СНП: Држава да покаже одлучност да унаприједи систем одговора на насиље
1 min read
СНП, лого
„Данас се у свијету обиљежава 25. новембар, Међународни дан борбе против насиља над женама. У Црној Гори су у 2018. години центрима за социјални рад пријављена 804 случаја насиља над женама. Статистика показује да је свака друга жена некада у свом животу била жртва насиља, а у прошлој години свака пета жена је трпјела неки облик насиља„, наводи се у саопштењу Социјалистичке народне партије.
По њиховом мишљењу, о насиљу над женама и у породици данас се у нашој земљи говори отвореније и слободније, пријаве насиља су чешће, али правна регулатива и казнена политика и даље каскају за оном у свијету.
„Посебно је забрињавајуће то што и даље велики број случајева насиља остаје непријављен јер се жртве плаше насилника и немају повјерење у институције које треба да их заштите. У том смислу, широко прихваћено схватање да је насиље над женама, нарочито оно у породици, приватно питање, мора бити елиминисано“, наводе из СНП-а.
Иако је ратификовала Истанбулску конвенцију о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, Црна Гора је и даље земља у којој се за пребијање жене прописује новчана казна од 150 еура.
„Социјалистичка народна партија сматра да држава мора показати апсолутну одлучност да унаприједи систем одговора на насиље, а то ће се постићи кроз унапређење закона и пооштравање санкција. Зато је потребно спријечити да новчано кажњавање учинилаца насиља постане доминантно, јер се на тај начин додатно угрожавају жене и дјеца који зависе од насилника, те шаље порука да онај ко има новац може чинити насиље за које неће бити озбиљно санкционисан“, закључили су у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

