Срби са Космета поручили пред наставак преговора у Бриселу: Вратите нам слободу

порука са Газиместана
Београд и Пртиштина ће после паузе дуже од годину дана поново сјести за преговарачки сто 12. јула. Дијалог ће почети уз присуство шефа европске дипломатије Јосепа Борела и изасланика Европске уније за дијалог, Мирослава Лајчака, а како је најваљено, радиће се на свеобухватном споразуму и нормализацији односа.
Обичном Србину на Косову ове фразе значи мало, ако нема мира у свом дому и не може да обрађује своју њиву, а дјецу мора да пошаље у централну Србију и Београд на школовање и у потрази за послом.
Слобода кључ за сукоб Срба и Албанаца
Живојин Ракочевић, новинар и публициста са Косова и Метохије каже да би све би било много јасније и реалније када би међународна заједница, и све заинтересоване стране у косовском чвору укључујући и Албанце, поставиле Србима јужно од Ибра једно сасвим једноставно питање: имате ли слободе?
„Ако у тој широкој анкети одговоре да имају слободе, онда је питање проблема Косова и Метохије ријешено, сукоб Срба и Албанаца окончан, а свјетски моћници нека онда брину своје велике бриге и проблеме. Биће, ипак да је све супротно од тога и да све долази од неслободе у којој Срби живе: када ће бити равноправни грађани у друштву које је градио демократкси свијет, када ће бити слободни од страха, када ће престати да пазе куда иду и осјећају несигурност у кретању, када ће им бити враћена приватна имовина, када ће моћи да живе изван својих гета у градовима, када ће имати право доношења одлука и право одлучивања о себи, када ће радити у институцијама као људи слободног мишљења, када ће остварити право на употребу свога језика и писма, зашто се напада, присваја и фалсификује њихова културна и духовна баштина, од оне под заштитом Унеска до малих споменика и цркава на цијелој територији Косова…“ само су нека од питања које је поставио.
Пројекат Косово* не постоји без основних људских права
Ракочевић наствља даље да поставља питања: Зашто наша документа не важе, ко нам прописује да живимо у туђој етничкој слободи, зашто нам се намеће потпуна обесправљеност? Када ћемо имати полицајце који нису етничка полиција, судије који нису чувари националног албанског мита? Како избјећи општу асимилацију и одуство правде?
„Срби, дакле само траже основна људска права, али им питање о слободи нико не поставља у њему се крије суштина неуспјешног пројекта који се зове Косово*“, закључак је Ракочевића.
Бранимир Стојановић, бивши замјеник премијера косовских* привремених институција, за Спутњик каже да вјерује да би се кроз реализацију Заједница српских општина (ЗСО) договорене Бриселским споразумом, Србима посебно оним јужно од Ибра омогућио нормалан живот, повратак и опстанак.
Još da neko objasni sve ovo Vučiću i onima koji su za „trajni rešenje“…. Više Srba živi ispod Ibra nego na sjeveru.
Takvi kao ti slabe drzavu Srbiju a samim tim i poziciju naseg naroda u regionu. Pacovi od nasih komsija cim osete slabiju Srbiju odmah grizu jace i vise. Vucica birala vecina, ako dodje do podele bice referenduma i narod ce da odluci. Sta se to vama javlja i kod koje gatare idete te mislite neko nesto prodaje to je vasa stvar. Podela bi bila najbolja opcija i toga se siptari plase, oni zele celo Kosovo. A oni koji misle da se celo Kosovo treba vratiti ok ali kako, sa +1mil shipaca? Neka hvala
Ti si izdajnik koji govori i radi protiv Ustava Republike Srbije.