СЗО: Усамљеност доводи до смрти скоро 900.000 људи годишње
1 min read
© freepik/rawpixel.com
“Наша комисија излаже план како можемо изградити повезаније животе и подвлачи дубок утицај који то може имати на здравље, образовање и економске резултате”, рекао је Вивек Мурти, копредседавајући Комисије СЗО за друштвену повезаност и бивши главни хирург САД.
Светска здравствена организација дефинише друштвену повезаност као начин на који се људи односе и интерагују са другима, док се усамљеност описује као болан осећај који настаје због јаза између жељених и стварних друштвених веза, а друштвена изолација се односи на објективни недостатак довољних друштвених веза, преноси RTVE.
Извештај указује да усамљеност погађа људе свих узраста, посебно младе људе и оне који живе у земљама са ниским и средњим приходима.
Између 17 и 21 одсто људи старости од 13 до 29 година пријавило је осећај усамљености, са највишим стопама међу адолесцентима, око 24 одсто људи у земљама са ниским приходима пријавило је осећај усамљености, двоструко више него у земљама са високим приходима (око 11 одсто).
СЗО наглашава да друштвена повезаност може да заштити здравље током целог живота, а може да смањи упале, ризик од озбиљних здравствених проблема, унапреди ментално здравље и спречи прерану смрт.
С друге стране, СЗО упозорава да усамљеност и социјална изолација повећавају ризик од можданог удара, срчаних болести, дијабетеса, когнитивног пада и преране смрти.
Усамљеност такође утиче на ментално здравље, а људи који се осећају изоловано двоструко су склонији депресији, док осећај усамљености такође може да доведе до анксиозности и мисли о самоповређивању или самоубиству.