Србима се о јунаштву не говори
1 min read
У Бачевцима испод Гучева, на обали Дрине, пред спомеником палим борцима Дринске дивизије, само један човек је седео на столици испред спомен-плоче Дарје Александрове. Остали су стајали мирно. У почетку на пристојној дистанци од човека који нема ноге.
Мајор Алексеј Чагин, народни херој Русије, некадашњи командант антитерористичке групе Севернокавкаског војног округа, инвалид је. Позван је у Бајину Башту као гост Завичајног удружења “Стрмово”, на одавање почасти Рускињи која је 1914. дошла у Србију као болничарка и која је само у једном дану страшне Церске битке превила више од 100 бораца Дринске дивизије. Ова хероина је превијала рањене све док је 2. октобра 1914. није убила аустроугарска граната.
Према протоколу домаћина, планирано је да први гости прошлог петка на откривању спомен-плоче Дарји Александровној, хероини страшне битке на Гучеву 1914, буду руски амбасадор Александар Чепурин и српски министар Александар Вулин. И заиста, они су то и били, све док са спомен-плоче није скинута застава. А онда су се амбасадор и министар, рекло би се намерно и добровољно, повукли у сенку догађаја.
Мајору Чагину пришле су десетине Подрињаца, обичних људи, да стисну руку и да се питају за здравље. Рус, ликом и даље младић, био је и дирнут и збуњен. С разгласа су се смењивале српске и руске песме, многе жене су плакале…
– Нисам рок звезда – причао је потом у хотелу у Бајиној Башти, за “Новости”, Чагин, правдајући се што није стигао боље да савлада српски и што се не сналази у гужви.
Председник Асоцијације народних хероја Русије четврти пут је био у Србији у последњих годину дана. Његово удружење хероја Јарославске области (коме су припадали и маршал Толбухин и космонаут Валентина Терјешкова) има договор с нашим удружењем ратних војних и мирнодопских инвалида о сарадњи, па руски мајор наводи да из Србије непрестано стижу позиви да дође у Србију. За годину дана, кроз књиге и војне енциклопедије прошао је, вели, ратну историју српског народа и научио да су Срби и Руси по љубави “за родину” исти народ.
– У Русији, Асоцијација народних хероја броји 1.200 имена. Многи од ових јунака су постхумно одликовани, као онај храбри поручник недавно у Сирији, који је изабрао “руску бомбу” уместо заробљавања од стране џихадиста – прича Чагин и открива: – Народни хероји у Русији имају обавезу и част да путују нашом великом земљом и причају руској деци о херојству, жртви и домовини. У Србији, ја о јунаштву не могу да говорим. Срби добро знају како се воли и брани отаџбина.
Чагин је рођен 4. јула 1971. године у Јарослављу. Од 1996, као резервни потпоручник, позван у чеченски рат. Брзо је именован за команданта антитерористичке групе.