ИН4С

ИН4С портал

СЗО: Усамљеност доводи до смрти скоро 900.000 људи годишње

1 min read

© freepik/rawpixel.com

“Наша комисија излаже план како можемо изградити повезаније животе и подвлачи дубок утицај који то може имати на здравље, образовање и економске резултате”, рекао је Вивек Мурти, копредседавајући Комисије СЗО за друштвену повезаност и бивши главни хирург САД.

Светска здравствена организација дефинише друштвену повезаност као начин на који се људи односе и интерагују са другима, док се усамљеност описује као болан осећај који настаје због јаза између жељених и стварних друштвених веза, а друштвена изолација се односи на објективни недостатак довољних друштвених веза, преноси RTVE.

Извештај указује да усамљеност погађа људе свих узраста, посебно младе људе и оне који живе у земљама са ниским и средњим приходима.

Између 17 и 21 одсто људи старости од 13 до 29 година пријавило је осећај усамљености, са највишим стопама међу адолесцентима, око 24 одсто људи у земљама са ниским приходима пријавило је осећај усамљености, двоструко више него у земљама са високим приходима (око 11 одсто).

СЗО наглашава да друштвена повезаност може да заштити здравље током целог живота, а може да смањи упале, ризик од озбиљних здравствених проблема, унапреди ментално здравље и спречи прерану смрт.

С друге стране, СЗО упозорава да усамљеност и социјална изолација повећавају ризик од можданог удара, срчаних болести, дијабетеса, когнитивног пада и преране смрти.

Усамљеност такође утиче на ментално здравље, а људи који се осећају изоловано двоструко су склонији депресији, док осећај усамљености такође може да доведе до анксиозности и мисли о самоповређивању или самоубиству.

Последице се протежу и на учење и запошљавање и тинејџери који се осећају усамљено имају 22 одсто већу могућност да добију ниже оцене.

Одрасли који се осећају усамљено могу да имају веће потешкоће у проналажењу или задржавању посла и могу временом зарађивати мање, док на нивоу заједнице, усамљеност поткопава повезаност.

Извештај СЗО описује план за глобално деловање усмерен на пет кључних области – политику, истраживање, интервенције, побољшано мерење (укључујући развој глобалног индекса друштвене повезаности) и ангажовање јавности, како би се промениле друштвене норме и ојачао глобални покрет за друштвену повезаност.

Решења за смањење усамљености и социјалне изолације постоје на више нивоа – националном, заједничком и индивидуалном – и крећу се од подизања свести и промене националних политика до јачања социјалне инфраструктуре (нпр. паркови, библиотеке, кафићи) и пружања психолошких интервенција.

Трошкови социјалне изолације и усамљености су високи, али су користи од друштвеног повезивања далекосежне и СЗО позива све државе чланице, заједнице и појединце да друштвено повезивање учине приоритетом јавног здравља.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<