ИН4С

ИН4С портал

СПЦ данас прославља Светог Стефана Штиљановића

1 min read

На данашњи дан, 17. октобра, Српска православна црква слави Св. Стефана Штиљановића, српског кнеза из Паштровића, добротвора и задужбинара.

Стефан Штиљановић је рођен у Паштровићима у другој половини XV вијека. Био је посљедњи кнез племена Паштровића. Изабран је на то мјесто у Манастиру Режевићи. Због сукоба са Млечанима, цијело имање је оставио својем народу и отишао у далеки Срем. Столовао је у утврђеном граду Моровићу борећи се са Турцима који су надирали панонском питомином, чувајући јужне границе угарског краљевства. Под налетима турске војске, напушта Моровић, и одводи своје поданике и остали народ у Барању, у град Шиклош. Оданде је бранио земљу и градове од Турака. Послије чувене Мохачке битке у Угарској бјесни грађански рат и велика глад. Стефан Штиљановић, видјевши у каквој су невољи његови поданици, понуди своје одаје бескућницима, одјену босе и голе, нахрани гладне. На крају отвори амбаре и подијели жито народу на зајам. Наредне године би слаба жетва, дужници наставише да се задужују и нико не имаде ни да се прехрани довољно, а камоли дуг да врати. Кад ово виђе, Стефан сазва на Митровдан своје поданике на брдо Ђунтир, не би ли им некако помогао. “Ако ко рече: ја љубим Бога, а мрзи на брата својега, лажа је; јер који не љуби брата својега, кога види, како може љубити Бога, кога не види? Ја вас, браћо и сестре, данас видим гладне и босе и нек вам је просто дуговање!” Стефан узе признанице, па их баци у ватру, опростивши дугове.
Стефан је умро 1543 године. Сахрањен је на брду Ђунтир изнад Шиклоша. Неколико година касније, када Турци увелико владаше Шиклошем, окупи се неколико виђенијих Срба који одлучише да потајно ископају Стефанов ковчег и повезу га у неки од фрушкогорских манастира. Извадише Стефаново тијело из земље и положише у нови кивот. На одру су лежале нераспаднуте мошти Стефана Штиљановића, са прекрштеним рукама на грудима. Кад то виђе, свјетина паде на кољена и многи горко заплакаше што им свеца носе са Ђунтира. Свештеници и калуђери се стадоше молити, а народ цјеливати мошти. Тако прођоше кроз шест богатих и лијепих манастира и дођоше до седмог, убогог и малог Шишатовца.“

Узмичући пред душманима од Паштровића, преко Херцеговине, Босне, Хрватске: Славоније, до Срема и Барање, настави сеобе Стефан Штиљановић и послије представљења Господу. Хронике свједоче да су шишатовачки калуђери носили у Великој Сеоби, на измаку вијека, мошти светог Стефана до Едуна и Ловре, надомак Будима, скривали их под наслагама кожа и вунених простирки, чували у сеоској цркви Успења Пресвете Богородице у Жанкурторану, закопавали под окриљем тмине у жиле стољетних липових дебала, урезујући крст на избразданој кори, носили даље на сјевер, остављали у увалама и шпиљама, па их опет враћали, на рукама, пјевајући и хвалећи Господа, кад мину пошаст турска.”
У току Другог свјетског рата “Нарочито повјереништво НДХ”, однијело је из Шишатовца у Загреб богато украшени, позлаћени кивот, скинуло сребрну круну и прстен са лијеве светитељеве руке, задеравши кожу домалог прста и оставивши мошти светог Стефана Штиљановића, умотане у покриваче, да леже пред престоном иконом Христа Пантократора. Послије тога мошти светог Стефана Штиљановића су пренесене из Шишатовца у београдску Саборну цркву.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “СПЦ данас прославља Светог Стефана Штиљановића

  1. Sveti Stefan i Jelena su među najvećim od Srba sa prostora Crne Gore i uopšte među Srbima.
    Stefan je najčuveniji i najveći od svih znanih Paštrovića.
    Gospodar je i zaštitinik svih Hrišćana u Srbskim oblastima Austro-Ugarske, i posebno Srba u Slavoniji i Baranji.
    Vladike SPC u Bosni i Hrvatskoj neumanjeno (svake godine sa oduševljenjem kroz živo sjećanje u naraštajima) tog čovjeka pamte i duhovno slave nekoliko vijekova (u Srbiji je zamalo nepoznat, a nešto više u Crnoj Gori).
    Gospod je tog čovjeka posmrtno stavio u Sabornu Crkvu u Beogradu (njegove mošti), ispred Bogorodičine prestolne ikone, … ne bez razloga.
    Ako je Svetom Stefanu u Dečanima otežan pristup, Svetom Stefanu u Beogradu nije.
    Dostojan vladar (sluga naroda i zaštitnik njegov) među Srbima.
    Pozivajući se na ono što piše u tekstu autora članka o Svetom Stefanu Štiljanoviću, ukazao bi na razlikovanje vrijednosti između „duhovnog“ i zemaljskog blaga.
    Naime, ustaše su susrevši se sa netljenim moštima Svetog Stefana ukrašene zlatom i dragim kamenjem izabrale da ukradu zlato i drago kamenje, a najsvetije blago, Osvećene Duhom Svetim … zemne ostatke Svetog Stefana, prezrele su i ostavile na našu radost, jer ne priliči svinjama da u posjedu imaju („istinske“ duhovne) bisere.
    Neka je slava duhovno u Gospodu i zemaljski u sjećanju (Srba) ovom čovjeku u vijekove.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *