Србија жели да набави 12 „тајфуна“: Откривају се нови правци модернизације домаћег ратног ваздухопловства

Србија са европским конзорцијумом „Јурофајтер“, иза кога стоје Велика Британија, Немачка, Шпанија и Италија, преговара о куповини 12 вишенаменских авиона типа „тајфун“ – сазнају „Новости“.
Први контакти око могуће купопродаје летелица направљени су преко Велике Британије са којом је започет процес преговора. Београд је исказао интересовање за набавку „тајфуна“, који заузима високо место на листи најсавременијих ловачких авиона данашњице.
„Јурофајтер тајфун“ је вишенаменски авион четврте генерације, намењен пре свега обезбеђивању превласти у ваздушном простору, али и за блиску ваздушну борбу. Ову летелицу одликује врхунски маневар и долет, моћан радар и наоружање. Нешто слабије перформансе има у дејству на циљеве на земљи, али савременом опремом може успешно да извршава и бомбардерске задатке. Његова највећа мана, по оцени стручњака, јесте цена, не само набавке него и каснијег одржавања и употребе.Вест о преговорима са концерном „Јурофајтер“ долази свега који дан пошто је државни и војни врх Србије озваничио да се са Француском преговара о куповини једне ескадриле нових авиона „рафал“, а са трећом државом и о набавци 12 половних летелица истог типа. По оцени познавалаца прилика у српској авијацији, на делу је својеврсно прикупљање понуда и преговарање о могућностима за корекцију, после чега ће уследити темељна анализа свих понуђених услова.
Поједностављено, Србија ће донети одлуку о новом борбеном авиону на основу цене, али и садржаја „пакета“ – обуке, наоружања, логистике, одржавања… Војни авиони су неминовно и политичка роба, па ће коначна одлука зависити и од процене међународних прилика и стратешких државних интереса Србије.
Да је куповина нових вишенаменских ловачких авиона већ горућа тема за државни и војни врх, стручњаци за ваздухопловство упозоравају још од 2016. и испоруке „мигова 29“ добијених као донација Русије и Белорусије. Овим авионима војска је „купила“ још најмање деценију безбедности неба, али је од почетка овог посла предвиђено да ескадрила „двадесетдеветки“ буде само привремено решење. Овим авионима ресурси могу да потрају најдаље још десет година, а како процес преговора, уговарања и набавке нових авиона мора да траје најмање пет, Србија ће ускоро морати да донесе дефинитивну одлуку ком произвођачу ће поклонити поверење.
Новости

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Могу да најављују и пишу шта хоће.
За телетабисе увек редовна достава слаткиша.
Погрешно је мишљење да би оријентација на куповину енглеског (француског, њемачког…) оружја смањило притисак на Србију!
Јели се ово Србије учланила у АНТИРУСКИ клуб на чијем су челу Енглеска и Америка .
Mislim da 90% Srbije ne može smisliti engleze a ne da „želi“ njihove avione. Zna se čija je ovo želja.
Видиш ли да се прави шпијунска афера у којој ће се оптужити Русија да је покушала добити обавештајне податке о договору са Британијом и Француском око куповине авиона. Тако ће се Русија оцрнит а наши мигови правац Украјина. Не најављује се оволико помпезно све ово за џаба.