ИН4С

ИН4С портал

Тодоровић за ИН4С: Српска кућа ће бити мјесто његовања српске културне и сваке друге баштине

1 min read

Вуко Тодоровић

„Сматрамо да ће Српски културно-информативни центар Свети Сава, као институција културе, бити мјесто његовања српске културне и сваке друге баштине. С обзиром да је Беране препознато као град великих имена из области умјетности, сматрамо да ће, као иституција која окупља културне раднике, умјетнике, пјеснике и љубитеље умјетности, бити од изузетног значаја за локално становништво и наш град у цјелости“, рекао је предсједник Општине Беране, Вуко Тодоровић.

Како видите даљу реалзацију свих планова и инвестиционих подухвата који су у Вашем циљу и циљу градске власти?

Трудимо се да комплетну локалну самоуправу ставимо у функцију грађана Берана, и да рад локалне власти буде апсолутно транспарентан и отворен према јавности. С тим у вези, трудимо се да о свим пројектима, који се налазе у фазама припреме и реализације, информишемо суграђане. У протеклом периоду, посебна пажња је посвећена изради и допуни пројектне документације како би се неки пројекти наставили и израдили као и изради пројектне документације за нове пројекте и спремни дочекали кандидовање за државни капитални буџет као и за доступне европске фондове.

Приоритетни пројекат у овом моменту нам је изградња Постројења за пречишћавање питке воде са водоизворишта Мерића врело како би ријешили појаву мутноће која се јавља приликом обилнијих падавина. Овдје очекујемо помоћ од стране државе и уврштавање овог веома битног пројекта у капитални буџет како би се што прије овај пројекат и реализовао. Проширење градске водоводне и канализационе мреже представља такође један од приоритета.

Општина Беране тренутно спроводи активности на Регионалном програму локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД 2), који представља Програм Уједињених нација за развој (УНДП), а финансира Европска унија (ЕУ). Вриједност пројекта, за кластер “Заједно за сјевер” (који чине општине Беране и Андријевица), износи 170.000,00€ без урачунатог ПДВ-а. У току је и реализација Пројекта ,,Регулација ријеке Лим – Беране урбана зона“, који се изводи у оквиру регионалног СДИП пројекта (Регионални програм интегрисаног развоја коридора Саве и Дрине). У току су активности на пројекту Дигитализација биоскопске сале. Министарство просвјете, науке, културе и спорта и Филмски центар Црне Горе опредијелили су средства у износу од 70.000,00 евра за набавку најсавременије дигиталне опреме за реализацију приказивачке дјелатности, у партнерству са Општином Беране. Одобрен је пројекат „ЛЕА-Локална Енергетска Акција“, који имплементира Њемачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ), који се тиче санације кровне конструкције на згради ЈУ Центар за културу, који ће се реализовати у току 2023. године.

Посебан акценат ставили смо на развој пољоприврдне дјелатности, па смо у претходном периду објавили више јавних позива: Јавни позив за додјелу премија за квалитетне приплодне јунице, за додјелу премија пчеларима, и за додјелу субвеницја за жетву стрних жита. У сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде је расписан Јавни позив за бесплатну додјелу пластеника за производњу поврћа. Агробуџетом предвидјели смо и мјеру помоћи пољопривредним произвођачима којима је угинуло грло и мјера субвенција за предато млијеко регистрованим мљекарама.

У циљу урбанизације града и приградских насеља, након пописивања улица, насеља и стамбених и пословних објеката у протеклом периоду, спроводимо поступак означавања улица и насеља важећим називима, а стамбених и пословних објеката адекватним новоуспостављеним бројевима.

Трудимо се да у свакој мјесној заједници спроводимо активности које се тичу санације и уређења саобраћајне инфраструктуре. У мјесницим заједницама, у протеклих пола године, санирано и асфалтирано је више километара пута.

Покренили смо велику акцију чишћења дивљих депонија под називом ,,Уклонимо дивље депоније”, коју спроводи Д.О.О.,,Комунално”, која је и даље у току. Основни циљ акције је уклањање дивљих депонија са територије општине. Поред овога, један од циљева акције јесте и подизање нивоа свијести грађана Берана о правилном одлагању отпада, у циљу очувања животне средине и одржавања чистоће града, приградских насеља и села.

До сада очишћене су дивље депоније на магистралном путу Беране-Лубнице, на аеродромској писти, у непосредној близини Лима и рибњака, у насељу Доње Луге, у насељу Риверсајд. Очишћен је и нагомилани отпад дуж магистралног пута Беране-Андријевица, и Беране- Рибаревине, у близини манастира Шудикова.

Посебну пажњу посветили смо и ђацима са територије општине, тако да ћемо, у сусрет предстојећим празницима, у партнерству са привредницима са територије општине али и пријатељима који послују у другим црногорским градовима и у Србији, обрадовати малишане, који похађају неку од школа на приградском или сеоском подручју општине Беране. Акцијом ће сваки ђак пјешак добити обућу за хладне зимске мјесеце. Акцијом ће бити обухваћено 535 дјеце.

С обзиром да је невријеме претходних дана донијело је бројне проблеме становницима избјегличког насеља Риверсајд, у Беранама које је, са око 400 становника на око километар од центра града, смјештено са десне обале ријеке Лим, које је по Вашем мишљењу најбоље рјешење за санацију проблема у том насељу на дужи временски период?

Истина је да су становници насеља Риверсајд имали великих проблема, изазваних временским непогодама у току новембра мјесеца. Трудили смо се да свим расположивим средствима помогнемо становнике овог насеља храном, водом, привременим смјештајем и другом врстом помоћи. Различитим облицима материјалне помоћи, која се дијелила сукцесивно, помагали смо становнике Риверсајда за вријеме трајања ванредног стања.

Механизација и радници Агенције за изградњу и развој Берана са осталим службама данима су били присутни на терену, пратећи ситуацију. Направљена је и привремена обалоутврда, у циљу одбране овог насеља од већих поплава. Становници Риверсајда исказали су задовољство брзом реакцијом локалне управе и пруженом помоћи за вријеме поплава изазваних временским непогодама у периоду за нама.

Сматрамо да, о проблему њиховог становања, морамо се позабавити са државног нивоа, да ресорно Министратсво буде јак чинилац у рјешавању овог проблема, а локална самоуправа свакако ће прижити све расположиве капацитете, како би се проблем становања становника Риверсајда трајно ријешио.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *