Сведок бурног времена: Књига Горана Перчевића “Моментум” о важним историјским личностима

Горан Перчевић
Пише: Драган Бисенић
Књига „МОМЕНТУМ“ Горана Перчевића је живописно путовање кроз новију политичку историју. Истовремено, аутор нас води у различите делове света и упознаје са неким од најзначајнијих личности нашег доба. Политика, економија, религија и филозофија тематски се преплићу у рукопису који се састоји од десет прича. Као што је један од рецензената написао, пред нама су проживљени есеји јер се заснивају на сусретима које је аутор доживео са значајним појединцима, али и њиховим књигама које је Перчевић објављивао. Регистар имена у овој књизи је необично богат.
Ипак, амбиција аутора није само сликање портрета већ сваки есеј обрадјује неку од тема о којима аутор размишља и доноси сопствене закључке. Јунаци прича носе поруке. Дејвид Рокфелер – о сврси нагомилавања богатства, Шимон Перес – о улози малих народа, Пол Кругман – о економији за опште добро, Барак Обама – о томе како је у животу све могуће, Кинеска прича – о томе да је политика кривудава река, Владимир Путин, Никита Михалков и Генадиј Зјуганов – о Русији и томе како остати свој, али и ухватити корак с временом, Патријарси Кирил, Бартолимеј, Вјодор, Иринеј – о вери, Оскар Лафонтен – о социјалдемократској држави као политичком идеалу, Група „3 + 3„ преговори о Косову уз посредовање Ватикана – о томе колико је у политици важно препознати и искористити историјске прилике, Балкански пријатељи – о томе да ли су се балкански народи морали сукобити да би се поново ујединили. Учесници описаних догађаја су и личности које су својим идејама и ангажовањем у политици, економији, култури и уметности обликовали данашњу Србију.

Добрица Ћосић, Слободан Милошевић, Михаило Марковић, Драгослав Аврамовић, Борка Вучић, патријарх Иринеј, Дејан Медаковић, Момо Капор, Брана Црнчевић, нека су од тих имена.
Књига је о истакнутим личностима али се издваја и по бројним и позитивним рецензијама наших познатих интелектуалаца. Горан Перчевић написао је своју аутобиографију о другима а ти други су неке од најистакњутијих личности нашег доба, написао је о овој књизи академик Матија Бећковић. Пред читаоцима је оригинално, врло лепо саткано сведочанство сматра академик Славенко Терзић. Академик Драган Симеуновић оценио је да се ради о рукопису који је историјска грађа првог реда. Књига ће бити корисна како за историчаре тако и за садашње политичке делатнике, наводи Владислав Јовановић некадашњи министар спољних послова. Да мали народи могу имати велику улогу у светској историји али да та улога може имати велику цену најдрагоценије је сазнање аутора књиге, написао је Владика Јован Ћулибрк. После њеног читања бићемо паметнији и бољи написао је на корицама књиге проф Дарко Танасковић. Горан Перчевић говори о нечему што се стално превиђа, а то је да свака ствар има своје време што је и поднаслов књиге, написао је о њој Исак Асиел врховни рабин Србије. Књига је написана делотворним језиком и духом искусног трагача за истином на крају је закључио песник Љубивоје Ршумовић.




Ово лично сведочанство на једној страни, упознаје нас са „унутрашњим животом“ наше спољне политике из веома важног периода историје Србије о којем, иначе, има веома мало неосредних и аутентичних записа из деведесетих година, а на другој страни са личностима које је аутор срео када је његова политичка каријера окончана и када је на њу гледао много дубљим увидом. Он гледа на њу из света идеја, признајући и сам да је „идологија“ била његово поље деловања, али не идеологија какву познајемо, као искључиви систем уверења и ставова који негира сваку другу или другачију идеологију. Његов поглед на свет је обележава отвореност, еклектицизам и спремност на дијалог са свим погледима. Отуда се у у тој нити налазе личности са „све четири стране света“ које су обележиле драматичне године Хладног рата и неизвесно доба које је наступило након њега: Шимон Перес, Дејвид Рокфелер, Оскар Лафонтен, Барак Обама, Пол Кругман, патријарх Кирил, Владимир Путин, Генадиј Зјуганов и најважније личности наше културе и духовности.