Sveti Sava
1 min read
Isposnica Svetog Save
Piลกe: ฤorฤe Bojaniฤ
Sveti Sava bio je prvi srpski arhiepiskop, svetitelj i prosvetitelj. Bio je najmlaฤi sin velikog ลพupana Stefana Nemanje, krลกten kao Rastko, a kada se zamonaลกio uzeo je ime Sava.
Rastko se na Svetoj Gori zamonaลกio uprkos snaลพnom protivljenju roditelja. Njegovim ustoliฤenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva.
Zajedno sa ocem Stefanom, zamonaลกenim kao Simeon, Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio joลก 14 manastira, i tako ostao zabeleลพen kao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj Gori. U Studenici je osnovao 1209. godine bolnicu, prvu na podruฤju srpske drลพave.
Sveti Sava se smatra zaฤetnikom srpske srednjovekovne knjiลพevnosti, pa je stoga i zaลกtitnik prosvetnih ustanova.
Sveti Sava je 1219. izdejstvovao autokefalnost SPC, a njegova dela โNomokanonโ (1220) i โSinodik pravoslavljaโ (1221) postali su pravni i duhovni stubovi srpske drลพavnosti.
Sava je preminuo 1235. godine u bugarskom gradu Trnovu kao prvi arhiepiskop SPC, a ostao je poznat generacijama kao osnivaฤ i tvorac โsvetosavskog pravoslavljaโ.
Praznik Svetog Save โ Savindan obeleลพava se kao ลกkolska slava u svim ลกkolama u Srbiji.
Prva proslava Svetog Save kao ลกkolskog patrona odrลพana je 1812. u Zemunu, odakle se brzo proลกirila u sve delove srpstva, a himna Svetom Savi je prvi put izvedena 1839. u Segedinu.
Sveti Sava je ustanovljen za ลกkolsku slavu odlukom Sovjeta Knjaลพestva Srbskog 2. januara 1840. godine, a na predlog Atanasija Nikoliฤa, rektora Liceja iz Kragujevca. U odluci Popeฤiteljskog prosvjeลกtenija, predstavnici drลพavne i crkvene vlasti propisali su da se sveti Sava proglaลกava za patrona svih naลกih ลกkola i da se od tada 14/27. januara ima u svim ลกkolama najsveฤanije proslavljati. Crna Gora ga uvodi 1856. godine, pod knjazom Danilom. Praznik se proslavljao kao ลกkolska slava sve do 1945. godine, kada je ukinut odlukom komunistiฤke vlasti. Posle poluvekovne zabrane u komunistiฤkom reลพimu, ponovo se nastavilo sa proslavljanjem Svetog Save.
Sinan-paลกa spalio je na Vraฤaru 1594. moลกti Svetog Save koje su do tada bile ฤuvane u manastiru Mileลกeva. Smatra se da su Turci Savine moลกti spalili u uverenju da ฤe tako uniลกtiti veru i svaki uticaj Svetog Save na Srbe.
Posle Nemanjine smrti u Srbiji su se posvaฤali oko prestola njegovi sinovi Stefan i Vukan. Sava onda poฤe iz Svete Gore da smiri braฤu. Sa sobom je poneo i Nemanjino telo. Sava je doฤekan veoma sveฤano. Nad telom svoga oca on je izmirio Stefana i Vukana, koji su se pokajali i zakleli da se viลกe nikad neฤe svaฤati. Sava je blagoslovio to izmirenje i posavetovao svoju braฤu da ลพive u slozi i bratskoj ljubavi. Posle toga on je Nemanjino telo sahranio u manastiru Studenici, glavnoj Nemanjinoj zaduลพbini.
Monah Sava otputovao je u Nikeju, gde je od nikejskog patrijarha dobio dozvolu da osnuje samostalnu srpsku arhiepiskopiju. Sava je 1219. godine postavljen za prvog srpskog arhiepiskopa. On je organizovao srpsku crkvu, osnovao je i obnovio viลกe episkopija, a umesto Grka dovodio je Srbe za episkope.Da bi obuฤavao sveลกtenstvo, Sava je prevodio crkvene spise (delovao je kao prosvetitelj).
Zahvaljujuฤi Savi Nemanjiฤu crkva u Srbiji oslobodila se stareลกinstva ohridskog arhiepiskopa. Samo dve godine nakon ลกto je postala kraljevina, srpska drลพava dobila je i crkvenu samostalnost.
Srpska crkva je Savu Nemanjiฤa, kao i njegovog oca Stefana Nemanju, uvrstila u red svetitelja.
Sava je obnovio manastir Hilandar (Sveta Gora) zajedno sa svojim ocem Nemanjom. Taj manastir postao je ลพariลกte srpske kulture. Sava je veoma zasluลพan za organizaciju verskog ลพivota, stvaranju crkvene organizacije i prosveฤivanju naroda u mladoj srpskoj drลพavi. Na saboru u ลฝiฤi 1234. godine Sava se zahvalio na poloลพaju arhiepiskopa i odredio za naslednika svog uฤenika Arsenija Sremca.
