Шолц ”амбициозан” у намери да смањи зависност од руске енергије: Нафта из Русије ће бити повучена до краја године
1 min read
Олаф Шолц
У 2022. години западне земље ће спроводити „веома амбициозну политику“ смањења зависности од енергије из Русије, а руска нафта ће бити повучена до краја године, најавио је немачки канцелар Олаф Шолц.
У интервјуу за “Индиан екпрес” уочи састанка са индијским премијером Нарендром Модијем у Берлину, Шолц је објаснио да је „напад Русије на Украјину на врху дневног реда за целу Европу и шире“. Он је такође изразио уверење да постоји „широка сагласност“ између Немачке и Индије да поступци Русије крше „суштинске принципе Повеље УН“, да су „масакри над цивилним становништвом ратни злочини“ и да „одговорни морају да одговарају .”
Као одговор на оно што је назвао „масовним и неприхватљивим кршењем међународног права“, Шолц је објаснио да су многе западне земље увеле санкције Русији, „чак и ако то нужно подразумева економске трошкове“ за њих саме.
Индија је међу великим бројем великих економија које су наставиле да тргују са Москвом од почетка њене војне операције у Украјини. Прошлог месеца, Њу Делхи је био домаћин председнку Европске комисије Урсули фон дер Лајен и премијеру Велике Британије Борису Џонсону, који су покушали да подстакну званичнике да учествују у санкцијама и умањују економске и војне везе са Москвом. Међутим, Индија је до сада одбијала да осуди поступке Русије.
„Такође, сада спроводимо веома амбициозну политику да смањимо нашу зависност од увоза фосилних горива из Русије. Зауставићемо увоз руског угља овог лета, постепено ћемо избацити руску нафту до краја године и значајно ћемо смањити увоз гаса из Русије“, рекао је Шолц.
Шолц је познат по опрезном приступу руској енергетици, пошто Немачка од ње зависи више од многих других земаља ЕУ. Он је рекао да забрана руског гаса неће зауставити сукоб у Украјини, али да ће изазвати економску кризу у Немачкој и ЕУ.
Међутим, док ЕУ разматра свој шести пакет санкција против Русије, Немачка је очигледно почела да нагиње ка предузимању драстичнијих мера, вероватно зато што је успела да значајно смањи сопствену зависност од директног увоза руске нафте. Министар енергетике Роберт Хабек открио је прошле недеље да је Берлин раније набављао трећину својих потреба из Русије, али да је сада то смањио на само 12%.