IN4S

IN4S portal

Svijetli likovi žena srpske istorije – Jefimija

jefimijaMonahinja Jefimija ili Jelena Mrnjavčević (oko 1350 — posle 1405. godine) bila je kći uglednog vlastelina u državi cara Dušana, kesara Vojihne, a prije zamonašenja bila je žena despota Uglješe Mrnjavčevića.

Posle pogibije muža u Maričkoj bici 1371. godine, zamonašila se i prešla u Srbiju. Živjela je na dvoru kneza Lazara i tu je bila očevidac kosovskog stradanja, Lazareve smrti, kao i vazalne Srbije koja je poslala vojsku za bitku kod Angore 1402. godine.

Nakon Kosovske bitke, kada je stradao i njen zaštitinik knez Lazar, zamonašila se zajedno sa knjeginjom Milicom u manastiru Županja, a kasnije je prešla u Ljubostinju, gde je dobila ime Jefimija.
manastir-ljubostinja
Monahinja Jefimija je ostavila tri zapisa koji se danas smatraju za poeziju i spadaju u najznačajnije stranice srpske srednjovjekovne književnosti. To su, zapravo, „prinošenija“ – darovi, koji u sebi sadrže i riječi koje je darodavateljka napisala.

    Prva od njih, „Tuga za mladencem Uglješom„, upisan je u dvostruku drvenu ikonicu, darovanu manastiru Hilandaru. U dvijema sintaksičkim cjelinama Jefimija kazuje o svom daru — ikonici, Moljenje gospodu Isusu Hristu. Obraća se Isusu Hristosuu i Bogorodici. U molitvenu književnost, koja je prema vizantijskoj tradiciji uvijek u opštim mestima, Jefimija unosi dirljivi lični ton: smrt koju je ugledala na svojim roditeljima i na svome sinu, na onima koji su nju rodili i na onome koga je ona rodila („na roždaših me i na roždanom ot mene mladencu“) treba da je vazda podstiče na brigu o odlasku njene vlastite duše, tj. o njenoj sopstvenoj smrti; ona, međutim, ne može kao hrišćanka da suzdrži bol zbog gubitka sina jer je na to nagoni njena vlastita materinska priroda.
    Drugi Jefimijin zapis na zavjesi za carske dveri (srednji dio ikonostasa), „Zapis na Hilandarskoj zavjesi“, namjenjen ponovo Sabornoj crkvi u Hilandaru, izvezen je „zlatnom i srebrnom žicom i svilenim koncem plave, malinove, smeđe i crne boje“ (Lazar Marković). Iako se u osnovi ovaj tekst poziva na reči Simeona Novog Bogoslova i Simeona Metafrasta, Jefimija ovdje s ukusom i osećanjem mjere „razvija opšte lično osećanje grešnosti uobičajeno u činu pričešća“ (Đorđe Trifunović); zavesa je imala funkciju upravo u okviru tog čina.
    I, konačno, u vreme neposredno pred bitku kod Angore (Ankare, 1402. godine), kada su Stefan i Vuk Lazarević kao Bajazitovi vazali otišli preko mora da se bore (tada su Mongoli pod Tamerlanu ili Timur Lenk napali i porazili Turke), Jefimija je sastavila „Pohvalu knezu Lazaru“. U prvom dijelu tog teksta, u duhu već ustanovljene postkosovske tradicije, Jefimija veliča „novog mučenika“, kneza Lazara, koji je svojom smrću na bojnom polju postigao dvostruki podvig: ostavio je „propadljivu visotu zemaljskog gopsodstva“ i „sjedinio se sa vojnicima nebeskog cara“. „I tako dve želje postigao jesi: i zmiju ubio jesi i mučenja venac primio jesi od Boga“.
jefimija 2
U središnom delu „Pohvale“, moliteljka traži od kneza da se zauzme i od Boga izmoli pomoć za svoja čeda. Jefimija navodi redom imena svetih ratnika: Georgija, Dimitrija, Teodora Stratilata, Teodora Tirona, Merkurija i Prokopija: oni treba da budu od pomoći Lazarevim sinovima koji su sa Bajazitom krenuli u bitku protiv Timur Lenka. U poslednjem, trećem dijelu, Jefimija se mrtvome knezu zahvaljuje na njegovoj dobroti: on je nju, strankinju, primio i ishranjivao „izobilno“; sada ga moli da je ponovo ishrani i da utiša „buru ljutu duše i tela mojega“.

