Свијетли ликови жена српске историје – Принцеза Оливера
1 min read
Оливера Лазаревић рођена око 1373. године. Умрла је после 1444. године. Била је најмлађа кћерка кнеза Лазара Хребељановића и кнегиње Милице, чукунунука Вукана Немањића. Имала је четири старије сестре Мару, Јелену, Драгану и Теодору и два брата Стефана и Вука.
Оливера је 1390. године дата за жену османском султану Бајазиту I (1389 — 1402). Наиме, после Косовске битке Србијом је, у име малољетног кнеза Стефана Лазаревића, владала кнегиња Милица.
Она је овај тешки владарски и мајчински терет одлуке о вазалству Турцима и давању Оливере у харем подијелила са преживјелим племством и црквеном јерархијом. Тако је коначну одлуку о слању Оливере у султанов харем донио Државни сабор, крајем 1389. године. Поред слања Оливере Бајазиту, Лазаревићи су се обавезали и на вазалне обавезе према Османлијама које су подразумјевале плаћање годишњег данка и редовно извршавање војних обавеза.
Плакале су звезде, Небо свеколико!
И у пољу жито! И у певу птица!
Коб страшнога слома, да л’ осети ико,
ко кћи Оливера, и мати – Милица.
Прћија јој беше целог рода мука!
Јастучнице везле све сестринске сузе!
Лепоту јој убра крвникова рука!
Као дуњу с гране, незасит је узе!
Према предању, пут из родног Крушевца ка Дренопољу српски народ је Оливери посуо ружама. Међу стотинама жена у харему Оливера је постала једна од четири султанове законите жене – кадуне.
Принцеза Оливера је морала бити жртвована. Часно, поносно, уз патријархову сагласност, достојно имена свога оца, крупним корацима је испраћена на исток, у престоницу Једрене. Мало ко је слутио какав ће траг и значај оставити у наредним годинама.