ИН4С

ИН4С портал

Традиционални Сабор православне омладине на Михољској Превлаци

1 min read
Светом архијерејском литургијом, освећењем манастирске ризнице и богатим културно умјетничким програмом на Михољској Превлаци данас је обиљежен Сабор православне омладине.

Светом архијерејском литургијом, освећењем манастирске ризнице и богатим културно умјетничким програмом на Михољској Превлаци данас је обиљежен Сабор православне омладине.

Свету архијерејску литургију служио је митрополит црногорско приморски Амфилохије уз саслужење епископа пакрачко-славонског Јована и епископа диоклијског Методија и бокоторског свештенства.

Сабору је присуствао велики број вјерника међу којима су били српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, предсједници будванске и которске скупштине Ђорђије Вујовић и Драгица Перовић, конзул Србије Зоран Дојчиновић.

Након литургије митрополит Амфилохије је обавио освећење нове манастирске ризнице за коју је рекао да представља почетак обнове превлачке светиње, али и обнове Боке которске и Црне Горе.

Захваљући се на труду архимандриту Бенедикту, археологу Верици Танасић, неимару Момчилу Станојевићу он је најавио обнову манастира Светог Архангела Михаила до 2020. године и прославе јубилеја, 800 година успостављања Српске православне цркве и Зетске епископије. У веома лијепом и модерном уређеном здању на југозападном дијелу Миохољске Превлаке по свим правилима струке изложено је преко 500 разних експоната из разних историјских слојева пронађених током бројних археолоших експедиција. Најстарији експонат је из 2. вијека п.н.е.

„Из ове ризнице ће полако да израста и храм Светих Архангела и надамо се да ћемо до 2020. године поставити златни крст на овој древној светињи. Ова светиња није само гомила камења која је остала. Има нешто што се вазнијело на небеса и уградило у вјечни божји град Јерусалим заједно са онима који су се овдје подвизавали и крштавали и вјенчавали кроз вјекове и они који су овдје мученички пострадали“, рекао је митрополит Амфилохије.

Отварајући Сабор православне омладине, предсједник Братства православне омладине свештеник Миајло Бацковић је подсјетио на почетке овог црквеног удружења младих прије двије деценије.

Млади људи су имали велику жељу да буду дио Цркве и помогну у обнови храмова и манастира. У нашој повељи о оснивању митрополит је тада пророчки написао ‘оснива се Братство православне омладине Светог Архангела Михаила на Превлаци као обновитељ манастирског општежића’ када на овом светом мјесту није постојао манастирски живот“, рекао је Бацковић.

Предсједник Извршног одбора Матице српске-Друштва чланова у Црној Гори, проф. др Владимир Божовић је у надахнутом обраћању о проблемима младих у овом времену нагласио да се сада „човјечанство своди на духовно анестезирану, пихтијасту биолошку масу која живи искључиво на нивоу физиолошке размјене материје и енергије.“

Човјек постаје објекат закона великих бројева, суровог статистичког механизма потрошачког друштва. Све што је изван те бездушне тамнице, притиска се негативним пи-ар (ПР) протезама: анахроно, антицивилизацијско, ретроградно, епско-митоманско… Морамо избацити човјека из хипнотисаног, обездушеног стања и вратити му оригиналне рефлексе и особине – моралне и интелектуалне. Само на тај начин постоји нада да ће човјек избјећи научнофантастични сценарио, по ком машине побјеђују човјека.

При том, данас под машинама подразумевамо и све ове хуманоморфне зомбије који битишу без трунке слободне воље, па сличе програмираним аутоматима са нешто софистициранијим софтвером. Значи, мала је вјероватноћа да ће фабрички роботи победити човјека, али је огромна да ће човјек постати робот. Стога, потребна нам је побуна са смислом. А има ли наша историја бољи и упечатљивији примјер раскида са ‘земаљском’ инерцијом од смисленог бунта младог Растка Немањића, тог јединственог и тог чудесног преврата, који је умногоме одредио наш карактер, а тиме и, знамо, судбину“, истакао је проф др Владимир Божовић.

Сабору на Михољској Превлаци обратио се и српско-амерички публициста и историчар др Срђа Трифковић.

Он је истакао да тренутно свједочимо крају униполарног свијета и САД као свјетске суперсиле која је свијету хтјела да наметне не само физичку, већи и културну контролу, те да америчка „дубока држава“ покушава да дискредитује изборну вољу обичних Американаца.

„У том сукобу је створен простор за нови почетак на битном цивилизацијском препознавању између Истока и Запада, који је претио да кроз хистерију русофобичне ескалације мржње према свему руском, аутентично европском и хришћанском, и да завлада постхумани дух који је био оличен у вашингтонском дуополу“, рекао је др Трифковић.

Пуковник Ненад Кузмановић из Ветерана 63 падобранске бригаде на Сабору је уручио високо војно одликовање руских Ваздушно десантних снага – „орден Маргелова“, епископу Јовану који је страствени падобранац.

У богатом културно забавном програму наступили су сопран Маријана Шовран, виолиниста Милан Трипковић, пјесникиња Мирјана Живковић, гуслар Раде Радовић, Асим Сарван. Посебне аплаузе публике измамила је млада Сара Раичевић из Подгорице са упечатљивим извођењем духовне пјесме „Два анђела шеташе“.

Првог дана Сабора православне омладине на Михољској Превлаци одржана је трибина на којој су о наталитету говорили Миљан Ћеранић, директор ПСД „Света Србија“, др Вања Милошевић, гинеколог акушер, Весна Даниловић, судија Управног суда у Београду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Традиционални Сабор православне омладине на Михољској Превлаци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *