Срби и Албанци не могу да живе једни са другима
1 min read
Гораждевац
Делегације Београда и Приштине и овога пута су у Брисел отишле са различитим очекивањима и најавама. Док је шеф српске Канцеларије за КиМ Марко Ђурић најавио да ће се (више од три године од споразума), и даље разговарати, пре свега, о Заједници српских општина, за косовске званичнике на агенди је добијање “државног” телефонског позивног броја +383. Они су истакли да је током последње рунде било напретка и да очекују да са Београдом закључе ту тему.
С друге стране, Ђурић је казао да је важно да Телеком Србија несметано функционише на Косову и Метохији, апострофирајући разговор о телекомуникацијама. Зато је многе изненадило (неки су у томе видели позитиван корак, а други се запитали да ли се о важној теми разговара у Бриселу или у Приштини), када је недавно шеф Српске листе у косовском парламенту Славко Симић најавио да ће та листа гласати за Споразум о демаркацији (склопљен између Црне Горе и Косова), ако Приштина омогући постављање базних станица Мобилне телефоније Србије
Српски национални форум пита откуд “Српској” право да одлучује о државним питањима Србије?
– Да ли су добили инструкције из Београда за овакву неразумну и од кога? Да ли мисле да Срби на Косову и Метохији имају све друго, почев од основних људских права и слобода, па до материјалног благостања, па је распоред базних станица МТС-а толики приоритет, да зарад њега они преузму ингеренције о одлучивању о границама Републике Србије? Да ли је ово саопштење “Српске” увертира да пред састанак у Бриселу Марко Ђурић опет “поентира” са 5:0, дајући нешто за ништа – пита СНФ.
Наставак разговора у Бриселу почео је дан након уклањања Парка мира и званичног почетка радова на обнови главног моста на Ибру који би требало да буде у функцији за саобраћај од јануара наредне године. Мало је рећи да су грађани северног дела Косовске Митровице нарасположени да о томе говоре, када су видели како се чупају тује и уклањају жардињере, постављене пре тачно две године.
Демократска странка Србије сматра да власт у Београду угрожава безбедност Срба јер је пристала на успоставу саобраћаја на мосту који спаја северни, српски, и јужни, албански део Митровице.
– Сигурност се озбиљно доводи у питање јер је од 1999. године до затварања моста на њему забележено више од хиљаду инцидената – саопштио је ДСС. Тврдње премијера Александра Вучића о бољем положају Срба на КиМ од постизања Бриселског споразума, ДСС је назвао “преварама, лажима, подвалама, обманама, лицемерством и демагогијом”.
Kosovo je demokratska država i svi Kosovari ( muslimani, katolici, pravoslavci ili ateisti) moraju živit jedni sa drugima.
Ajkulice, tako ti zavidim sto ziviš u ekološki Montenegro, lideru Balkana i šire, maloj državi medjuplemenske ljubavi, harmonije i sloge, naravno prosperiteta i bogatstva, nadasve demokratije, prava i pravde!
E viva Musolini!
treba ih sve ubaciti u jednu prostoriju pa neka se dovate i naš normalan narod pustiti da živi bez mržnje. e viva cg. e viva nezavisna , međunarodno priznata cg
da to je taj suživot – Srba više nema tamo gdje su živjeli zajedno. Zato ima Srba u Mitrovici a nema po drugim mjestima – jedni pored drugih.
Ništa od Briselskog sporazuma nisu ispunili Albanci, to znači da njihovi lideri ne umiju da žive i misle u demokratiji, samo u nasilju i otimačini. I tu nema suživota, nemoguć je.