Штрајк адвоката изазвао колапс: Обустављен рад специјалног одјељења

Борис Савић, фото: Портал Аналитика
Штрајк адвоката највише се одразио на рад Вишег суда у Подгорици, гдје је дошло до потпуне обуставе поступања у свим првостепеним кривичним поступцима.
Ради се о поступцима према којима су углавном усмјерене очи јавности, имајући у виду надлежност овог суда, у којем се налази и једино првостепено специјално одјељење у држави, и од којих у знатној мјери зависи ефикасност комплетног правосуђа, пише Дан.
Како је за Дан казао предсједник тог суда Борис Савић, статистички подаци указују да су у претходних десетак дана у овом суду одложена укупно 102 главна претреса и рочишта због недоласка адвоката, а сваким новим даном тај број ће бити све већи.
Према Савићевим ријечима, рад у другостепеним одјељењима одвија се само у оном дијелу у којем није неопходно присуство странака, што такође онемогућава рад у пуном капацитету.
Штрајк црногорских адвоката почео је 24. маја због одлуке Владе да се на ту професију примјени фискализација.
Адвокатска комора Црне Горе наложила је свим адвокатима да током обуставе рада не улазе у просторије судова, тужилаштава, полиције или других државних органа по било којем основу.
Систем електронске фискализације подразумијева слање свих трансакција путем интернета Управи прихода и царина, почев од 1. јуна.
Надлежни очекују да ће нови систем донијети већу наплату пореза који су остајали у сивој зони, и то за 17 милиона еура годишње. Закон је предвидио да и адвокати директно шаљу своје наплате Управи прихода како би им се на тај начин наплатио порез.
Закон о фискализацији у промету производа и услуга усвојен је 2019. године, а његова примјена је почела од 1. јануара ове године. У међувремену је уведен додатни рок од пет мјесеци за прелазак на систем електронске фискализације.
Генерални став Адвокатске коморе је да је адвокатска дјелатност Уставом дефинисана као пружање правне помоћи грађанима, а не као дјелатност пружања услуга. Због тога траже да адвокати буду изузети из Закона о фискализацији.
У Адвокатској комори тврде да би се примјеном Закона о фискализацији на адвокате грађанима онемогућио приступ суду и пружање правне помоћи и да би било урушено правно начело да свако има правну помоћ и право на браниоца. Министарство финансија и представници Адвокатске коморе преговарају већ неколико дана како би нашли оптимално рјешење и превазишли овај проблем’
Државни секретар Министарства финансија Јанко Одовић саопштио је да је Влада спремна да постигне одређени компромис са Адвокатском комором, али је и истакао да све дјелатности треба да уђу у процес фискализације.
Милионски порески дуг
Раније је саопштено да адвокатска професија међу највишим пореским дужницима у Црној Гори и да дуг износи 5,4 милиона еура.
Предсједник Адвокатске коморе Здравко Беговић тврди да ти наводи нису тачни. Он је одбацио оптужбе да адвокати покушавају да буду изузети од плаћања пореза.
“Наглашавамо да адвокати не траже да буду ослобођени или на било који начин привилеговани у односу на испуњавање пореских обавеза. Напротив, адвокатима је прихватљив сваки начин евиденције и наплате пореза који не угрожава независност адвокатуре”, поручио је Беговић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Šta ćemo sa zdravstvenim radnicima koji pružaju zdravstvenu pomoć gradjanima ako advokati budu izuzeti onda treba izuzeti i zdravstvene ustanove.