ИН4С

ИН4С портал

Скоро две деценије намерно убризгавао себи змијски отров и створио до сада најјачи противотров

1 min read

© Unsplash/Yuriy Vertikov

Антитела пронађена у крви Тима Фрида штите од смртоносних доза великог броја змија, док доступне терапије морају да одговарају специфичној врсти отровне змије која је некога угризла. Фрид је до сада преживео више од 200 уједа отровница и више од 700 инјекција отрова од најсмртоноснијих змија на свету, укључујући више врста мамби, кобри, тајпана и крајта.

У почетку је желео да изгради свој имунитет како би се заштитио при руковању змијама, документујући своје подухвате на Јутјубу. Бивши механичар камиона рекао је да је „потпуно погрешио“ на почетку када су му два уједа кобре у кратком временском периоду изазвала кому.

„Нисам желео да умрем. Нисам желео да изгубим прст. Нисам желео да пропустим посао“, рекао је за Би-Би-Си.

„Волео бих да дођем до твоје крви“

Противоотров се тренутно прави убризгавањем малих доза змијског отрова у животиње, попут коња, чији се имуни систем бори против отрова производњом антитела, а она се сакупљају да би се користила као терапија.

Отров и противоотров морају бити уско усклађени јер се токсини у отровном угризу разликују од врсте до врсте, али је тим истраживача почео да тражи врсту имунолошке одбране која се назива „широко неутралишућа антитела“.
Уместо да циљају део токсина који га чини јединственим, циљају делове који су заједнички за читаве класе токсина. Тада је лекар Џејкоб Гленвил, главни извршни директор биотехнолошке компаније Центивакс, наишао на Тима Фрида.

„Одмах сам помислио ако је неко на свету развио ова широко неутралишућа антитела, онда је то он и зато сам му се обратио“, рекао је. „Ово ће можда бити чудно, али волео бих да дођем до мало твоје крви,“ препричао је лекар први контакт са Тимом Фридом.

Истраживање се фокусирало на елапиде, једну од две породице отровних змија, као што су коралне змије, мамбе, кобре, тајпани и крајти. Елапиди првенствено користе неуротоксине у отрову, који паралишу њихову жртву и смртоносни су када зауставе мишиће потребне за дисање.

Истраживачи су одабрали 19 елапида које је Светска здравствена организација идентификовала као најсмртоносније, а затим су тестирали Фридову крв.
У студији су идентификована два широко неутралишућа антитела која би могла да циљају две класе неуротоксина, а тим је додао треће антитело како би направио коктел против отрова.

У експериментима на мишевима, животиње су уз помоћ овог противотрова преживе инјекције смртоносних доза отрова 13 од 19 врста отровница, а имале су делимичну заштиту од преосталих шест.

„Ово је неупоредива ширина заштите, вероватно покрива читав низ елапида за које тренутно не постоји противотров“, рекао је Гленвил.

Отровнице тренутно убију око 140.000 људи годишње, а три пута више њих захтева ампутације или се суочава са трајним инвалидитетом као резултат уједа ових змија, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *