“Способни“ Бајден: Амерички борбени авион оборио рођендански балон?
1 min read
Фото: Профимедиа
Један хоби-клуб у Илиноису је 15. фебруара прогласио „несталим у акцији“ свој мали балон који летио, а постао главни кандидат за објашњење једног од три „мистериозна објекта“ које су од 10. фебруара обориле четири ракете авиона Ратног ваздухопловства САД, пише сајт „Авиејшн вик“, преноси Н1.
Био је то „пико балон“ – мали, нешто већи од рођенданских, напуњен хелијумом, те се диже на до 14.000 метара изнад тла, путује како га вјетар носи колико потраје. Испод балона је висио једноставан мали радио-одашилљач који шаље ГПС-позицију – гдје се балон налази. Радио-аматери на земљи хватају те сигнале и податке јављају хобистима који су балон послали на пут.
Баш такав „рођендански балон“, сребрне површине, клуба среднојшколаца-балониста из Илиноиса (Northern Illinois Bottlecap Balloon Brigade, NIBBB) је последњи пут јавио 10. фебруара да је на висини од тачно 11.859 метара, код западне обале Аљаске. Популаран јавни сајт за предвиђање путања на основу вјетра – ХИСПЛИТ метеоролошке службе САД НОА, израчунао је да ће балон дан касније, 11. фебруара, летео високо изнад централног дијела канадског Јукона. Баш тог дана је амерички борбени авион Ф-22 оборио „неидентификовани објекат“ сличног описа на истој висини и баш у тој области.
То је опозициони савезни сенатор, републиканац Тед Круз данас искористио да предсједника САД, демократу Дозефа Бајдена, критикује јер је наредио да се авион који кошта 200 милиона долара, пошаље да ракетом која кошта 400.000 долара, обори балон средњошколаца-хобиста који кошта – 12 долара. Круз је иронично написао на Твитеру да је Бајден тиме америчку „моћну силу одвраћања упутио на све средњошколске научне клубове који би да изврше инвазију на Америку“, јавља ФОX Њуз.
Поводом обарања балона, Рон Медоус, оснивач компаније из Силицијумске долине која прави „пико балоне“ за хобисте, наставу и научнике, рекао је да је покушао да ступи у контакт с Војском и ФБИ-јем „да покуша да их просветли шта су ти ‘објекти’ и да не изгледа превише интелигентно обарати их“.
Пуштање „пико балона“ као хоби је постало приступачно, те и масовно, тек у протеклој деценији. Медоуз и његов син Ли успјели су да нађу формулу да израчунају тачну количину гаса хелијума неопходну да би обичан балон од латекса плутао на висини изнад 13.000 метара. Балони носе једноставне радио-уређаје тешке свега 11 грама и имају ХФ и ВХФ/УХФ антенице да своју позицију шаљу до пријемника радио-аматера које надлећу широм свијета.
Балони се праве у неколико облика, а пошто обични, лоптасти од растегљиве пластике, какви су рођендански, често не могу да се попну на више од 6-7.000 метара, „пико балонисти“ користе разне друге облике и материјале.
Заједница хобиста „пико-балона“ се узнемирилла због тога што су неких посланици Конгреса САД и званичници Бијеле куће објекте оборене на висинама од 6.000 до 12.000 метара назвали опасним за цивилно ваздухопловство.
Хобисти кажу да строго воде рачуна и о другим обавезама: на примјер, три земље – Сјеверна Кореја, Јемен и Велика Британија, ограничавају пренос података из свог ваздушног простора, те и с балона, тако да заједница клубова хобиста користи радио-одашиљаче балона који имају такав програм да балони, пошто „знају гдје су“, „ћуте“ док надлећу те земље гдје им је забрањено да се јављају.
Заједница хобиста је нервозна јер би њихови следећи балони могли да буду оборени.
Медлин каже да би један од његових балона – позивни знак W5КУБ-112, по метеоролошкој пројектованој путањи на основу вјетра, требало да данас, 17. фебруара, уђе у ваздушни простор САД. Тај балон је већ је неколико пута обљетео Земљу, а сада би требало да у ваздушни простор Мексика или САД стигне право из Кине, а због тога може да буде сумњив и постане кандидат за обарање.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