Smrt Savina u Bugarskoj
Posle toga, Sava kreฤe na putovanje po istoku. Boravio je u Palestini, Aleksandriji i na Sinaju. U povratku je posetio Nikeju, a onda otiลกao u bugarsku prestonicu Trnovo u posetu bugarskom caru Jovanu II Asenu. Na Bogojavljanje odsluลพio je sluลพbu u trnovskoj crkvi. Posle toga odmah se razboleo. Bolovao je pet dana, a ลกestog je umro, to je bilo 14. ( 27 ) januara 1236.godine. Sahranjen je u crkvi ฤetrdeset muฤenika. Kralj Vladislav, bugarski zet, sledeฤe godine preneo je njegove moลกti u manastir Mileลกevu. Tu su bile sve do1594. godine.

Srbi su bili nacionalno svesni da su carski narod, da su imali carevinu i da su je delimiฤno izgubili na Kosovu. U takvoj veri Srbe nisu mogli Turci da islamiziraju, a katolici pounijate. Zato su ih Turci nabijali na kolje, a temiลกvarskog vladiku ลพivog odrali. A da bi se osvetio Srbima, Sinan paลกa, za vreme Temiลกvarskog ustanka spalio je moลกti svetog Save na Vraฤaru 1594. godine, a oluja raznese njegov prah na sve ฤetiri strane sveta. To su Turci uradili da bi tako zaplaลกili srpski narod.
Sava je napisao tri tipika (pravilnika): โKarejski tipikโ, โHilandarski tipikโ i โStudeniฤki tipikโ.
I Srbija ima svoje hodoฤaลกฤe โ put i isposnica Sv. Save
Isposnica se nalazi na 10 kilometru od manastira Studenice na planini ฤemernona preko 1000 metara nadmorske visine. Nastala je poฤetkom 13. veka. Prema predanju, Sveti Sava je nakon monaลกenja na Svetoj Gori Atonskoj poฤetkom XIII veka ovde osnovao monaลกku zajednicu sklonu asketskom, pustinjaฤkom naฤinu ลพivota.
Za sada naลพalost joลก nema putokaza za skretanje a ni obeleลพene staze do ovog SVETOG MESTA.
Isposnica predstavlja ozidani peฤinski kompleks u okomitoj stenovitoj litici, do koga se stiลพe uskim drvenim mostiฤempriljubljenim uz samu liticu. Odmah do isposnice nalazi se i crkva Pridvorica iz 12. veka. posveฤena Sv. ฤorฤu.
Kapi znoja koje kupaju naลกe oฤi posle dolaska u ove visine, ne mogu nadjaฤati ostala ฤula koja hrane duลกe greลกnika. Otvaramo vrata Isposnice, i povlaฤimo kanap i zvonjavom javljamo Bogu da smo stigli na plodno tlo praลกtanja grehova. Zvono utihnu, a svetlost i miris tiลกine uvede nas kroz vrata Isposnice u prostranstvo. TAKO IZGLEDA PUT U RAJ!
Kakva li je bila ljubav neimara koja je ovo stvorila?
Miลกฤiฤi, mesto gde je roฤen Rastko
Iz dvoriลกta Petrove Crkve, kod Novog Pazara, kroz glavnu kapiju, pruลพa se pogled na Miลกฤiฤe kod Deลพeve. Tu je roฤen Sveti Sava. Kada ga je majka Anastasija predala ocu u naruฤje, Stefan Nemanja je rekao: Miลกฤe moje i, mesto se do dan danas zove Miลกฤiฤi.

Miลกฤiฤi su mesto u Deลพevskoj dolini u blizini ฤurฤevih stupova i Petrove crkve, u kome su na ฤuvenim saborima donoลกene istorijske odluke, gde su roฤena dva srpska cara, viลกe kraljeva i gde je svet prvi put ugledao i Rastko Nemanjiฤ โ Sveti Sava.
Temelji rodne kuฤe Svetog Save su u korovu, bespuฤu i mraku. Da nijevelikog krsta, koji su tu postavili predstavnici Crkve, niko ne bi ni znao da je tu roฤen veliki episkop i prosvetitelj.
U sliฤnom stanju je cela Deลพevska dolina: zaboravljena, zapuลกtena, zapostavljenaโฆ
Tamo gde je Stefan Nemanja prvi put ugledao sinaRastka (Sv. Savu) danas je posaฤen hrast i pored njega leลพi drevni kameni krst. Odmah pored drveta stoji i jedan metalni prohromski krst, da obeleลพi ovo sveto mesto.
Deลพevska dolina je joลก daleko od oฤiju ลกire javnosti, ovde nema turista, a i oni koji doฤu obiฤu Petrovu crkvu i odu, a da i ne navrate do Savinog rodnog sela.
SVAKI kamen u Deลพevskoj dolini je istorija โ ovde je, u zaseoku Miลกฤiฤi, roฤen Sveti Sava, ovuda je u vreme najveฤe moฤi ลกetao Stefan Nemanja, ovde su se igrali njegovi sinovi Vukan, Stefan i Rastko, odavde su u svet polazili kraljevi: Uroลก, Dragutin, Milutin.