Шта доноси друга фаза „хоризонталног програма“ намијењеног Западном Балкану и Турској
1 min read
Јадранка Јоксимовић са представницима Савјета Европе (Фото: Танјуг, Драган Кујунџић)
У Београду је представљена друга фаза „хоризонталног програма“ (Horizontal Facility) за земље Западног Балкана и Турску , чији је циљ унапређење владавине права, како би државе региона своју праксу ускладиле са стандардима и оквирима процеса проширења Европске Уније.
Хоризонтални инструмент намијењен земљама Западног Балкана и Турској представља подршку реформама на путу ка Европској Унији кроз усаглашавање са европским стандардима. Ова заједничка иницијатива Европске Уније и Савјета Европе, успостављена 2016. године, фокусира се на владавину права, борбу против корупције, дискриминацију и слободу медија и изражавања, преноси РТВ.
„Овај програм је до сада оправдао сва очекивања која смо имали од њега. Дао је неке опипљиве, реалне резултате. Та сарадња ће се сада још више раширити, укључујући слободу изражавања, слободу медија“, рекла је Ингве Енгстром, члан делегација Европске Уније у Србији.
Прије три недеље почела је друга фаза програма која ће трајати до 2022. године и за коју је опредијељен 41 милион евра.
„Србија је у потпуности укључена у све аспекте рада Савјета Европе. Данас говоримо како бисмо могли да пружимо помоћ Србији, али важно је рећи да српски експерти учествују у даљем развијању стандарда људских права, владавине права, стандарда демократије.“, каже Верена Тејлор, директорка Генералног директората Савета Европе за програме.
По питању најављене могућности за ревизију методологије преговора и увођења оштријег приступа проширењу који тражи Француска, министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић истиче да је Србија прва земља на којој је већ примијењена озбиљна ревизија преговарачког процеса.
„Оно на шта ја желим да подсјетим то је да је Србија већ успјешно преживјела једну ревизију методологије преговарачког процеса јер, подсјетићу вас, Србија је прва земља која је свој преговарачки приступни процес морала да отпочне са новим приступом Европске Уније у то вријеме, а то је обавеза да се започне у раној фази преговора са отварањем поглавља 23 и 24, и у нашем случају је то било поглавље 35 као једно од суспензивних поглавља“, подсјетила је Јоксимовић.
Подршка Савјета Европе кроз хоризонтални инструмент важна је и изузетно корисна за нашу земљу, подвлачи министарка Јоксимовић, и подсјећа да је Србија до сада ратификовала 82 и потписала 7 конвенција Савјета Европе, као и 12 парцијалних споразума.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

