Црногорски избори нису актуелност само у нашој земљи, већ се њима активно баве медији и аналитичари широм свијета. Велики број текстова који се у доба предизборне трке у Црној Гори појављују на интернету, а које пишу свјетски чувени блогери, имају овим поводом исту оцјену: Црну Гору је више од двије деценије водила мафијашка власт.
Лајтмотив аналитичких текстова често је крађа избора од стране одлазећег премијера Мила Ђукановића. Тако је на блогу “DrakulaBlogZ” објављен чланак под насловом “Црногорске власти спремне да фалсификују још једне изборе”, у којему се наводи да ће у Црној Гори ускоро избити велики скандал.
“Велики скандал ће ускоро да избије у Црној Гори. Парламентарни избори који ће имати одлучујуће значење за грађане ове земље, треба да се одрже у тој малој балканској држави 16. октобра. Изборни резултати ће одредити развојни правац Црне Горе за године које долазе, јер ће новоизабрани парламент одлучити да ли ће Црна Горе да се придружи НАТО-у и да ли ће дугогодишњи лидер те земље, Мило Ђукановић, остати на власти”, наведено је у уводу чланка.
Ђукановић близу пропасти
Текст упућује на то да протекла година није протекла глатко за Ђукановића и његове следбенике из Демократске партије социјалиста, те да су бројни протести показали велику непопуларност владајуће елите међу црногорским грађанима.
“Мило Ђукановић је био близу пропасти, али су га спасли гласови дотадашње опозионе странке током јануарског гласања о повјерењу Влади”, оцјењује се на блогу.
Наводи се да Ђукановић директно или индиректно влада земљом од 1991. године, односно већ 25 година, али ове године су по први пут шансе његове партије да побиједи на изборима веома ниске, опозиција се осјећа охрабреном и задобија политички терен веома брзо.
То ће, према оцјени блогера, приморати Ђукановића да тражи спас у крађи избора, а неименовани извори из ЕК свједоче о лошем бирачком списку.
“Неизвјесност његове власти изгледа приморава Ђукановића да тражи сваку опцију, чак и сасвим сумњиве, да би добио потребан резултат. Поуздани извори у Европској комисији су ме обавијестили да су у последњих неколико недеља били веома заузети бирачким списковима Црне Горе. Европски званичници покушавају да упореде демографске податке земље са бирачким списковима које су добили од Министарства унутрашњих послова Црне Горе и то једноставно не могу да их ураде! Услед бројних неусклађености, експерти Европске комисије су забринути”, наводи се у тексту.
У наставку је дат примјер да је популација Црне Горе од 1. августа 2016. године бројила 622.833 грађана и 465.974 од њих су били изнад 18 година, што је старосна граница за гласање. Међутим: “Пратећи једноставну логику, може да се претпостави да су то грађани који могу да гласају. Међутим, то није случај. Према подацима Министарства унутрашњих послова Црне Горе, постоји 529,993 грађана са правом гласа, што значи да постоји готово 64.000 виртуелних, непостојећих, фиктивних грађана који могу да гласају и живе у Црној Гори”, наводи текст.
Како кажу, упоредна анализа грађана који могу да гласају и црногорских држављана је још више невјероватна.
“Од 465,974 грађана са правом гласа, 3.873 имају двојно држављанство и 23,946 су држављани других земаља. Дакле, постоје само 438.191 бирача у Црној Гори. А разлика са бројем бирача додатих у бирачке спискове чини 91,802 особа”, закључује чланак, додајући да и поређење становништва земље и броја бирача у општинама понекад показује апсурдне резултате:
Општина Бијело Поље: популација – 44,292 са 40,675 бирача, што је готово цјелокупно становништво општине!
Општина Рожаје: популација – 23,170 са 21.893 бирача;
Општина Улцињ: популација – 20,063 са 19,760 бирача.
Иронично, блогер поставља питање: гдје су нестала сва дјеца и тинејџери?
Посебно је издвојен случај Општине Плав, која показује невјероватне резултате са 12.741 људи који живе у том подручју и ништа мање од 13.741 уписаних бирача. То значи да постоји хиљаду бирача више него становника, закључује блогер.
Анализе Брисела
Брисел има сличну анализу свих регија Црне Горе, наводи се у поменутом тексту, и додаје да су и ови бројеви врло чудни, као и да ће се на блогу “DrakulaBlogZ” објавити више ових података у најкраћем могућем року.
Блогер закључује: “Желио бих да представим још једну статистику врло препознатљиву за Црну Гору под Ђукановићевом владавином. Број становништва у земљи је порастао за 10.848 људи у периоду од 1990. до 2016. године, а број бирача је порастао за 127,132 људи у исто вријеме. Можда политичко опстајање на сцени Ђукановића лежи у тим бројевима? Брисел, готово да нема сумње да је Ђукановић припремио терен за ‘фер’ изборе за вријеме своје дуге владавине. Значајна разлика између стварног броја становника и броја фиктивних бирача изгледа ништа мања од кривотворења и фалсификовања од стране власти зарад постизања својих циљева.”
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Има још једна чудна појава. Јуче, у току 24 часа Ђукановић је био на тв Пинк 25 сати. Како?
Беба вратио сат уназад да га чују и умрли гласачи.
Ocigledno je šta se sprema i šta je Brisel i SAD aminovao.Samo teško da će to proći ovoga puta