ИН4С

ИН4С портал

СНП Жабљак: „Грин фест“ да се задржи на пољу екологије

1 min read
"Питамо господу из локалне самоуправе каквим су се побудама и циљевима водили када су одлучили да један фестивал који је предвиђен као промоција екологије отворе са филмом у којем се приказују убиства, силовања, депортације. Зар је обала Црног језера мјесто гдје се требају приказивати филмови овакве садржине?"

Фото: СНП

И ове године, седми пут по реду, на обали Црног језера одржаће се ,,Greeen Montenegro international film fest“. Манифестација која би судећи по свом називу требала да презентује екологију, одрживи развој, склад човјека и природе, очување животне средине, све оно што Жабљак као еколошка престоница Црне Горе нуди и чему као такав тежи, саопштено је из СНП-а Жабљак.

Међутим, како кажу, локална самоуправа у сарадњи са режисером Данилом Маруновићем који се потписује на друштвеним мрежама као организатор фестивала одлучила је да горе поменути фестивал отвори босанско-херцеговачким филмом ,,Quo vadis Aida“.

„За оне који нијесу упознати ради се о филму који се бави тематиком рата у Босни и Херцеговини, конкретно Сребреницом, која је у претходних мјесец и нешто дана изазивала подијељене и опречне реакције у црногорском друштву. Питамо господу из локалне самоуправе каквим су се побудама и циљевима водили када су одлучили да један фестивал који је предвиђен као промоција екологије отворе са филмом у којем се приказују убиства, силовања, депортације. Зар је обала Црног језера мјесто гдје се требају приказивати филмови овакве садржине?“, наводи се у саопштењу СНП-а.

Како додају, овај филм је изазвао бројне и опречне реакције у региону, његово приказивање је забрањено у биоскопима у Републици Српској, управо што садржи низ неистина и бројне сцене које на експлицитан начин оптужују и стигматизују један цијели народ за сва ратна дешавања на подручју бивше Југославије, у овом случају српски народ.

„Питамо предсједника општине Веселина Вукићевића, директорицу ТО Жабљак Вању Шаровић, организаторе фестивала да ли осјећају трунку одговорности што ће се у ударном термину када огорман број туриста борави на Црном језеру приказивати један овакав филм. Да ли је ово добродошлица бројним туристима из Србије и Републике Српске који ових дана бораве у Жабљаку? И на крају, поштовани предсједниче Општине, ви сте предсједник свих грађана Жабљака, па и оних 1474 грађанина који су се на претходном попису изјаснили као Срби и који чине безмало скоро 50% становника Жабљака. Бројни од њих су изгубили своје најмилије, рођаке, кумове, братственике, пријатеље у претходном братоубилачком рату. Оваква филмска остварења не воде ка помирењу већ покушавају да читав један народ колективно окриве за сва ратна дешавања а ви сте овим потезом повриједили осјећања бројних ваших суграђана. Позивамо локалну самоуправу и организаторе фестивала да се најављени фестивал задржи на пољу екологије, што му је и примарни циљ и да одустану од приказивања поменутог филма, јер ће се на тај начин само узбуркати страсти у Жабљаку, у јеку туристичке сезоне“, закључује се у саопштењу.

Прочитајте још:

Маруновићи и њихов параумјетнички десант на Жабљак: Еколошки фестивал отварају скандалозним филмом „Quo vadis, Aida?“

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “СНП Жабљак: „Грин фест“ да се задржи на пољу екологије

  1. Наравно да ово није изашло из мозга Маруновића и ДПС-а, они су само подизвођачи офанзиве амбасада САД и Велике Британије који непрестано гурају и финансирају ову пропаганду. Нема дилеме да ће офанзива да се пренесе и на наше образовне установе, почевши од основних школа па надаље, на радна мјеста, на културне институције. То је таква врста тоталитаризма.

  2. Ako mi dozvoli uredništvo omiljenog medija, uputio bih vam jednu sugestiju. Pomenuti film nije „bosanskohercegovački“ već bošnjački. Naima, ne postoji bosanskohercegovačko društvo, koje bi proizvodio bosanskohercegovački kulturni sadržaj. Naročito se mora imati u vidu da su se bosanskohercegovački muslimani nazvali Bošnjacima u nacionalnom smislu, a svoj jezik nazvali bosanskim, te sad pridev „bosanski i bosanskohercegovački“ nemaju neutralan, zavičajni karakter.

  3. Očekujem da časni Žabljačani neće dozvoliti kaljanje svog imena, da će ovom ,,umjetniku“ pokazati da mu je mjesto negdje dolje, a ne na visokom Žabljaku, ispod Durmitora i Visitora, postojbini vojvode Momčila.

    11

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *