Титов сеф занима и Карађорђевиће
1 min readКнегиња Јелисавета Карађорђевић, ћерка кнеза Павла, потомци принца Андреја – Катарина, Лавинија – Марма и Димитрије Михаел Карађорђевић, и синови принца Томислава – Ђорђе и Михаило, поднели су допис Првом основном суду у Београду тражећи учешће у оставинском поступку везаном за имовину Јосипа Броза Тита, сазнају „Новости“.
Како се наводи у допису, подносиоци имају „правни интерес да им се омогући учешће у поступку расправљања заоставштине Јосипа Броза Тита“, пошто су из медија сазнали да је Комисија председника Србије извршила увид и попис имовине која се налазила у сефу Народне банке Србије, а коју је ту похранило Председништво СФРЈ после маршалове смрти.
Председник државне Комисије Оливер Антић навео је да су у сефу нађене многе ствари које су припадале династији Карађорђевић, посебно ордење краљице Марије, и друге краљевске инсигније, а могуће и нумизматичка збирка кнеза Павла.
„Као наследници, потомци краља Александра и краљице Марије, као и кнеза Павла, имају правни интерес да им се омогући увид у списак и предмете који су нађени и означени као Титова заоставштина, како би ставили предлог за изузимање наведене имовине и покренули поступак за доношење допунског решења по смрти краља, краљице и кнеза Павла“, наводи се у допису суду.
„Нико никада није видео шта се налази у сефу, нити нас је суд обавестио да је уопште отворен, да је у току вештачење и шта је у њему нађено. О свему томе информисани смо из новина. Ако се испостави да је ту имовина трећих лица, њој свакако неће бити места у оставинској маси“, каже за „Новости“ Виолета Кочић Митачек, заступник Титовог сина Мише и унуке Златице.
Она додаје и да је оставинска расправа закочена већ 10 месеци јер Комисија није суду послала извештај после отварања сефа.
А потомци принчева Андреја и Томислава поднеће у наредних неколико дана београдском Вишем суду захтев за рехабилитацију баке, краљице Марије, удовице краља Александра Првог Ујединитеља.
Краљица је рођена 9. јануара 1900. у Готи, а преминула 22. јуна 1961. у Лондону. Била је из владалачке породице Хоенцолерн – Сигмарингена, и у најближим родбинским везама са владајућим династијама Енглеске, Русије, Немачке и Португалије. Њен отац био је румунски краљ Фердинанд Први, а овај брак сматран је у Србији добрим политичким потезом, јер је омогућио да се изврши територијално разграничење двеју суседних држава и подела Баната.
Изванредно информативни чланак! Краљица Марија заслужује и данас нашу пажњу и поштовање. О њој знам доста, јер сам дуго година био пријатељ са њеним сином краљевићем Томиславом. Он ми је скренуо пажњу и на њихов љетниковац – Краљичину плажу – у Бечићима. Читаво земљиште је она преко својих људи откупила и сваког дотадашњег власника питала – колико тражи за свој дио? И толико је и исплатила! Краљица је донијела пртеко 100 милиона динара у мираз. Огроман новац који је потрошен у нашој земљи. А трезор нашег Јоже је пун опљаканих ствари! Сем ордена којих има на кило, све остало је себи узео. Одакле њему вриједне збирке старог новца које је скупљао Павле Карађорђевић? Или збирке сарих поштанских марака које читавог живота скупљао такође Павле? Све је то послијератна пљачка и отимачина! Све треба најзад одузети и вратити легитимним власницима, данас потомцима. И читав објекат Крањичину плажу коју је тако безочно узурпирала данашња црногорска власт. Заиста – достојно и Мила и његове братије који се по њој, без икаквог срама, и данас шире и серизе….