавио је један високи званичник Бијеле куће за Washington Post.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


E da ovaj “naš”ima i T od Trampa pa da počisti onaj talog bivšeg režima druge bi nam ptice cvrkutale,a nebi se šepurili po raznim ministarstva i ojadu zabavljali ovaj narod.