ИН4С

ИН4С портал

Стијовић: Понуда Швеђана за Жељезару стиже након 10. јануара

1 min read

Александар Стијовић

Шведски конзорцијум Убер Нордиц и Квалитетсбyгг послаће након 10. јануара понуду за инвестирање и покретање производње у никшићкој Жељезари, саопштио је савјетник предсједника државе за регионални развој Александар Стијовић.

Стијовић је у Јутарњем програму ТВЦГ рекао да су они у претходном периоду радили на истраживању стања и опреме никшићке компаније, а циљ им је да покрену Ковачницу, Челичану и намјенску производњу.

Шведски конзорцијум је на низу састанака, који су одржани претходне седмице, представио моделе инвестирања компаније до 70 милиона еура у опрему и погоне Жељезаре, а посебно је наглашена намјера дугорочног улагања уз постепено повећање броја запослених, преноси портал РТЦГ.

„Наша обавеза, као државних службеника, је да покушамо да нађемо озбиљне инвеститоре који ће то покренути. Немамо право да одбијемо озбиљне инвеститоре и немамо разлога да сумњамо да су кренули у пројекат са добром намјером“, поручио је Стијовић.

На питање како се ступило у контакт са инвеститорима, он је одговорио да ти људи њему директно пишу.

„Ја сам ту да их повежем са представницима Владе и Електропривреде (ЕПЦГ), у овом случају. То сматрам својим послом – да омогућим тим људима да презентују своје пројекте“, додао је Стијовић.

Медији су претходних дана писали да компанија Убер Нордиц има шест запослених, те да је регистрована под шифром пословања шведске индустријске класификације 43999 – Разне друге специјализоване грађевинске и нискограђевинске активности.

Наведено је и да је компанија у прошлој години имала приход од 10,92 милиона шведских круна (СЕК), што је око 988,6 хиљада еура, те да је, по годишњим финансијским извјештајима из шведских база података, добит компаније била нешто виша од 36 хиљада еура.

Стијовић је објаснио да понуду доставља конзорцијум, који поред Убер Нордиц, чини Квалитетсбyгг, са око 100 запослених, уз промет од преко 700 милиона.

Према његовим ријечима, Убер Нордиц и Квалитетсбyгг нуде да покрену Ковачницу, Челичану и намјенску производњу и да то раде новим технологијама, како би се избјегао угаљ.

На тај начин би се, како је објаснио Стијовић, добио зелени челик и створила предност у односу на челик из Кине.

Позитивна реакција услиједила је из Црне Горе, а борд директора ЕПЦГ је имао састанке са инвеститорима и припремили су четири врсте понуда.

„Надам се да ово неће бити једина понуда, али добро је знати да постоји интересовање“, рекао је Стијовић.

Након састанака у Никшићу констатовано је да, иако тренутно не ради, Жељезара посједује значајан потенцијал, намјенске објекте и опрему, стручно кадровску структуру запослених, али и да су неопходне инвестиције, замјена застарјеле технологије као и набавка недостајуће опреме и да би се у случају одлуке о уласку стратешког инвеститора производња могла покренути најраније у року од два мјесеца.

Представници конзорцијума су навели да ће проучити све опције модела будуће сарадње и изнијети конкретну понуду базирану на добијеним инпутима и стању објеката и опреме, како ресорном министарству и Влади, тако и борду директора ЕПЦГ.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *