Стоилковић: У блиској будућности положај Срба у Македонији се неће разликовати од положаја Срба на Косову и Метохији
1 min read
Фото: ИН4С
Опште је познато да је у Македонији доминантан западни утицај. И то није од јуче, нити од уласка у НАТО. То траје од средине деведесетих година. Такво стање ствари на дужи рок је неодрживо, и не може нити ће донети ништа добро, истакао је у разговору за ИН4С Иван Стоилковић, македонски политичар, председник Демократске партије Срба у Северној Македонији и посланик Собрања Републике Северне Македоније.
Како истиче, наратив македонске политике, од њеног осамостаљења 1991. је да су увек Србија и Срби криви за сваки проблем у држави.
Каква је тренутна ситуација у Македонији, да ли се Срби суочавају са одређеним проблемима?
Не можемо говорити о проблемима са којим се суочавају Срби Македоније, а то не повезати са свеукупним проблемима са којима се суочава македонско друштво у целини. Македонији је тренутно на сцени кулминација политичке кризе, која је почела доласком на власт садашње коалиције СДСМ-ДУИ (бивших комуниста и бивших терориста УЧК). Наиме, последњом реконструкцијом владе, од пре пар недеља, Македонија је супротно изборној вољи грађана, прешла под пуном контролом албанског политичког фактора, који држи у скуте македонског коалиционог партнера, који је суочен са сопственим катастрофалним рејтингом, који је дошао као резултат једне погубне националне, економске и сваке друге политике, а круна те катастрофалне политике јесте улазак “грлом у јагоде” у процес историјског ревизионизма који прети и нестанком македонског народа и његове државе.
Па ако у тој и таквој ситуацији поставимо питање Срба и проблемима са којим а се суочавамо, сасвим сигурно да, знајући како Албанци практикују власт, да се наш положај неће у блиској будућности разликовати од положаја нашег народа на Косову и Метохији. Неки, који се претстављају за претставнике Срба у власти, изгубили су и оне протоколарне позиције за које смо се у претходном времену изборили, а у пракси власт наставља са политиком смањења не само броја, него политичког и свеукупног смањења утицаја Срба на јавни и политички живот Македоније. О односу према српском невладином сектору не треба посебно објашњавати. Минимално је, па у много случајева и изостанак било какве материјалне помоћи државе српском невладином сектору свакако не служе на част македонским властима. Као пример навешћу, Светосавску Недељу и Дан Светог Саве који је национални Дан Срба у Македонији, за чије је одржавање Влада Македоније преполовила прошлогодишња средства. Срећом, у помоћ је прискочио Председник Републике Србије Александар Вучић, па је под његовим покровитељством, ова најзначајнија манифестација српског народа овде одржана у пуном сјају.
Како се односите према антисрпској пропаганди, која се, у задње вријеме шири на просторима бивше Југославије?
Навикли смо да делујемо у оваквим политичким условима. Наиме, наратив македонске политике, од њеног осамостаљења 1991. је да су увек Србија и Срби криви за сваки проблем у држави. Тако да улажемо максималне напоре да избијамо из руку непријатељу све пропагандне аргументе тако што чврсто стојимо уз већински македонски народ у овим најтежим временима за њега, неучествујући нити у једној операцији против његовог нациналног идентитета и заједно са њима чекамо промене, које ће се десити најкасније следеће године на редовним парламентарним изборима, промене које ће барем се надамо отворити простор за јачање нашег политичког утицаја у Македонији. У ширем смислу наш политички вектор деловање, прати правац вектора деловања државне политике Републике Србије у погледу јачања регионалне сарадње, јер је наша процена да само заједнички, уз економски јаку Републику Србију можемо да остваримо наше циљеве не само у Македонији, већ и у целом региону.