ИН4С

ИН4С портал

И Сирија задовољна због Нобела

1 min read

Ahmet Uzumcu

Организација за забрану хемијског оружја (OPCW) се нада да ће Нобелова награда за мир која јој је додељена убедити земље да забране хемијско оружје.
“Знам да ће нам Нобелова награда за мир помоћи у чињеници да промовишемо универзалност Конвенције о забрани хемијског оружја наредних месеци. Надамо се да ћемо моћи то да постигнемо ускоро”, рекао је директор OPCW Ахмет Узумку норвешкој телевизији НРК у првом реаговању ове организације на доделу престижне награде, пренео је АФП.

Организација за забрану хемијског оружја (OPCW) овогодишњи је добитник Нобелове награде за мир “за интензивне напоре” да ослободе свет таквог арсенала, саопштено је раније данас из Норвешког Нобеловог комитета.

ОПЦW са седиштем у Хагу, извршно је тело међународне Конвенције о хемијском оружју, настала је 1997. године.

Ова организација је почетком месеца почела да спроводи операцију уништавања хемијског оружја у Сирији под ингеренцијом Уједињених нација, након што је гас сарин убио око 1.400 људи у Дамаску у августу. Ово је први пут да OPCW спроводи своју мисију током ратног сукоба.

Светски медији оцењују данас да је избором Организације за забрану хемијског оружја за добитника Нобелове награде за мир Сирија поново дошла у центар светске пажње, а да се награда вратила “својим коренима” – разоружању у свету.

Кад је реч о политичарима, једна од првих реакција стигла је из Сирије, и то из званичног Дамаска.

Фајез Сајег, члан парламента из БААС партије председника Башара ал Асада, оценио је да додела Нобела OPCW-у истиче “кредибилитет” владе у Дамаску и њеним намерама да уништи свој “токсични арсенал”. Како је пренео АП, Сајег је истакао да би наградјена организација требало да ради на ослобадјању целог Блиског истока, укључујући Израел, од оружја за масовно уништење.

Сајег је у краткој изјави АП-у рекао да се нада да ће OPCW “освојити још Нобелових награда за мир” у будућности, а Сирија, нагласио је, “даје пример земљама које поседују хемијско и нуклеарно наоружање”.

Сиријски побуњеници су, истовремено, оценили да је награда “преурањен корак” који ће “преусмерити пажњу света са правог узрока рата”. Лоујал Сафи, представник опозиционог блока, рекао је за АП да је “погрешно видјење” да ће та награда допринети миру у Сирији и региону.

OPCW је, како је образложио Нобелов комитет, награду добила за “интензивне напоре” да ослободе свет хемијског арсенала. “Недавни догадјаји у Сирији, где је хемијско оружје поново стављено у употребу, нагласили су потребу да се појачају напори да се уклони оваква врста оружја”, навео је Комитет.

У августу, Вашингтон је окривио сиријског председника Асада за напад у којем је коришћен сарин, док је руски председник Владимир Путин тврдио да су тај отров употребили сиријски побуњеници. Суочен са претњом америчке војне интервенције, Асад је на крају пристао да укине програм сиријског хемијског наоружања и дозволио приступ инспекторима ОПЦW.

Амерички државни секретар Џон Кери честитао је ОПЦW-у, истичући храброст инспектора те организације и одлучност да ослободе Сирију оружја за масовно уништење.

Откад је у августу сарином побијено више од 1.000 људи, ОПWЦ је предузела “изузетне кораке и радила незапамћеном брзином” да разреши “кршење медјународног права” које је “шокирало цео свет”, навео је Кери у саопштењу и позвао медјународну заједницу да “удвостручи напоре” за окончање сукоба у Сирији.

<

АП примећује да се Кери у саопштењу није осврнуо на критике из Нобеловог комитета на рачун Сједињених Држава, које до априла 2012. нису уништиле залихе свог хемијског наоружања.

Како је пренео Ројтерс, портпарол руског председника Дмитриј Песков није желео да коментарише доделу Нобелове награде за мир.

Из Москве се, медјутим, огласио руски парламентарац из владајуће Јединствене Русије Вјечеслав Никонов, који је похвалио овогодишњи избор, индиректно се осврћући и на неке раније “погрешне” лауреате – како примећује Ројтерс, очигледно алудирајући на добитника из 2009. године, америчког председника Барака Обаму.

“Ово је један од најбољих избора Нобеловог комитета у историји… Овај пут нису желели да направе грешку, јер их је било превише”, оценио је Никонов.

Генерални директор OPCW-а Ахмет Узумку је у мају ове године изјавио да су неки извори дошли до сазнања да се у Сирији налази 1.000 тона хемијског оружја, као што је иперит, сарин и В-икс гасови.

У Паризу, француски председник Франсоа Оланд оценио је да је избор овогодишњег лауреата “подршка медјународним напорима за уништавање сиријског арсенала хемијског оружја”.

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле оценио је да је награда заслужена због “дуготрајног рада и храбре посвећености разоружању”.

Канцеларка Ангела Меркел похвалила је инспекторе ОПЦW-а, рекавши: “Посвећеност службеника ове организације вредна је поштовања… Нобелова награда за мир је за сваког од њих.”

Генерални секретар УН Бан Ки Мун оценио је да је награда “доказ претње коју представља забрањено наоружање”.

“Ово признање стиже скоро 100 година после првог хемијског напада и 50 дана после употребе хемијског наоружања у Сирији. Далеко од тога да је реликт прошлости – хемијско оружје остаје јасна и присутна опасност”, наводи се у Бановој честитци ОПЦW-у.

И највиши функционери ЕУ, Жосе Мануел Барозо и Херман ван Ромпеј упутили су срдачне честитке OPCW-у, а председник Европског савета је искористио ову прилику да позове све државе које још нису потписале и ратификовале Конвенцију о забрани хемијског оружја из 1997. да то без оклевања учине.

Агенција АП оцењује да је доделом Нобелове награде за мир ОПЦW-у, Нобелов комитет “пронашао начин да укаже на разарајући градјански рат у Сирији, који је ушао у трећу годину, на стављајући се на страну ниједне групе” која је у тај сукоб укључена.

Ројтерс оцењује и да овогодишњи лауреат сведочи о “повратку Нобела коренима” – јер је додељен за “традиционалну” вредност, разоружавање у свету.

OPCW се као могући лауреат појавио у шпекулацијама тек неколико сати уочи саопштења добитника, док је данима раније за фаворита у светским медијима важила пакистанска тинејџерка Малала Јусуфзаи, коју су пре годину дана у главу упуцали талибани пошто се јавно залагала на право девојчица на образовање.

“Она је изузетна жена и мислим да је светла будућност пред њом и да ће вероватно бити номинована догодине, или годину дана касније”, рекао је за АП председавајући Нобеловог комитета Торбјорн Јагланд.

Јеменски новинар и активиста Тавакол Карман, лауреат из 2011, био је медју онима који су “навијали” за Малалу. Честитајући награду OPCW-у, он је изразио наду да ће пакистанска тинејџерка једног дана ипак освојити Нобела, пренео је АФП: “Она то заслужује… Малала је наша хероина, она је херој жена и свих људи који желе да овај свет буде бољи, са бољим образовањем и јачим женама.”

И ове године, пре Нобеловог комитета огласила се норвешка јавна телевизија НРК, која је пола сата раније обелоданила ко је лауреат.

OPCW извршно је тело међународне Конвенције о хемијском оружју и настала је 1997. године. Седиште Организације је у Хагу у Холандији.

Организација је, како су јавиле светске агенције, почетком месеца почела да спроводи операцију уништавања хемијског оружја у Сирији под интеграцијом Уједињених нација, након што је гас сарин убио око 1.400 људи у Дамаску у августу. Ово је први пут да OPCW спроводи своју мисију током ратног сукоба.

Сезона доделе Нобелових награда завршава се у понедељак, 14. октобра када ће се занати ко је лауреат ове престижне награде за економију.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<