Снима се играно документарна серија Јованка Броз и тајне службе
1 min read
Од прве даме Југославије, преко шпијунке, до жене која је три деценије провела у изолацији. Све то била је Јованка Будисављевић, касније Броз (1952-2013). Удовица бившег југословенског предсједника Јосипа Броза Тита имала је животни пут који превазилази машту холивудских сценариста, а послужио је за играно-документарну серију “Јованка Броз и тајне службе”, која ће бити емитована на јесен на РТС.
Снимање серије, у продукцији Данке Милошевић испред куће ГФЦ, почело је у Музеју Југославије, а наставиће се у Бијелом двору, Архиву Југославије, Архиву Србије, Хајд парку… Сценарио десет епизода потписује генерал Светко Ковач (сценариста серије “Тајне службе Србије”), а режија је повјерена Недељку Ковачићу.
Пратећи богату архивску грађу, свједочења непосредних учесника и резултате истраживања домаћих и страних историчара, сазнаћемо да ли су и колико службе безбједности утицале на живот Јованке Броз, коју у младости игра Милица Томашевић, а у зрелијим годинама Снежана Савић.
“Јованка је на мене оставила утисак велике снаге. Била је јака жена и личност која је обиљежила епоху заједно са Титом. Увијек му је била близу и његова посљедња одбрана на крају. Била је официр, потпуковник по чину, народни херој и одликована у рату. Врло храбра, достојанствена и горда”, каже за “ТВ новости” Снежана Савић.
“Можда је сама допринијела томе да је људи сурово “казне”. Кажу да је била перфекциониста и да је отпуштала многе који нешто не ураде како је замислила. Зато се ширила фама да је захтјевна. Када сте тако високо у власти, не можете свима бити драги. Бити на врху не значи само уживати у слави и сјају, него и трпјети, бити спреман на велика одрицања и високу цијену. На врху увијек најстрашнији вјетрови дувају и пролази се кроз најтеже”.
Оптуживали су Јованку да је имала своју обавјештајну службу, али Савићева сматра да је то претјеривање.
“Вјероватно је много знала и зато је и сметала. Није она била баш толико опасна колико су сматрали, али била је врло мудра. Никада није изговорила ријеч која би је довела у ситуацију да страда више него што јесте. Врло вјешто је успјела да избјегне све замке које су јој биле постављане. Имам утисак да је ни крива ни дужна завршила живот страдалнички, оклеветана и заборављена”.
Јованка: има мбоље сисе од тебе!

Соња:немаш кад сам била млада моје су биле боље!
Pa dobro Jovanka je bila kuvarica, nije se mogla nositi sa tajnim službama zaboga….