ИН4С

ИН4С портал

Специјални суд у Хагу: „Четвoрка“ из тзв. ОВК остаје у притвору

1 min read

© Getty © Pierre Crom

Некадашњи припадници терористичке Ослободилачке војске Косова Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими остају у притвору. Специјални суд за злочине на КиМ, са седиштем у Хагу, одбио је захтеве за привремено пуштање на слободу „четворки“ којој се суди за ратне и злочине против човечности, мучења, противправна притварања и најмање 102 убиства на Косову и Метохији и Северној Албанији, преносе приштински медији.

Весељи, Сељими и Краснићи су уз захтеве за пуштање приложили и гаранције од тзв. Косовске полиције у којој се доказује „способност и обученост полиције“ да пружи подршку у евентуалном пуштању „четворке“ и да их „чува“ на слободи, али је Специјализовано тужилаштво поручило да да „полиција није у стању да то уради“. Разлози за одлуку о останку у притвору су исти као и до сада – могућност бекства и указивање да на Косову и Метохији годинама влада клима застрашивања сведока, као и да је притвор неопходан с обзиром на тежину кривичних дела за која су оптужени. 

Тужилаштво је у априлу завршило испитивање сведока које су предложили, а у наредном периоду се очекује да се у судници нађу сведоци одбране.

Oптужница у 10 тачака терети „четворку“ за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење и убиства у 42 нелегална притвора на Косову и Метохији и у Албанији над приближно 407 притвореника Срба, Рома и „нелојалних“ Албанаца, од којих је најмање 102 убијено од марта 1998. до септембра 1999. године. Као саучесници у злочиначком удружењу, у оптужници су наведени и официри паравојне формације: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци, преноси РТ Балкан.

Оптужени су у притвору од новембра 2020. године. Суђење је почело 3. априла 2023. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *