ИН4С

ИН4С портал

Свјетски дан избјеглица: Палестинци и даље без права на повратак, док геноцид у Гази ствара нову генерацију прогнаних

1 min read

Саопштење палестинске амбасаде поводом Свјетског дана избјеглица преносимо у цијелости:

 

На Свјетски дан избјеглица, текући израелски геноцидни рат ствара нову генерацију палестинских избјеглица у много тежем положају, уз постојећих 8 милиона Палестинаца који чекају да остваре своја права на повратак у домовину Палестину.

◾Године 1948, 800.000 Палестинаца постали су избјеглице у ономе што је постало познато као Накба (Катастрофа). Израелске ционистичке терористичке банде уништиле су 530 села, убивши 15.000 Палестинаца. 800.000 Палестинаца је било присиљено на прогонство из своје домовине.

◾Насилно расељавање Палестинаца започето је 1948. године, настављено 1967. и никада није престало. Израел и даље противзаконито одузима палестинску земљу, гради илегална колонијална насеља и протјерује Палестинце из домова у којима су њихове породице живјеле вјековима.

◾Данас постоји око 8 милиона палестинских избјеглица и интерно расељених лица регистрованих у Агенцији Уједињених нација за помоћ палестинским избјеглицама (УНРWА), што представља скоро половину комплетне палестинске популације у свијету (око 14 милиона), који нису у могуц́ности да се врате у своје првобитне домове и села. Око 60% палестинских избјеглица се налази у земљама окружења – Јордану, Либану и Сирији, док остали живе у избјегличким камповима у окупираној Палестини.

◾Израелски текући геноцид у Појасу Газе, резултирао је са преко 56.423 убијених Палестинаца, укључујуц́и више од 18.000 дјеце и 12.400 жена. Осим тога, у Гази је нестало више од 11.200 грађана, првенствено жена и дјеце.

◾Израелски окупациони рат који је у току раселио је око 2 милиона грађана из њихових домова у Појасу Газе; породице које су вец́ више пута расељене поново су у покрету због војних операција и израелских наређења за евакуацију у циљу протјеривања преосталих Палестинаца са њихове земље.

◾Израел данас спроводи план етничког чишћења палестинског народа на Западној Обали, укључујући Јерусалим, конфискацијом још више земље у корист пројеката изградње својих илегалних колонијалних насеља, присилним расељавањем палестинског становништва и рушењем њихових кућа и инфраструктуре.

Почевши од Тулкарема и Џенина и њихових избјегличких кампова, на сјеверу Западне обале, израелска војска напада читава насеља тенковима, милитаризованим булдожерима и наоружаним дроновима, најприје уништавајући улице и инфраструктуру, а затим наређујући евакуацију цијелих насеља, која су израелске снаге систематски рушиле. Око 40.000 Палестинаца у овим заједницама је присилно евакуисано, док је израелски циљ да им се у потпуности онемогући повратак. Ово је највеће расељавање Палестинаца на Западној обали од 1967. године.

◾Агенција Уједињених нација за помоћ палестинским избјеглицама (УНРWА), задужена за здравство и образовање у палестинским избјегличким камповима, је под непрекидним нападима од стране Израела, све са циљем да Палестинцима ускрати право на повратак у своју домовину.

❗Од 1948. године Резолуцијом 194 потврђено је право палестинским избјеглицама да се врате кући и да добију надокнаду за губитак или уништавање њихове имовине.

❗Израел, окупаторска сила, не дозвољава да основне потрепштине попут хране и лијекова уђу у Газу, користећи глад као оружје против палестинског народа и настављајући са својим ратним злочином етничког чишћења.

Вријеме је да свијет позове Израел на одговорност за овај геноцид који се наставља и да починиоце ратних злочина приведе правди.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *