IN4S

IN4S portal

Spojiti jednovjerni srpski narod: Predlog za uspostavljanje Mitropolije hercegovačke

1 min read
Na Berlinskom kongresu 1878. godine postavljena je lažna i neprava politička međa između Crne Gore i Istočne Hercegovine, koja jednovjerni i jednorodni srpski narod razdvaja.

Krstac; foto: Onogošt.me

Piše: Rade Crnogorac*

Pošto se prije nekoliko dana u javnosti pojavio Prijedlog novog Ustava SPC, koji je sačinila Komisija za izradu Ustava, na čelu sa Visokopreosvećenim AEM Amfilohijem, pružila se prilika da otvorimo pitanje hercegovačkog identiteta.

Imajući u vidu da se identitet svetosavske i svetovasilijevske Stare Hercegovine već punih 150 godina razgrađuje i da takva kretanja u proteklih sedamdeset godina dobijaju ubrzanje, odlučio sam da uputim jedan laički prijedlog arhijerejima Srpske pravoslavne crkve.

U dugom kretanju između klanja i oranja, mogu se uočiti ključni, istorijski momenti koji su presudno uticali na razgradnju hercegovačkog identiteta.

Tokom vladavine vladika Petrovića-Njegoša, vlast cetinjskih mitropolita se proširivala na plemena (Banjane, Goliju, Pivu i Drobnjake) koja su bila u sastavu zahumsko-hercegovačke eparhije, „utoliko više što su Zahumsko-hercegovačkom eparhijom upravljali Grci, od kojih su neki bili odaniji Turcima nego narodu“ Od Svetog Petra Cetinjskog do Mitropolita Amfilohija hercegovački Srbi u cetinjskim arhijerejima vide duhovne zaštitnike, kao što su u Crnoj Gori vidjeli slobodarsku zaštitnicu, iščekujući njena oslobodilačka vojevanja kao ozeblo sunce. No, stvari su se odvijale drugačije.

Na Berlinskom kongresu 1878. godine postavljena je lažna i neprava politička međa između Crne Gore i Istočne Hercegovine, koja jednovjerni i jednorodni srpski narod razdvaja.

Austrougarskom okupacijom Bosne i Hercegovine, Hercegovačka eparhija se našla u trima državama: dio eparhije ( Trebinje, Ljubuški, Stolac, Mostar, Ljubinje, Bileća, Nevesinje, Gacko, Konjic, Foča i Čajniče) potpao je pod austrougarsku okupaciju, jugoistočni dio oko Nikšića Knjaževini Crnoj Gori (gdje je iste godine stvorena Zahumsko-raška eparhija), a sjeveroistočni dio (pljevaljski i prijepoljski srez) ostao je pod turskom vlašću do 1894.kada je pripojen susjednoj Raško-prizrenskoj eparhiji.
Zahumsko-raška eparhija postojala je od 1878.do 1931. kada je Ustavom Srpske pravoslavne crkve ukinuta i priključena Mitropoliji crnogorsko-primorskoj.

Ukidanjem austrougarskih granica i stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, te Ujedinjenjem SPC (1920.) i izradom Ustava SPC (1931.) propuštene su prilike da određene teritorijalne granice eparhija utvrđene u doba habzburške vladavine, budu promijenjene, odnosno da budu prilagođene kulturno-istorijskom identitetu pojedinih srpskih oblasti. Iste austrougarske granice obnovljene su stvaranjem komunističke Jugoslavije, te su ponovo formirane Bosna i Hercegovina kao jedna, i Crna Gora, kao druga administrativna cjelina SFRJ. U periodu komunističke diktature na tlu Crne Gore opstajala je mnogostradalna Mitropolija crnogorsko-primorska, a na predjelu dijela Stare Hercegovine u sklopu BiH, trajala je Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska. Izmjenom Ustava SPC 1947.godine obnovljena je drevna Budimljansko-polimska eparhija sa sjedištem u Bijelom Polju, sačinjena od dijelova mitropolija Dabrobosanske i Crnogorsko primorske i dijelova eparhije Raško-prizrenske. Ista je ukinuta 1956. godine. Sveti arhijerejski sabor je 2001. godine obnovio Eparhiju budimljansko-nikšićku, a sljedeće godine, za episkopa budimljsko-nikšićkog postavljen je Preosvećeni Joanikije (Mićović).

Veliki dio Eparhije budimljansko-nikšićke nalazi se na prostoru Stare Hercegovine (Pljevlja, Žabljak, Plužine, Šavnik i Nikšić). U sastavu Mitropolije crnogorsko-primorske nalazi se Herceg-Novi, koji nesumnjivo zauzima jedno od centralnih mjesta u hercegovačkoj istoriji i duhovnosti.

Niti bi Srpske pravoslavne crkve bilo bez srpskog naroda, niti bi srpskog naroda bilo bez Srpske pravoslavne crkve. U vijekovima ropstva i okupacije, Srpska pravoslavna crkva je sačuvala srpski identitet i održala naše duhovno biće. Pošto je obnovljena i utvrđena politička i lažna granica između Crne Gore i Hercegovine, koja dijeli braću i razgrađujući hercegovački identitet, razgrađuje srpstvo; nama istorijski trenutak postavlja obavezu da održimo svoje duhovno i nacionalno biće.

Današnja Crna Gora postaje tamnica srpskoga naroda. Režim vrši institucionalnu i vaninstitucionalnu diskriminaciju pravoslavnog stanovništva koje ne priznaje nametnuti montenegrinski identitet. S druge strane, Istočna Hercegovina je višestruko ugrožena.

Demografsko rastakanje, privredno nazadovanje i njena ukliještenost između muslimansko-hrvatskog čekića i montenegrinskog nakovnja, čine je izloženom mnogim udarima. Jasno je da oslonac mora pronaći u onome što je srcu i tijelu najbliže: crnogorskoj Hercegovini i njenim sinovima koji su pružali utočište braći tokom hercegovačkih zbjegova..

Nepravedno je svetosavsku i svetovasilijevsku Hercegovinu, vojvodstvo od Svetoga Save, ustaničku i mnogostradalnu, srpsku zemlju svesti na političke granice koje nikakvog dobra nijesu donijele. Hercegovački ustanak 1875.završen je neuspjehom: mnogi Hercegovci ostadoše pod austrougarskom okupacionom upravom, a njihova jednovjerna i jednorodna braća, samo par kilometara preko granice, na Krscu, Vilusima i Vraćanovićima, pominjala su svoj okupirani narod i čekala da kucne čas oslobođenja Hercegovine. I čas je došao, i trajao je dvadeset godina, a onda se smijeniše tri okupacije: ustaška, komunistička i evroatlantska. Potonja okupacija jeste međunarodni protektorat koji održava nemoguću državu – Bosnu i Hercegovinu. Zašto su Hercegovci ćutali? Zato što su njegovali nacionalni identitet, zato što su trpjeli, vođeni čojstvom, da ne uruše Republiku Srpsku, i zato što su strahovali da se nedolična pojava montenegrinskog stvaranja kvazinacionalnog identiteta ne prelije u Istočnu Hercegovinu. Ćutali su Hercegovci, i svoju ćutnju platili izolacijom i negacijom. A lažna međa je opstala: dijeli nas više nego ikada, mijenja nas više nego ikada, stoji kao zmijsko tijelo između Crne Gore i Istočne Hercegovine i palaca otrovnim jezikom na svaki pomen njenog uklanjanja.

Vjerujem da bi prvi korak ka jedinstvu i sabornosti srpskog naroda Crne Gore i Hercegovine bio učinjen uklanjanjem granice između zahumsko-hercegovačke i budimljansko-nikšićke eparhije. Ako mora trajati neprava politička granica između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, međueparhijska granica između budimljansko-nikšićke i zahumsko-hercegovačke eparhije ne mora. Moraju li se eparhijske granice podudarati sa državnim granicama? Mora li granica između dvije pravoslavne eparhije pratiti lažne austrougarske i avnojevske granice koje nam nameće politika svjetskih sila ? Zar time naša Crkva ne pritvrđuje političke, i samo političke, granice?

Kada bi na prostoru eparhija zahumsko-hercegovačke i budimljansko-nikšićke nastala jedna Mitropolija hecegovačko-brdska i primorska, ona bi prevazilazila i nadilazila lažnu i nepravu među između mnogostradalnog Hristovog stada: srpskog i hercegovačkog, svetosavskog i svetovasilijevskog.

