ИН4С

ИН4С портал

Светски ловац на нацисте руши западни наратив: У Сребреници није било геноцида!

фото: ЕПА-ЕФЕ

Израелски историчар Холокауста и директор Центра Симон Визентал, др Ефраим Зуроф, изразио је наду да ће Меморијални центар Старо сајмиште ускоро бити завршен, истичући његов значај за едукацију о усташким злочинима – како грађана Србије, тако и страних посетилаца. Његову изјаву пренео је портал Косово онлајн.

Зуроф је посебну пажњу посветио савременој злоупотреби термина геноцид, наводећи да се та реч често користи у политичке сврхе.

„Данас свака нација жели да њена трагедија буде окарактерисана као геноцид – јер тај термин доноси симпатије, пажњу и подршку. Али, ако у Сребреници од 33.000 људи, њих 27.000 оде кући неповређено – како је то онда геноцид?“ упитао је Зуроф.

Он је објаснио да геноцид подразумева три елемента – намеру, спровођење и последице. „У случају Сребренице, реч је о ратном злочину, што је озбиљно и страшно, али не испуњава све критеријуме геноцида“, истакао је он.

На питање о утиску који је оставила изјава председника Србије Александра Вучића, који га је назвао „неумољивим борцем за истину“, Зуроф је рекао да га је та порука дубоко погодила и да му је част што је кроз свој рад допринео правди.

Почасни конзул Србије у Израелу, Александар Николић, који је такође говорио у емисији телевизије Прва, оценио је да је састанак Вучића и Зурофа био емотиван, али и конкретан, јер су се разговарали о даљој сарадњи на пројектима културе сећања и образовања.

Један од тих пројеката је и рад на завршетку Меморијалног комплекса Старо сајмиште, који ће, по речима Зурофа, бити значајан инструмент у подсећању на усташке злочине у Другом светском рату.

Зуроф је закључио да је велика препрека у откривању и процесуирању бивших нациста недостатак политичке воље у многим државама. „Често се злочини пребацују искључиво на Немце, док се заборавља улога сарадника из других народа“, поручио је.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *