Крвави ратни сукоби у Сирији однели скоро 126.000 живота од почетка конфликта пре 33 месеца. Међу погинулима је више од 44.300 цивила, укључујући преко 6.600 деце. Најмоћнија курдска странка у Сирији нада се аутономном курдском региону у земљи.
У крвавом сиријском конфликту од марта 2011. погинуло је скоро 126.000 људи, саопштила је сиријска Опсерваторија за људска права са седиштем у Лондону.
Партија демократског уједињења, најмоћнија странка Курда у Сирији, нада се да ће у тој земљи бити успостављен аутономни курдски регион, рекао је председник те странке Салих Муслим.
У интервјуу за АФП, Муслим је потврдио да је почео процес припреме устава североисточног и северозападног региона Сирије, у којима већинско становништво чине Курди, пренела је агенција АФП.
“Наш циљ није да се отцепимо, али Курди желе да Сирија постане федерација”, истакао је Муслим.
Курди у Сирији чине око 15 одсто становништва, а углавном живе на североистоку и северозападу земље, уз границу са Турском и Ираком.
Та организација, која се ослања на мрежу активиста, адвоката и лекара на терену у Сирији, навела је да је до 1. децембра број забележених смрти износи 125.835, пренео је АФП.
Међу погинулима су 44.381 цивил, од тог броја 6.627 су деца а 4.454 жене. Према подацима Опсерваторије, погинуло је 27.746 опозиционих бораца, од којих су нешто изнад 19.000 сиријски цивили који су узели оружје у руке да се боре против сиријске владе.
Међу опозиционим жртвама се налази 2.221 војни дезертер и 6.261 несиријац који се придружио побуњеничкој страни. На режимској страни погинуло је 50.927 људи – скоро дупло више него на страни опозиције.
Међу погинулима који се боре на страни сиријске владе је 31.174 војника и 19.256 припадника прорежимских милиција.
Опсерваторија је навела да има документовано погибију 232 припадника либанске шиитске групе Хезболах и 265 других несиријских шиитских бораца који се боре на страни сиријске владе.
Организација је такође регистровала 2.781 смртни случај неидентификованих особа.
Истовремено, из УН стижу наводи да има све више доказа да су званичници сиријске владе, укључујући председника Башара ел Асада, одговорни за злочине против човечности и ратне злочине у тој земљи.
Висока комесарка УН за људска права Нави Пилај изјавила је да је панел УН за истрагу злочина током грађанског рата у Сирији дошао до “значајних доказа” за злочине, при чему ти докази “указују на одговорност највиших званичника владе, укључујући шефа државе”, пренела је агенција АП.
Пилај је, међутим, навела да се списак осумњичених за злочине налази под кључем у њеној канцеларији и да неће бити јавно објављен док то не затраже међународне или националне власти.
“Учесталост и бруталност злочина који су починиле стране у сукобу су готово невероватни”, истакла је Пилај, говорећи о Сирији.
Крвави конфликт у Сирији почео је у марту 2011. године, мирним анти-владиним протестима инспирисаним сличним покретима у Тунису, Египту и Либији.
Конфликт је прерастао у бруталан грађански рат када је сиријска влада силом покушала да умири демонстранте а опозиција се латила оружја, наводи АФП.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: