Срби на Космету: Сваки дан је нова стрепња за нас
1 min read
Отац Дарко Маринковић, свештеник Цркве Светог Николе, сведочи како је живети у Приштини
Иако се у последње време напади на мене своде углавном на оне вербалне, знам да Албанцима мало треба да измисле неки повод како би напали Србе. Зато увек у подсвести размишљам шта нам се све може догодити. Срећом, супруга је заокупљена кућним пословима, а деца су још мала, па не схватају какве све муке могу да нас снађу.
Своје стрепње од живота у потпуном албанском окружењу и неизвесности, отац Дарко Маринковић, свештеник Цркве Светог Николе у Приштини, скрива од супруге Милице (28), кћерке Анастасије (4) и сина Филипа (8). Прави страх за своју и безбедност своје породице током четворогодишњег службовања у овој цркви, осетио је, признаје, више пута.
– Ни недавно, током демонстрација албанских ученика после утакмице Србија-Албанија и инцидента са дроном, није било пријатно слушати узвике „убиј Србина“. Поготово што сам свестан да полицијска патрола у кућици надомак светиње не би успела да нас заштити у случају масовније најезде демонстраната – прича приштински парох.
Ни тада, каже, није стрепео за свој живот већ за своју породицу, која живи у изолацији црквеног конака са високом металном капијом на улазу и зидом који црквени комплекс одваја од околних објеката и непријатељски расположених комшија.
– Осим једног старијег Албанца, од комшија ми се нико не јавља – каже отац Дарко Маринковић. – Углавном чујем да ме опсују, видим то по гестикулацијама из аутомобила, али не обраћам пажњу. Јер, када се вратим из Грачанице, где одвозим децу у вртић и школу, оставим ауто на оближњем паркингу, крај кућице у којој се налази полицијска патрола, попричам са полицајцима и уђем у кућу. У град ретко одлазим, а први Срби налазе нам се на око двеста метара. То је породица Николић, која живи недалеко до старачког дома и који су такође у изолацији своје куће, иако имају два студента.