I kad bi broj parohija u eparhijama zahumsko-hercegovačkoj i budimljansko-nikšićkoj bio dvostruko veći, opet bi bio u saglasnosti sa članom 14. Predloga Ustava SPC koji predviđa da «eparhija, po pravilu, ima do 150 parohija.» Prema tome, ne vidim koji formalno-pravni uslov Ustava SPC hipotetička Mitropolija hercegovačka ne bi ispunjavala.

Ako Hercegovci ne mogu biti objedinjeni u granicama jedinstvene države, treba im omogućiti da duhovno istraju u granicama jedinstvene eparhije. Ime hercegovačko se zaboravlja: napuštaju ga oni kojima pripada, a svojataju ga oni koji su na njega pravo odavno, kroz oproštajnice jamarima, izgubili.

Hercegovina je na nebu ono što je bila na zemlji: Vojvodstvo od Svetoga Save ili Savina. Zaslužuje li najveća riznica srpskoga jezika, čiji je rizničar cijeli narod, da bude imenovana kako zaslužuje i kako joj pripada?

Nije li Sveti Vasilije Ostroški bio mitropolit Onogoško-istočnohercegovačke episkopije, i zar ona danas, cjelovita, bez osvajačkih pritisaka, ne treba nositi hercegovačko ime i biti u granicama koje joj pripadaju ?

Nijesu li mučenici prebilovački, korićki, pridvorički i mnogi drugi, znani i neznani, ujamljivani od jednih, a zabetonirani od drugih, Hercegegovinu upisali, svojom žrtvom, «u opširni ljetopis vječnosti.» ?
Nije li Sveti Mitropolit Petar Zimonjić, ostajući i stradajući, , uz svoj narod, kao istinski pastir proslavio Hercegovinu; kao što istu njegov otac, vojvoda Bogdan, proslavi junaštvom svojim?

Nijesu li riječi starca Vukašina upisane zlatnim slovima u istom ljetopisu vječnosti? Opširan je taj trajni ljetopis i opširna je povijest zahumska u njemu.

Su čim ćemo izaći pred Pecirepovića, Pivljanina, Aleksića, Cerovića, Karadžića, Vukalovića, Ljubibratića, Radovića, Baćovića, Adžića, Zimonjića i Kovačevića; pred Vladimira Gaćinovića, Dučića, Šantića i vladiku Savu Kosanovića; su čim pred vladiku Leontija Radulovića i Serafima Perovića, čije tamničke dane zaboravljamo, čiji koraci bijahu takvi da je Leontiju «Blagodarna Hercegovina» nad grobom upisala «stopama mučenika za vjeru i slobodu», a u grobu bijaše tijelo netruležno; su čim pred braću Ćoroviće, Grđiće i Slijepčeviće; pred popa Radojicu i kapetana Milorada;i su čim pred Svetoga Savu i Vasilija; ako humska, zahumska, hercegovačka zemlja i njen živalj ne budu sačuvani; i su čim pred Stefana Vukčića Kosaču, pred Vlatka Vukovića i pred vojvodu Grdana od Nikšića, za vrijeme čijeg ustanka Turci spališe sve crkve do Gacka, osim jedne u Dobreljima, koju Srbi zatrpaše zemljom i sačuvaše od pohare; i su čim pred Blagovjernu Knjeginju Jelenu Hrebljanović-Balšić koja u gatačkom kraju sagradi toliko crkava; su čim, braćo moja visoka, ako ime hercegovačko bude zaboravljeno i predato onima koji ga prisvajaju, a kojima ne pripada !? Ako je nepoželjno, da li je je sramno reći da je od primorske Savine do nemanjićke Mileševe, i od sunčanog Tvrdoša preko stradalnog Žitomislića, i preko Pive do tvrdog Ostroga, – zemlja hercegovačka ?! Imena naših praotaca «što žive u himni i u molitvama», zaslužuju da njihova djeca himne i molitve izgovaraju na najjedinstvenijem duhovnom prostoru imena hercegovačkog, koji bi pretpostavljena Mitropolija hercegovačka, prevazilazeći međe i političke podjele, trajno obuhvatila.

Kako da sačuvamo narod ako ne sačuvamo bratstvo, i kako da sačuvamo bratstvo ako ne sačuvamo porodicu? Hercegovina je jedna velika zajednica plemena i bratstava u srpskom narodu, koje Sava i Vasilije u vjeri utvrdiše da bi Hercegovci vjerom tvrdom, čistim jezikom i borbom junačkom utvrđivali cijelo srpstvo. Nije li to zemlja uljudnosti i patrijarhalne pristojnosti (kako je Dučić govorio), tihe i blage molitve (kako je Dedijer govorio) i bogatstva u karakterima (što reče Sveti Vladika Nikolaj)? Kako da sačuvaju karakter, uljudnost i molitvu ljudi koji izgube svoje ime?

Zar treba dozvoliti da dnevno-politička gordost (koja će, ako Bog da, biti kratkog maha) gurne u čeljusti samoporicanja dio naroda koji od sopstvene braće razdvaja lažna ćesareva međa?

Svakim popuštanjem pred takvim čeljustima, mi im prepuštamo braću našu, za koju Hristos umrije.

Iščekujemo bolji trenutak, svjetske i geopolitičke promjene, trpimo i čekamo, ne pitajući se jesu li Grdan, Luka, Maksim, Mićo, Stojan i Radojica u ustancima od 1596, 1852, 1875, 1882.i 1941.iščekivali globalne promjene? I da li bi ostao kamen na kamenu da nije takvih slobodara bilo?

Šta bi nam, ljubljena braćo moja, rekao Stojan Kovačević da ustane iz groba na Petrovoj Glavici u Nikšiću? Onaj Stojan koji je na svaki pomen hercegovačke pobune protivu okupacije ustajao na staračke noge i uzvikivao: Konja!
Šta će od nas ostati sjutra, ako danas ne prihvatimo ono što smo bili juče, lane i prije pet vijekova?

Svjedoci smo odrođivanja onoga što se neprirodno širilo da bi se u gordosti svojoj izvitoperilo i grdno obršilo pretvaranjem tamnice u državu, utamničenih u građane a tamničara u vladare. Svjedoci smo zlog vakta i tamnog vilajeta u kojem podzemlje ustoliči svog gospodara da vlada nadzemnom, ali prizemnom, tvorevinom, dok jedina istinska vlada Crne Gore jeste na tronu Svetog Petra Cetinjskog, u liku arhiepiskopa cetinjskog i mitropolita crnogorsko-primorskog. Stoga , najistaknutijem među Srbima, Visokopreosvećenom G.Amfilohiju, arhiepiskopu cetinjskom, mitropolitu crnogorsko-primorskom zetsko-brdskom i skenderijskom, egzarhu svještenog trona pećkog, kao svom duhovnom roditelju i nepokolebljivom pastiru srpskoga naroda u Crnoj Gori i izvan nje, upućujem sinovsko pitanje: Zašto rod hercegovački ne može opstajati u jedinstvenoj mitropoliji, ako već nije u jedinstvenoj državi ?

«Nadanje se naše zakopalo, na Kosovo u jednu grobnicu». Nadanje jeste, ali i bez nadežde, ostaju nam vjera i ljubav, osobito ljubav, najveća od triju, kojom naposljetku dozivam i molim, arhijereje srpske da oslušnu vihor vremena i da u njemu čuju saglasje hercegovačkih heroja i mučenika, svetaca, ratnika i zemljoradnika, kako govore iz onih doba kad se oralo sa dvadeset nokata, i kad je bio «s krvi ručak, a s krvi večera», i kada su ljudi znali da «zeman kule po Primorju gradi, zeman gradi zeman razgrađuje» i vjerovali da će lažna i prokleta međa biti razgrađena. Dakle, molim opšteljubljene arhijereje da čuju šta će im oni reći, a od mene je i ovoliko – dosta.

(*Autor je student Fakulteta političkih nauka u Beogradu.. Tekst je originalno objavljen na portalu Slobodna Hercegovina.)

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Spojiti jednovjerni srpski narod: Predlog za uspostavljanje Mitropolije hercegovačke

  1. Hristos vaskrse!

    ovo, radi d(đ)ece treba reći, a ti se razaberi

    „pašće lite i ubiće dite“

    islam u naše krajeve jeste došao SA OKUPATOROM i prihvaćan je u tom ključu, POD OKUPATOROM šireno papističko katoličanstvo, nema tu „prosvetljenja“, tako da ide dalje sve svojim tokom… sve je materijalistički, ko je u međuvremenu pronašao boga, slava Bogu

    a Jovan Cvijić je obradio tipove, davno…

    Simo Matavulj: Pilipenda
    (Iz Gornje Dalmacije)

    Pilip Baklina spavaše, na ognjištu, obučen, pokriven haljkom, glavom okrenutom ka slabom plamenu, koji je liskao dno lonca, obješena o verige. Zapaljeno smrekovo korijenje davalo je više dima nego plamena; dim je plavio mračnu kućicu, dizao se pod slameni krov, pokušavajući da izađe kroz jedini otvor na krovu. Vjetar je suzbijao dim, te bi se lice Pilipovo namrštilo, a promolili se krupni, žućkasti zubi pod četkastim prosijedim brkovima. Kad bi vjetar utolio, dim bi ugrabio priliku da se izvuče, te se mogahu razabrati: u jednom uglu krevet, ispunjen slamom. ali sav raskliman; u drugom razboj i na njemu njekoliko haljina; prema vratima koš i nad njim naherena polica sa njekoliko komada posuđa; oko ognjišta još dva-tri lonca i toliko tronožnih stočića. I to bješe cijelo pokućanstvo!

    U dvorištu“ domaćica, Jela Pilipova, sitna žena, ružna, posmatraše na pozitku dva bremenca smrekovih panjeva, pomiješanih sa njekoliko sitnih grabovih cjepanica, što su njih dvoje sa velikom mukom za dva dana nasjekli i prikupili po zabrežju, nad selom. Vjetar je landarao njenim zubunom i kosom bez povezače, a ona je namještala panjeve, kako će tovar izgledati veći.

    U pregratku grizao je Kurjel, sitan, riđ, gotovo sijed magarac, tankih nogu, sama kost i koža. Nad njim, na tavancu, bješe složen tovar ječmene slame, njegova krma za cijelu zimu, a pred njim, na zemlji, bješe rukovijet slame, njegov jutrenji obrok, koji je on grizao lagano, gotovo slamku po slamku. Njegov blagi pogled bio je upravljen čas na domaćicu čas na pijevca i dvije kokoši, što prema njemu čučahu, gledajući ga žalostivo. Očevidno on ih je žalio, osobito veselu i lijelu Pirgu, te bi rado s njima podijelio svoju slamu, kad bi to za njih hrana bila.

    Još dvadesetak takih kućica, pa onda desetak povećih, to je selo K. u gornjoj Dalmaciji. Selo se razasulo na jednom rubu ravnice, pod brežuljcima. Mala starinska pravoslavna crkva, sklonila se za najgušćom gomilom kuća, u sredini. A u začelju sela, odvojena, zidala se velika, gospodska zgrada, očevidno bogomolja, koja bi dolikovala kakvoj varošici, a ne najsiromašnijem selu Petrova Polja.

    Jela uđe u kuću, tresnuvši vratima. U isti mah i vjetar huknu jače i plamen bukvu i voda u loncu uzavri, te se Pilip trže, sjede i pogleda mutnim očima oko sebe. Kad ustade da se protegne, tada se tek vidje da je pravi Pilipenda, kako su ga seljani zvali, jer kad diže ruke povrh glave, umalo ne dohvati ševar na krovu! Bješe krakat, duga vrata i oble glave. Benevreci na njemu bjehu sama zakrpa, a njekada crvena kapa, od plijesni crna, natakla mu se do klepastih ušiju. Kad zijehnu, činilo se da će progutati lonac.

    Jela izvadi iz koša i stavi pred muža zemljanu zdjelu, u kojoj bjehu oko dvije pregršti kukuruzova brašna, većma crna, nego žuta. Pilipenda uzdahnu, odmahnu glavom, pa zahvativ polovinu, sasu ga u vrelu vodu, pa mješajom provrti kašu. Jela odnese ostatak, a donese njekoliko zrna soli i spusti ih u lonac. Oboje stadoše gledati kako krklja kačamak, jedući ga očima. Najposlije Pilipenda skide lonac, izmiješa puru i izruči je u drvenu zdjelu. Pa iziđoše oboje pred kuću da se umiju.

    Pošto se prekrstiše, počeše polako, oprezno žvatati, omjerajući nesvjesno, brzo i krišom jedno drugom zalogaje. Kad već bjehu pri kraju, Jela će:

    – Jadna ti sam, što ću!? Nemam povezače! Kako ću sjutra na pričešće bez povezače?

    Pilipenda slegnu ramenima, napi se vode, pa izađe iz kuće. Žena izađe za njim. te natovariše magarca. Onda oboje stadoše kao skamenjeni, posmatrajući tovar, magarca i kokoši. Ponjekad, trenutno, sukobili bi se njihovi prazni, tužni pogledi, ali bi ih brzo odvratili. Tako izgledahu kao dva kipa, koji oličavaju glad i nemoć! Najzad opet će žena, kao za sebe;

    – Jadni ti smo, šta ćemo? Za ovo nećeš uzeti ni pet šestica, koliko treba za brašno, a ja gologlava ne mogu na pričešće, te će se reći da smo se i mi upisali!

    Pilipenda pusti glas, koji je nalikovao na režanje ljuta psa, pa izbuljivši krvave oči na ženu, zapita kroz zube:

    – A hoćeš li da se upišemo u tu… tu… vjeru?

    – Sačuvaj Gospode! – reče Jela ustuknuvši i prekrstivši se.

    Onda Pilipenda uđe u magareći pregradak i donese najbolju kokoš.

    Jela, užasnuta, viknu:

    – Ma zar Pirgu? Hoćeš da prodaš Pirtu?

    Pilipenda samo reče: „E, ja!“ pa dohvata dugački štap i pođe za magarcem.

    Put je vodio mimo novu crkvu. Pilipenda ču gdje ga njeko ozgo zovnu, ali pljunu put radnika, pa pohita dalje, preko njiva.

    Kad stigoše na kolski put, Pilipenda se osvrte na planinu Dinaru, koja se bijeljaše od snijega: tužnim pogledom preleti cijelo Petrovo Polje, koje se crnjaše u suhomrazici; pogleda žalostivo na seoca što se nižu po rubovima i učini mu se da vidi kako po ravni leti ona strahovita utvara, koja već. od četiri mjeseca davi narod.

    To je bilo zimi godine 1843. Zbog neobično slabe ljetine, još s jeseni, zavlada glad po gornjoj Dalmaciji. Pred Božić malo koja kuća imađaše nješto žita, a zbog slabog saobraćala u ono vrijeme, žito je sporo dolazilo s mora u gradove, a bezdušni trgovci udariše prevelike cijene. Šumoviti i stočni krajevi pomagahu se kojekako, prodavajući drva, hraneći se bijelim smokom, koljući stoku, prodavajući je u bescijenje, ali golo Petrovo Polje, niti ima šuma, ni stoke! Kad se već desilo njekoliko smrtnih slučajeva od gladi, onda općina drniška, kojoj pripada Petrovo Polje, stade opravljati i graditi putove, plaćajući radnike kukuruzom. Snažan i vrijedan radnik, kao što bješe Pilipenda, mogaše zaraditi pola oke kukuruza na dan, a toliko bješe dosta za njih dvoje, jer već krajem ljeta otidoše im oba sina u Primorje, u najam. Ali nakon nekoliko nedjelja, općina prekide radove, a sreska vlast nabavi dosta žita i poče ga dijeliti narodu na dva načina: katolicima na poček (biva, da otplaćuju na obroke u novcu, nakon nove ljetine), pravoslavnima pak poče poklanjati kukuruz, pod pogodbom da svaki kućni starješina koji bude primao ishranu mora prijeći u unijatsku vjeru. Narod se smuti. Agitacija najviše poče u K., gdje ne bješe druge vjere sjem pravoslavne. Stari iznemogli pop nastojaše da orazumi svoju pastvu, ali baš znatnije seljake strah od gladi nagna da se pounijate. To učiniše kapitan, ađunto, čauš (seoski knez, zamjenik mu i raznosač službenih listova) i još sedam-osam domaćina. To se zvalo: „upisati se u carsku vjeru!“ Razumije se da je novovjercima bilo zabranjeno ulaziti u pravoslavnu crkvu…

    Pilipenda je išao ka gradu za svojim starim Kurijelom, koji je nabadao tankim nožicama, sporo odmičući. Ali ga Pilipenda nijednom ne ošinu, niti ga je ikada tukao, jer mu žao bješe svoga staroga i odanoga pomagača u ratovanju za opstanak. Pilipenda požali i jadnu Pirgu, koja jednom zarakoli i zalepeta krilima, pokušavajući da se otme. On joj reče: „Ej, moja Pirgo, žao mi te, ali mi je žalije sebe! Oplakaće te Jela, lje!“

    Dabome da je Pilipenda na svoj način pomalo i razmišljao o zlom udesu, koji snađe njega i ostale i da je vezivao na to njeka svoja kratka razlaganja. To mu se najviše vrzlo po mozgu kad bi tako za svojim magarcem išao u grad, a sve se naturivalo u obliku pitanja. Pitao je Pilipenda boga:

    – Bogo moj, zašto ti šalješ glad na ljude, kad je meni, jadnom težaku, žao i stoke kad gladuje!? I zašto baš šalješ bijedu na nas težake, koji te više slavimo nego Lacmani, siti i objesni!? Ali, opet, hvala ti, kad dade da smo mi najsiromašniji najtvrđi u vjeri, te volijemo dušu, nego trbuh!…

    U njeko doba Pilipenda ču iza sebe tutanj koraka; uporedi se i pođe s njim Jovan Kljako. Bješe to živolazan starčić, koji je prije dvadeset i pet godina učestvovao u šibeničkoj buni protiv vladike Kraljevića, kad ono htjede da pounijati pravoslavne Dalmatince, a sad Kljako, pod starost, ipak prevjeri! Nazva boga Pilipendi i dodade:

    – A, jadan Pilipenda, smrznu li se?

    – Valaj da hoću da se ukočanjim ovđe, nasred puta, ne bih zažalio!

    – A jadan, a što ti… a što se ti ne bi upisao?

    Pilipenda odvrati:

    – Valaj, neću, pa sad crkao od gladi! A nećete dugo ni vi svi, pa da vam je car poklonio cijelo Petrovo Polje!

    Kljaku i drugovima mu Pilipenda bješe živi, oličeni prijekor; ipak se nasmija i poče izvijati:

    – Ama, Pilipenda, bolan, orazumi se i čuj me! Ne učinismo ni mi to od bijesa, niti mislimo ostati u poganiji, nego… znaš… dokle izimimo, dokle opasemo nejač i čeljad, pa onda ćemo lako!

    Pilipenda pljunu.

    – Ja ne znam hoćete li lako i kako ćete, ali znam da vam obraz ne opra niko, ni dovijeka, ni dokle vam bude traga!

    Kljako se namršti, te će oporo:

    – Blejiš, Pilipenda, ali ćeš i ti biti unijat prije Uskrsa!

    Pilipenda stade i viknu:

    – Ja se uzdam u moga srpskoga Rista! Ako će mi pomoći, hvala mu, ako neće i onda mu hvala, jer mi je sve dao, pa mi sve može i uzeti, i dušu! A ti…

    Kljako ga prekide.

    – Muči, Pilipenda, ja sam carske vjere!

    – A, pasji sine, – viknu Pilipenda izmahnuvši štapinom… – čekaj da ti pritvrdim tu vjeru!

    Ali Kljako pobježe.

    Onda Pilipenda, izvan sebe od gnjeva, ovom snagom udari Kurijela. Ovaj stade, okrete glavu i tužno pogleda gospodara, a Pilipenda se postidje, pa ga obuze žalost, te sjede na pervaz od ceste i zaplaka se!

    https://www.youtube.com/watch?v=Rg5cS-ns2-s

    …“U dva razgovora Omerpaše sa Bogdanom Zimonjićem, turski velikodostojnik pokušava da pridobije srpskog kneza pretvarajući se da je njegov identitet blizak, pa i jednak srpskom. U prvom razgovoru to čini isticanjem zajedničkog jezika, u drugom, pozivanjem na nekadašnju pripadnost pravoslavnoj hrišćanskoj veri…“

    https://www.ljudigovore.com/2018/03/kornelije-kvas-beogradu-jezik-vera-i-identitet-u-poglavlju-audijencija-andricevog-romana-omerpasa-latas/

    Stanje srpskih vojničkih grobalja u Makedoniji

    http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/intervju/938-2017-11-16-15-02-36

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *