Суд у Херцег Новом након година ћутања донио исправну одлуку: Имoвина Вектра Боке није смјела бити продата

Фото: РТЦГ
Основни суд у Херцег Новом донио је рјешење којим се утврђује да је продаја имовине некадашњег туристичког гиганта „Вектра Бока“ била противзаконита, чиме се након вишегодишњих спорова потврђује да је правни поступак морао бити враћен на почетак.
Ову одлуку поздравио је и предсједник НВО „Радници Вектра Боке“ Ђорђе Рајак, који за ИН4С каже да је суд коначно препознао да се ради о имовини која, по свим важећим документима, никада није ни требала бити у власништву „Вектра Боке“.
„По купопродајном уговору, уколико се друштво доведе у стечај, уговор се аутоматски раскида. Како инвестициони програм вриједан 64 милиона није реализован, самим тим је и уговор престао да важи. То значи да је имовина требала бити враћена држави, а не продавана“, наглашава Рајак.
Он тврди да је судска продаја око 11,3 милиона евра била незаконита и да се цијели поступак мора поновити.
Сумња у поступање извршитељке
Рајак посебно указује на поступке јавне извршитељке Јасминке Бајовић, за коју сматра да није имала овлашћења да продаје имовину у вријеме док је план реорганизације имао снагу извршне исправе.
„Она није имала право да намирује приватне дугове, нити да уопште извршава продају, јер се већ водио поступак. Упркос томе, имовина је продата лицу познатом као Пиџула за 11,3 милиона евра“, тврди Рајак.
Одлука закаснела, али значајна
Адвокат Вукашин Шимрак такође потврђује да је одлука суда у основи исправна, али критикује што је она каснила више од три мјесеца. Подсјећа да је захтјев поднијет 5. фебруара, а да је суд одлучио тек 20. маја, иако је по закону био дужан да реагује у року од три дана.
„Овакво кашњење је недопустиво. Или се ради о злој намјери, или о непознавању права. Ради се о правном средству које се може изјавити само против радње извршитеља, не и против акта суда, а то је овдје потпуно занемарено“, истиче Шимрак.
Шта даље?
Ова пресуда могла би имати далекосежне последице, јер ако се потврди да је имовина незаконито отуђена, поставља се питање одговорности – ко је омогућио и спровео продају, и гдје је нестало преко 11 милиона евра.
„Неко је морао знати шта ради. Ово није била грешка, већ намјера. Сада је на институцијама да покажу да ли су заиста спремне да спроведу правду до краја“, закључује Рајак.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Pitajte Moma Jokica iz Berana,Stečajnog upravnika sa 10 ak stanova u CG,kako je uništena imovina Vektrina…
Kad kupujes od lopova stvar za koju postoji mogucnost da je ukradena, ne treba da se cudis kad poslije treba da je vratis.
Што не истражите имовину пољопривредних задруга и фарми гдје је земља државе багателно продата ,тзв.котроверзним лоповима са задругама, што је противзсконито??Дакле,могла се продати само задруга,али не и земља.