Smrt

Ne zna se kada je monahinja Jefimija umrla. Poslednji pomen o njoj nalazi se u jednoj povelji despota Stefana Lazarevića, koji je naziva despoticom (vladarkom), gospođom i majkom. Primila je veliku shimu i promjenila ime u Jevpraksija: smatra se da je poslednje godine svoga života provela u manastiru Ljubostinji, zadužbini kneginje Milice, u kojoj je posle Kosovskog boja zamonašen veliki broj udovica, srpskih plemkinja, čiji se muževi nijesu vratili (predanje kaže: u toku samo jednog dana zamonašenje je tražilo tri stotine žena). Sahranjena je u Velikom Polju kod Obrenovca prema daljim istraživanjima.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Svijetli likovi žena srpske istorije – Jefimija

  1. Imaju Srbi i Simonidu Nemanjić – ćerku vizantijskog cara Andronika II Paleologa i peta supruga srpskog kralja Stefana Uroša II Milutina. Simonida je bila poznata po svojoj ljepoti, njena freska u manastiru Gračanica je jedna od najvrednijih fresaka srpskog srednjovekovnog slikarstva. Freska je delimično upropašćena, pa tako na slici Simonida nema oči. Simonida je umrla posle 1345. kao monahinja.
    Milan Rakić joj je posvetio poemu „Simonida“:

    Simonida
    Iskopaše ti oči, lepa sliko!
    Večeri jedne na kamenoj ploči,
    Znajući da ga tad ne vidi niko,
    Arbanas ti je nožem izbo oči.
    Ali dirnuti rukom nije smeo
    Ni otmeno ti lice, niti usta,
    Ni zlatnu krunu, ni kraljevski veo,
    Pod kojim leži kosa tvoja gusta.
    I sad u crkvi, na kamenom stubu,
    U iskićenom mozaik-odelu,
    Dok mirno snosiš sudbu svoju grubu,
    Gledam te tužnu, svečanu, i belu;
    I kao zvezde ugašene, koje
    Čoveku ipak šalju svetlost svoju,
    I čovek vidi sjaj, oblik, i boju
    Dalekih zvezda što već ne postoje,
    Tako na mene, sa mračnoga zida,
    Na iščađaloj i starinskoj ploči,
    Sijaju sada, tužna Simonida, —
    Tvoje već davno iskopane oči!

  2. JEFIMIJA

    Jefimija, cerka gospodara Drame
    I zena despota Ugljese, u miru,
    Daleko od sveta, puna verske tame,
    Veze svilen pokrov za dar manastiru.

    Pokraj nje se krve narodi I guse,
    Propadaju carstva, svet vaskolik cvili.
    Ona, vecno sama, na zlatu I svili
    Veze strasne bole otmene joj duse.

    Vekovi su prosli I zaborav pada,
    A jos ovaj narod kao nekad grca,
    I meni se cini da su nasa srca
    U grudima tvojim kucala jos tada,

    I u mucne case narodnoga sloma,
    Kad svetlosti nema na vidiku celom,
    Ja se secam tebe I tvojega doma,
    Despotice srpska s kaludjerskim velom!

    I osecam tada, da, ko nekad, sama,
    Nad nesrecnom kobi sto steze sve jace,
    Nad plamenom koje obuhvata tama,
    Stara Crna Gospa zapeva I place…

    Niko o njoj nije pisao kao Milan Rakić!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *