ИН4С

ИН4С портал

Срби „ваљају“ када треба смјењивати криминални режим али их ипак држе ван извршне власти: Неодрживо стање црногорске политике

1 min read

Световасилијевска литија у НИкшићу, 2021. године

Несумњиво је да би спољнополитички фактори који утичу на унутрашње процесе у Црној Гори највише вољели идентитетски неутралну или амбивалентну групацију која би маргинализовала ДПС и ДФ и која би чинила нову власт у нашој држави.

Ово су ријечи политичког аналитичара Владимира Добросављевића. Он је за Борбу казао да се препознаје рукопис који је онемогуће да се већ договорена 44. Влада формира, иако је имала неопходну подршку скупштинске већине, и са друге стране утицала да антагонизми који су владали између ове УРЕ, Европа сад и Демократе нагло нестану.

„Проблем у цијелој тој конструкцији је је један али и онај најважнији. То јесте занимљива замисао од стране спољнополитичких центара моћи али с друге стране, имају основни проблем – воља бирача у самој Црној Гори. Она почива на премиси да би та групација уз помоћ странака етничких заједница дошла до преко 50% мандата што се у овом тренутку чини апсолутно немогућим. Без озбира колико они покушавали да пролонгирају парламентарне изборе не би ли ојачали ову групацију и не би ли додатно користили буџетске ресурсе од стране Владе која је изгубила повјерење, и покушали да одрже блокаду, мислим да је то немогућ посао“, јасан је Добросављевић.

Он је за БОРБУ навео да ће та групација односно политички субјекти који их чине, морати да сарађују или са ДПС-ом или са ДФ-ом.

„Кад поставимо такво питање морамо бити драстичнији и да питамо хоћете ли да сарађујете са политичким покровитељима или људима који су толерисали картелизацију Црне Горе или ћете да радите са политичким представницима Срба. Можемо бити и још драстичнији у томе – хоћете ли да радите са људима који одговарају организованом криминалу или хоћете да мијењате Црну Гору који вјерују у основне демократске вриједности?“, пита их Добросављевић.

На питање БОРБЕ је ли ово наставак плана да Западни центри моћи желе континуитет политике Мила Ђукановића али без Мила Ђукановића и да је можда овај пројекат најновији корак ка томе, Добросављевић нема сумње да је то тачно и каже да је Ђукановић постао антиреклама свему што Западњаци прокламују.

„Међутим они желе да у геополитичком смислу, поготово након дешавања у Украјини, желе континуитет политике ДПС-а али без људи који су блиски криминалу. У овом процесу Срби и њихови политички представници у Црној Гори су били толерисани као нежељени савезници. Али чињеница је да су те неке софистициране нијансе у односима према разним политичким групацијама након сукоба у Украјини нестали. Запад жели да се сви експлицитно сврстају у јединствени колосјек, безбједносни и политички и да не постоје дисонантни тонови. Они у овом тренутку, када улазимо у период новог Хладног рата и нове блоковске подјеле свијета, а имавши у виду да они овај простор сматрају својом интересеном зоном, они немају разумијевања за неку нијансираност у односима према странама у сукобу на Истоку Европе“, казао је Добросављевић.

До прије мјесец ипо дана је било прихваћено да ће политички представници Срба ући у Владу Црне Горе, казао је аналитичар, али се то промијенило јер од њих траже чвршћи став по питању рата у Украјини.

„Међутим, јуче се појавило истражвање јавног мњења у Македонији гдје се апсолутна већина грађана Македоније противи увођењу санкција Русији и већински сматрају да кривац за рат није Русије него неко други. Слична је ситуација и у Бугарској. На нашим просторима није то ексклузивни гријех Срба. Људи на овим просторима једноставно доживљавају Русију другачије од онога што би Западњаци жељели. То је нешто што не мора да се уважи, али само да се разумије. Ок су њихови интереси, али мора се знати да нико од политичких представника Срба није доводио у питање међународне обавезе Црне Горе, тако да све ово што се у међувремену дешава је једна врста показатеља да су политички представници Срба и даље непожељан партнер“, објашњава Добросављевић.

Аналитичар примјећује да су представници Срба „добри“ када треба мијењати криминалце и када се треба борити против нарко картела јер нико други није спреман да преузме ту врсту ризика и одговорности а са друге стране покушавају да их држе што даље од извршне власти.

„То је неодрживо стање али је ситуација тренутно таква. Западу је важно да сви имају унисону подршку и јединство свих својих партнера у вези са ратом у Украјини а све остало може да чека. У том смислу су спремни да на сваког изврше притисак како би се прилагодили њиховој безбједносној агенди“, закључио је Добросављевић за БОРБУ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Срби „ваљају“ када треба смјењивати криминални режим али их ипак држе ван извршне власти: Неодрживо стање црногорске политике

  1. To je zapadna demokratija. Podržavaju narko švercere, naciste, fasiste, fundementaliste i ostale kriminalne i ekstremisticke pokrete da bi uspostavili svoju kontrolu. Narod, logika, demokratija, moral itd ne postoje. Postoje samo njihovi interesi. Kad tad takav sistem će postati neodrživ.

  2. Одавно боље појашњење наше политичке збиље није неки аналитичар изнио. Мада је то свима јасно ,још од избора Кривокапића за мандатарани његовог отклона од Дф-а, још тада је јасно било да Србима нема мјеста у власти док се народ не отријезни , шамаре Срби сами себи су лупали у Мојковцу ђе су ури дали 5% а чист православни живаљ , такође и у НК, у ПГ се омладина и дио дпс-а окренуо ЕС. Јер су ДПС и ЕС иста идеологоја , Даниловић такође пришао ЕС и Демократама који би и да су Срби а би да су Еуропејци и Натовци, јако дискутабилна партија. Но овим изборима ће се показати ком је г.зица преча од образа

  3. SAD CE U KOALICIJU DEMOKRATE EVROPA SAD URA I DPS SVI U KOALICIJU TO JE PROJEKAT VEC OSMISLJEN SAMO SE SAD PRETVARAJU KAKO DA TO ISPADNE FINO A DF I SRPSKE STRANKE OPOZICIJA EEE TO JE SLEDECI SCENARIJO

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *