ИН4С

ИН4С портал

СНП: Закон о слободи вјероисповјести у супротности је с позитивним правом Црне Горе

1 min read
Порука ОО СНП Никшић је поручује: „Држава Црна Гора понуђеним Предлогом закона намјерава да постане власник непокретне имовине вјерских објеката, а да за тако нешто нема никаквог упоришта и основа у материјалном праву. Заборављају да су вјерске заједнице на својим објектима биле власници деценијама - вјековима, и ни један правни систем до овога није ни покушао да им одузме ове објекте. Чак ни у комунистичком систему“

Општински одбор СНП Никшић сматра да су одредбе Закона о слободи вјероисповијести, посебно прелазне и завршне одредбе, у супротности са позитивним правом Црне Горе, односно са важећим Законом о својинско – правним односима.

Из те партије поручују  да је сваком иоле упућеном јасно  да се својина, како на непокретности, тако и на покретним стварима, стиче на основу Закона о својинско – правним односима, у којем су утврђени основи стицања својине.

Држава Црна Гора понуђеним Предлогом закона намјерава да постане власник непокретне имовине вјерских објеката, а да за тако нешто нема никаквог упоришта и основа у материјалном праву. Заборављају да су вјерске заједнице на својим објектима биле власници деценијама – вјековима, и ни један правни систем до овога није ни покушао да им одузме ове објекте. Чак ни у комунистичком систему“, став је СНП-а.

Промјене власништва на непокретности у катастарском операту врше се искључиво на основу неког правног посла и пресуде, што у овом случају не постоји, објашњавају у СНП-у. Њих чуди да се понуђеним Предлогом законом налаже Управи за имовину да у року од годину дана изврши попис непокретне имовине која је, наводно, државно власништво и да је катастар дужан да такву промјену евидентира у року од 15 дана од пријема захтјева.  У тој партији се  због наведеног питају, „ да ли овим чином држава тјера надлежне органе да раде нешто што није законито“?!

Извршни одбор ОО СНП Никшић тврди да су ти разлози  јасни и увјерљиви и позива посланике у Скупштини Црне Горе да овакав Предлог закон не прихвате. Они сматрају да би такав Предлог закон, уколико би био усвојен, изазвао далекосежне посљедице по будућност државе, што би, како наводе, Влада морала имати у виду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *