ИН4С

ИН4С портал

Столтенберг: Ако Украјина прихвати Путинове услове, то ће бити катастрофа

1 min read

Столтенберг, Фото: Спутњик

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг признао је да Алијанса не жели прекид ватре у Украјини под руским условима, јер би то, према његовим речима, „послало сигнал да употреба силе води ка постизању политичких циљева“.

„Ако Украјина пристане на руске захтеве и прихвати чињеницу да је Русија извршила инвазију, заузела територије – постоји ризик да ће бити настављени напади… То ће бити катастрофа за Украјину, али и опасност за све нас, јер би се тиме послао сигнал да употреба силе омогућава да се постигну политички циљеви за стицање контроле над суседним земљама“, рекао је Столтенберг, одговарајући на питање зашто Запад не жели да тражи прекид ватре у Украјини, већ настоји да настави да пружа војну подршку Кијев у конфронтацији са Руском Федерацијом.

Генерални секретар је такође позвао да се не заборави да је пре рата Русија, наводно, „демонстрирала амбиције“ не само према Украјини, већ и према НАТО-у и државама алијансе. Желели су да НАТО затвори врата, желели су да спрече Шведску и Финску да постану чланице Алијансе… желели су да НАТО повуче све снаге из источног дела блока… што је неприхватљиво“, рекао је Столтенберг, преноси Спутник.

Истовремено, он је уверио да северноатлантски блок и даље „жели да оконча рат”.

„Сви желе да се рат заврши, али ако Украјина престане да се бори, онда ће престати да постоји као независна нација. Ако Русија престане да се бори, имаћемо мир… Да, желимо да окончамо рат, и то на најбољи начин – да председник Путин поштује суверенитет свог суседа – Украјине“, објаснио је генерални секретар.

Он је поновио да НАТО није страна у украјинском сукобу.

“Русија жели да обнови систем сфера утицаја где би могли да одлучују шта суседи могу, а шта не. Ово је опаснији свет… Украјина има право на самоодбрану, НАТО и савезници нису страна у сукобу, али подржавамо Украјину“, рекао је Столтенберг.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

3 thoughts on “Столтенберг: Ако Украјина прихвати Путинове услове, то ће бити катастрофа

  1. … употреба силе за постизање циљева… Овај идиот није нормалан. Његова фирма то уопште не ради. Нешто му стављају у дрогу, сто посто. Кретенчина.

  2. Шта би ово Јенсе? Зар није победа једино решење ? Изгледа да би ти да се продужи само до краја твог мандата. Геринг је у односу на Јенса 1944 имао озбиљније изјаве.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!