Свитање Ловћена
1 min read
Цетиње, 8. март
Ослободи се Црна Гора! А кад ћемо ми, каже Дејан Крстић из Грачанице. После два мjесеца протеста, њихове снаге и изненађујуће жилавости, већини у региону, нарочито укључујући оне који су угрожени, чини се да је Црна Гора слободна.

„Ови људи у литијама не пристају на друштво у коме су понижени и означени као грађани другог реда. У ствари литије личе на побуну робова, а да је ријеч о наводној слободи вјероисповијести, робови се не би бунили, прије ће бити да је овај закон требало да означи потврду тог робовласничког права”, сматра књижевник из Подгорице Радомир Уљаревић.
Тај осјећај је исти овог четвртака на улицама црногорских градова. Он је супротан већинском искуству у односу са Црном Гором, које је наметнуо Мило Ђукановић и његов апарат. Доживљај земље је постао комбинација лежања на плажи и хипертрофиране локалне историје. Све понижавајуће одлуке, сигурно и без компромиса, доносио је аутократа с подршком Запада: референдум, промена имена језика, признање независности Косова, улазак у НАТО…
„Преко 85 одсто грађана је било против одлуке владе да призна Косово. Али ми смо ипак признали Косово”, изјавио је прије две године уочи посјете Приштини предсједник Владе Црне Горе Душко Марковић.
Омакло му се интерно истраживање јавног мњења, вјероватно и због сигурности и брзине којом су разбили демонстрације у Подгорици, организоване 2008. након признавања косовске независности. Иза те ноћи пуне сузавца остала је слика свештеника раширених руку између полиције која испаљује сузавце и демонстраната што зграду парламента и полицију засипају каменицама. Из једних и других је избијао бес, само је свештеник Јован Пламенац, налик крсту, мирно стајао између њих. Шта га је погодило, то само он зна. Знао је да су провокатори и наивни демонстранти донијели вреће камења с обале Мораче испод Немањиног града, знао је да су му негдје у облацима сузавца отац Митар и син Крсто. Три генерације познате породице Пламенац биле су на подгоричкој улици. С искуством стеченим у београдским протестима, унук Крсто је свом ђеду навукао џемпер преко главе и извлачио га из сузавца и масе, док је куљао гнев и док су од државе Црне Горе бранили Косово.

Одбрану светиња у Црној Гори започео је давне 1972. Исо Махмутовић, који је изведен с групом својих радника да сруши Његошеву капелу на Ловћену. „Ја нећу да рушим светињу!”, рекао је и одложио пијук.
Тим чином се овај Муслиман готово уписао у „Горски вијенац”, а постоје најаве да би ускоро могао добити и улицу у неком од црногорских градова. У то вријеме је, противећи се скрнављењу Његошевог завјета, велики српски сликар Петар Лубарда насликао „Сумрак Ловћена”. Драму која ће да расте око обезглављеног Ловћена и саму слику Мића Поповић је објаснио речима: „Гнев расте у тишини. Застрашујуће.”
Gdje je ovdje crkvena zastava sa ovim ostalim ispred hrama.Sramota.
Ovo su zastave drzave a crkvena zastava je na vrh crkve koju ti ne vidis jer zivis u vjecnoj tami
dome krsticu…vrci se u gracanicu…nemojte od cetinja da stvarate knin …dusmani svega crnogorskog…
ruza veljova, nemoj u ta tvoja usta da uzimas rec Knin!
Kad je bratski narod, tamo za slobodu ginuo ti si se kupala na plazi i podrzavala Milovu izdaju svojih korjena!
Veceg dusmana crnogorskog ,od tebe i Mila nema, a nece ni biti!.