Штрбац: Србија још има времена да тражи ревизију пресуде Међународног суда правде због „Олује“
1 min read
www.globallookpress.com © imago stock&people
Србија још има времена да тражи ревизију пресуде Међународног суда правде из фебруара 2015. година по тужби Србије против Хрватске, у којој је злочиначка акција хрватске војске „Олуја“ оквалификована као етничко чишћење, али не и као геноцид, што по свим критеријима јесте, поручио је Саво Штрбац из Документационо-информационог центра „Веритас“.
„Веритас“ је о овоме послао допис Министарству спољних послова Србије, потврдио је Срни директор „Веритаса“ Саво Штрбац.
Он је рекао да Крајишници окупљени око „Веритаса“ сматрају да би Србија као странка у поступку треба да активира правни тим који је већ радио на овом предмету и да што прије почне са припремама за подношење захтева за ревизију пресуде.
Штрбац истиче да би се то могло заснивати на новим чињеницама које указују какав је био стварни карактер „Олује“ и какве је ова акција имала последице по Србе у Хрватској.
Он је подсетио да је пресуда Међународног суда правде донесена 3. фебруара 2015. године, а да апсолутни рок застаре за ревизију истиче 3. фебруара наредне године.
„Желимо да остане забележено да смо ово тражили. Без Србије не можемо, наравно, пошто је она странка у том поступку, али о том по том. Чекаћу одговор још неко време да видимо шта ће бити“, рекао је он.
Штрбац очекује да би све документоване и необориве чињенице, протумачене у околностима нових глобалних геополитичких кретања, могли уверити Међународни суд правде да је планирањем и извођењем акције „Олуја“ права намера Хрватске у то време била „коначно решење“ српског питања у Хрватској договореног још 4. јуна 1941. у Загребу између представника Независне Државе Хрватске и Немачке.
„То је подразумевало барем и делимично физичко и биолошко уништење Срба – рекао је Штрбац и додао да се ово неспорно уклапа у дефиницију геноцида из Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида.
За злочине над Србима у „Олуји“ се пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију судило се тројици хрватских генерала.
Извор: РТ Балкан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Срби протерани, огњишта попаљена или опљачкана, куће и хотели изотимани, стока и механизација покрадени, земљиште запарложено и парадоксално уведено у категорију „ловишта“…и има још шансе за шта?
И при том сви знамо да је за то ангажована америчка агенција (као фол пензионисани генерали) да спроведе акцију, од прекида комуникација до логистике и медијске пратње. И?