ИН4С

ИН4С портал

Суђење групи Љуба Миловића: „Скај“ материјал остаје доказ

1 min read

Љубо Миловић

У Специјалном суду у Београду настављено је суђење припадницима групе полицајца Љуба Миловића, који се терете за прање више од шест милиона евра, за које се сумња да су стечени шверцом кокаина.

С обзиром на то да је у овом поступку промијењен предсједник вијећа, суђење је недавно почело испочетка, те су данас адвокати одбране наставили да износе своја уводна излагања.

Адвокат Марко Пековић, бранилац оптуженог Миодрага Памучине, остао је при већ раније изнетом уводном излагању и предложио испитивање додатних свједока, као и вјештака информационих технологија који је вјештачио телефоне окривљених у овом поступку, наводећи да је извјештај о вјештачењу „нејасан и непотпун“.

На то је предсједница судског вијећа Ана Трифуновић подсјетила адвоката Пековића да не мора посебно да предлаже испитивање вјештака, јер на то свакако као бранилац има право по законику о кривичном поступку.

Адвокат Пековић предложио је испитивање нових свједока, који би потврдили да су са његовим клијентом заједно били на прослави његовог рођендана, с обзиром на то да Тужилаштво за организовани криминал у оптужници није навело тачно вријеме када је оптужени Миодраг Памучина предао одређени новац Н.Н. лицу.

Адвокатица Данијела Миладиновић, која брани оптуженог Милана Крстовића, такође није имала много да дода у односу на своје претходно уводно излагање, када је овај поступак први пут и отпочео.

Она је нагласила да предлаже да се „у својству свједока испита супруга оптуженог Живојина Филиповића, будући да се Тужилаштво у оптужби против њеног брањеника користи исказом управо Филиповића“.

Такође, адвокатица Миладиновић предложила је да се као свједок испита и адвокат Миодраг Граовац.

Адвокат Драгослав Љубичановић, бранилац оптуженог Живојина Филиповића, посебно се осврнуо на „скај“ доказе и тражио да се они издвоје из списа предмета као незаконити, образлажући да су прибављени на начин који је супротан домаћем законодавству.

Такође навео је и да када је ријеч о тим доказима „нема говора о аутентичности“, јер како је казао подаци су мијењани и налазе се на ЦД-овима у списама предмета. Због тога је тражио издвајање целокупног „скај“ материјала, као и наредби француских органа на основу којих су ти докази и прикупљени.

Додатно, адвокат Љубичановић предложио је издвајање записника са саслушања свог клијента у полицији због тога што, како каже, изабраном браниоцу од стране породице није било дозвољено да присуствује саслушању, а у записнику је констатовано да јесте био присутан, а додијељен му је адвокат по службеној дужности.

Готово сви адвокати предлагали су издвајање „скај“ доказа као незаконитих.

Најдетаљније је о томе данас говорио адвокат Југослав Тинтор, који је брани првооптуженог црногорског полицајца Љуба Миловића.

Адвокат Тинтор реферисао се на пресуду коју је недавно донио Европски суд правде, а која се односи на доказе из криптованих апликација и која упућује да су грађани неовлашћено прислушкивани на територијима других држава, које о томе нијесу обавијештене и да је ријеч о пресретнутој комуникацији.

Навео је Тинтор и да Србија као земља која није чланица Европске уније није у обавези да поштује одлуку Европског суда правде, али да оно што важи за земље чланице ЕУ најстроже треба да се примјењује и у Србији.

Окривљени који су били присутни у судници казали су пред судом да су сагласни са свим што су адвокати одбране изнијели у својим уводним излагањима.

Када је у судницу ушао оптужени Миливоје Кишић, који се налази у кућном притвору, предсједница судског вијећа Ана Трифуновић Ђуричић упитала га је да образложи своју молбу суду да му дозволи одлазак на стоматолошку интервенцију данас у 15.30 часова.

Кишић је навео да има каријес, који треба да уклони и очисти каменац, што је помало изненадило судију.

„Ви у притвору поправљате каријес на зубу? То није ургентна интервенција. Молим вас, не тестирајте моје стрпљење и толеранцију. Ја вам ово сад нећу дозволити и све док не доставите извјештај стоматолога у ком се наводи да је таква интервенција хитна“, казала је судија Трифуновић Ђуричић.

Након свих уводних излагања одбране, ријеч је добио поступајући тужилац Горан Јовић, који је казао да је „скај“ релевантан доказ и да се противи издвајању цјелокупног материјала, као и да је полиција на прописан начин податке са „скаја“ доставила Тужилаштву на ЦД-овима.

Такође, навео је тужилац Јовић и да се не противи испитивању додатних свједока које је одбрана предложила, премда како је казао, Тужилаштву није јасна сврха тог испитивања и шта би се тачно постигло тиме.

Реферишући се на позивање одбране на пресуду Европског суда правде, тужилац је навео да се поменута пресуда се односи на конкретан случај коришћења криптованих „енцроцхат“ доказа у Њемачкој, а не и на „скај“ апликаију.

„Ми ни не знамо шта је то тачно, да ли се пресуда односи на апликацију ‘encrochat’ или на ‘Encrochat’ компанију и како тачно та апликација функционише. У сваком случају ‘encrochat’ и ‘скај’ нијесу исте ствари. У случају ‘encrochat-a’ подаци су достављени у реалном времену и за неодређено кривично дјело, што није случај и са ‘скај’ доказима“, рекао је Јовић.

Судско вијеће донијело је данас одлуку да цјелокупан материјал са „скаја“ остаје у списима предмета, али је издвојило више извјештаја МУП-а о идентификацији „скај“ корисника на основу којих Тужилаштво доказује да је ријеч о оптуженима у овом поступку.

Подсјетимо, у овом процесу у одсуству се суди Љубу Миловићу као вођи групе оптужене за удруживање ради вршења кривичних дјела.

Оптужница Тужилаштва за организовани криминал детаљно описује превоз више од шест милиона еура у кешу, камионима из мањих градова у Холандији преко Србије до Црне Горе.

Тужилаштво доказе већински темељи на порукама са апликације „скај“, а за које тврди да су их оптужени размјењивали у периоду од 2019. до августа 2022.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *