Свијет никуда не напредује, људи не постају бољи: Вајар Раде Марковић у кући легата представља нове епизоде ретроспективе „Трагови у пијеску“

Фото: Новости
Умјетност је највећа човјекова одбрана од суровости свијета и свемира. Нема боље утјехе, истиче за „Новости“ вајар и сликар Раде Марковић, који се определио да ретроспективу свог тродеценијског рада публици представи у – епизодама.
Први дио, његове изложбе „Трагови у пијеску“, приказан је прошле године у Кући краља Петра, тренутно су епизоде два, три и четири, пред публиком у београдској Кући легата, док за сљедећу сезону, са ликовном критичарком Мајом Живановић, већ припрема пети, шести и седми наставак…
,,Чак и у Београду, које има највише могућности, имате сужен избор галеријских простора у којима можете да прикажете све оно што је настајало током деценија, па сам зато одлучио да то направим у више корака, и у више година“, објашњава Марковић, преносе Новости.
,,То са епизодама је врло згодно и ако сте се као ја, током година мењали материјале, форме, па чак и идеолошки приступ оном што радите.“
Дјела, која су имала своје узроке и поводе у окружењу и друштву у коме је живио, на актуелној изложби представио је, каже, према времену настајања.
,,Када сам 2000. радио апстрактне, геометријске и функционалне скулптуре, било је нека врста оптимизма у друштвеној атмосфери, која ми је допуштала да се потпуно „откачим“ од размишљања о судбинама људи, које ће бити присутно у каснијим „епизодама“. Дао сам себи на вољу да пустим машти да некуда крене. Али, убрзо потом сустигло нас је много тога – од економске до мигрантске кризе.“

Реаговао је Марковић у свом раду на различите појаве и феномене, међу којима је, како тврди, и превладавање националистичких идеологија у нашем, и нама околним друштвима:
,,Свако сам се јутро будио са порукама из медија шта је све српско. Тако је 2011. настала „епизода“, коју сам назвао „Српско ово, српско оно“. Бранио сам се од тога. Шала и духовитост су најбољи начин да се догматичне идеологије доведу у питање.“
Али, за многе радове на овој поставци, који су далеко од шале, умјетник тврди, како би волео да никада није морао да их направи.
,,Имам неку врсту нелагоде када видим да се ствари генерално, кроз историју, нису много мијењале“, сматра Марковић. ,,Мијењале су се само форме. Људима се манипулисало, одвајкада до дана данашњег. Обично мислимо да је средњи век био најгори део новије европске историје. Али, за тих хиљаду година је побијено сто пута мање људи него у 20. вијеку! Од тог нашег силног напретка, послије ренесансе, просветитељства, само је технологија узнапредовала и људима омогућавала да се масовније убијају. Могу одмах да потпишем да ни 21. вијек неће бити бољи!“
Извор: Новости

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

