Спајић: Државни буџет неповратно оштећен од шверца цигарета

Милојко Спајић
Спрјечавање незаконите трговине дуваном важно је за заштиту јавног здравља, унапрјеђење владавине права, али и за економски развој државе, поручено је на састанку на високом нивоу о мјерама за борбу против недозвољене трговине дуванским производима на Западном Балкану.
Премијер Црне Горе Милојко Спајић нагласио је да црногорска Влада има јасан курс европских интеграција, унапрјеђења владавине права и економског развоја државе.
Он је указао на раније учешће државе у шверцу цигарета које је, како је навео, дошло на наплату цијелом друштву, док је државни буџет неповратно оштећен.
“Дошло је вријеме за нови лист у коме ће поштовање закона и владавина права бити основ за економски развој друштва”, казао је Спајић.
Према његовим ријечима, Црна Гора је постигла бројне резултате на плану спрјечавања илегалне трговине дуваном, али и створила претпоставке да се транспарентно уништи дуван који је заплијењен.
Спајић је нагласио да су акције Специјалног државног тужилаштва и Специјалног полицијског одјељења резултирале хапшењем припадника организованих криминалних група, који су се бавили шверцом цигарета.
“Данас практично нема ниједне организоване криминалне групе чији неки од припадника нијесу процесуирани”, навео је Спајић.
Влада, како је додао, ствара амбијент нулте толеранице на незакониту трговину дуванских производа.
Спајић је казао да борба против незаконите трговине дуваном није само борба за владавину права или за економске перформансе.
„То је превасходно изградња система вриједности који подстиче другачију културу односа према држави, одговорности према заједници у којој живимо, бригу о ономе што ћемо оставити генерацијама које долазе”, поручио је Спајић.
Према његовим ријечима, доносиоци одлука морају водити рачуна да у сржи њихових одлука буду праве вриједности.
“Само одговорна власт у центру својих одлука има квалитет живота својих грађана, боље јавне услуге и правну сигурност”, казао је Спајић.
Како је рекао, тек када почну да се виде резултати такве политике, знаће се да друштво иде у боље и сигурније сјутра.
“Наш циљ није само смањене незаконите трговине, већ стварање здравијег, сигурнијег и просперитетнијег друштва”, поручио је Спајић.
Шефица Секретаријата Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана Адриана Бланко Маркизо захвалила је црногорским органима на мјерама које су предузели за елиминацију незаконите трговине дуваном.
Према њеним ријечима, кораци који су предузети у Црној Гори добар су модел за регион и значајно доприносе заједничким циљевима.
Маркизо је поручила да су цијене и пореске мјере најбољи начин да се обесхрабри употреба дувана.
“Оне доводе до побољшање јавног здравља, али и до средстава која се могу усмјерити на развој”, казала је Маркизо.
Она је истакла да је кључно позабавити се незаконитом трговином, али и да се не треба сустезати од повећања пореза.
“Када говоримо о незаконитој трговини дуваном говоримо о проблему који не препознаје границе, зато се морамо удружити. Међународна сарадња је од кључног значаја у борби против незаконите трговине дуваном”, нагласила је Маркизо.
Она је указала на значај подршке ЕУ у тој области и нагласила да је поштовање Оквирне конвенције СЗО у тој области важан дио процеса ЕУ интеграција.
“Посвећени смо јачању законодавног оквира и свеобухватним мјерама за спровођење регулатива. Заједно можемо да зашититимо наше економије и наше јавно здравље”, поручила је Маркизо.
Директор СЗО за Европу Ханс Хенри Клуге рекао је да су данашња конференција и мјере о којима ће представници држава региона разговарати веома важни за све будуће генерације.
Према његовим ријечима, данас се покреће инициатива која може добро да утиче на економију и заштити здравље генерација које долазе.
“Поносан сам јер данашње одлуке могу имати велики утицај на будућност Западног Балкана”, казао је Клуге, додајући да је веома важно дефинисати јаке пореске политике које ће смањити употребу дуванских производа.
Како је нагластио то није само питање које се тиче јавног здравља.
“Ово није само питање које се тиче здравља, већ је и економски императив за земље Западног Балкана да ускладе политике и да оснаже спровођење политика, како би превенирали праксе које доприносе нелегалној трговини”, поручио је Клуге.
Шеф делегације ЕУ у Подгорици Јохан Сатлер рекао је да је борба против потрошње дувана нешто чиме се у ЕУ носе и да је то један од приоритета здравствених политика Уније.
Како је истакао, ЕУ наставља да прилагођава своје политике новим околностима.
“Незаконита трговина подрива наше напоре да смањимо количину конзумације дувана”, рекао је Сатлер.
Према његовим ријечима, негативни ефекти тог проблема не односе се само на јавно здравље, већ утичу и на приходе државе и борбу против организованог криминала.
“Важно је да се у Црној Гори имплементирају закони и ускладе са директивама ЕУ у тој области. Унија подржава Црну Гору у напорима да успостави добре контролне мјере”, нагласио је Сатлер.
Он је подсјетио да је смањење нелегалне трговние дуванским производима саставни дио Поглавља 24 – Правда, слобода и безбједност, које је једно од најважнијих у процесу европских интеграција Црне Горе.
Он је истакао да Црна Гора има прилику да покаже да је спремна за борбу против нелегалне трговине дуваном и да је опредијељена за владавину права, док је ЕУ спремна да подржи Црну Гору како би се наставило са уништавањем заплијењених цигарета.
“ЕУ је посвећена подршци Црној Гори и Западном Балкану у овој важној борби”, казао је Сатлер.
Министар финансија Новица Вуковић поручио је да је елиминација незаконите трговине дуванским производима кључна за јавно здравље, али и за сигурност друштва, стабилност и економски напредак.
Према његовим ријечима, незаконита трговина дуваном је озбиљан глобални проблем, који посебно погађа регион Западног Балкана.
Вуковић је казао да је Влада Црне Горе одлучна у борби против те појаве, указујући на мјере које су предузели и које су дале видљиве резултате.
“Елиминација незаконите трговине дуванским производима није опција, већ приоритет”, поручио је Вуковић, додајући да она подрива владавину права, чини систем рањивим, али и угрожава младе.
Он је подсјетио да је Црна Гора донијела кључне мјере, попут укидања слободних зона, постепено повећање акциза и посебних мјера за сузбијање незаконите трговине дуваном.
“Приходи од акциза на дуванске производе доживјели су скок са 45,56 милиона ЕУР у 2020. години на 119,15 милиона ЕУР у прошлој, што је раст од 162 одсто”, рекао је Вуковић.
Он је појаснио да је тај раст резултат постепеног повећања акцизних стопа, као и напора да се повећа ефикасност наплате акциза.
“Ниједна држава не може сама успјети у овој борби и мора се ојачати међуцаринска сарадња у региону”, казао је Вуковић.
Како је додао, изазови су бројни и сложени, али уз чврсту политичку вољу, координисану регионалну сарадњу и имплементацију мјера може се стварати простор за изградњу присперитенијег Западног Балкана.
“Црна Гора је одлучна на том путу”, навео је Вуковић.
Састанак је у Подгорици организовало Министарство финансија, у сарадњи са Секретаријатом Оквирне конвенције Свјетске здравствене организације (СЗО) о контроли дувана и Регионалном канцеларијом СЗО за Европу.
РТЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Знамо ми то.Судство држи леђа криминалцима.Шта сте урадили да се хапсе. судије и тужиоци????Пушти лупетања!!!!