Специјални суд у Хагу: Продужен притвор Весељију

Фото: EPA-EFE/Peter Dejong / POOL
Специјални суд у Хагу одлучио је да продужи притвор једном од вода бивше терористичке такозване ОВК Кадрију Весељију.
Весељи је оптужен за ратне злочине на Косову и Метохији током сукоба 1998. и 1999 године.
Претпретресни судија Николас Гију утврдио је да у случају Весељија и даље постоји опасност од бјекства, као и од ометања напретка поступка Специјалног суда, пренео је сајт РТС.
„Судија за претходни поступак закључује да су ризици да Весељи може да побегне, опструира поступке Специјализованих већа или почини даље злочине против оних за које се сматра да су противници ОВК, укључујући свједоке који су пружили или би могли да пруже доказе у овом случају“, наводи се у одлуци Суда, преноси Б92.
Против Весељија и још тројице оптужених вода терористичке ОВК, Хашима Тачија, Реџепа Сељимија и Јакупа Краснићија, Канцеларија Специјализованог тужиоца је крајем априла проширила оптужницу, тврдећи да су починили и ратне злочине у Гњилану, Будакову и Семетишту, пише Б92.
Претходно, оптужница против ове четворице потврђена је 26. октобра 2020. године и према њој се терете да су са другим члановима удрузеног злочинацког подухвата имали заједнички циљ да обезбеде и врше контролу над цијелим КиМ путем метода које укључују застрашивање, малтретирање, употребу насиља и елиминацију оних који се сматрају противницима.
Извор: Б92